Thursday , 23 February 2023

NEWS

ZHVILLOHET VEPRIMTARIA PRANVERA POETIKE SHKODRANE

Shoqata e Shkrimtarve t Shkodrs me mbshtetjen e konsullit t nderit t Austris ka organizuar veprimtarin vjetore t titulluar Pranvera poetike Shkodrane. Kryetari i Shoqats s Shkrimtarve Sknder Temali zgjodhi disa vargje t poetve t ndryshm Shkodran pr t shpalosur pranvern e poezis n Shkodr. Raportet e kritiks me poezin si dhe brishtsia e ndjenjs tek poeteshat shkodrane kan qen …

Lexo me shume

RINISIN PUNIMET N STADIUMIN LORO BORII

Rinisin srish punimet n stadiumin Loro Borii. Pas ndrprerjes disaditore pr shkak t sqarimit t banorve rreth e qark stadiumit se shtpit e tyre nuk do t prishen, tashm punimet kan filluar t avancojn. Ato kan nisur fillimisht pasditen e s premtes teksa nuk kan munguar t jen t pranishm as uniformat blu, gjoja pr t shmangur ndonj protest t …

Lexo me shume

VLLAZNIA, SFIDA E RRADHS N FIER NDAJ APOLONIS

Ndeshja e rradhs pr Vllaznin do t jet ajo q do t luaj n Fier ndaj Apolonis vendase. Sipas asaj far ka planifikuar Federata, ky takim do t zhvillohet t shtunn pasdite, n orn 17.00. Skuadra shkodrane ka dit q prgatitet pr kt takim, prgatitje kto q sht duke i zhvilluar n tapetin e stadiumit Loro Borii. Por ajo q …

Lexo me shume

PD e Berisha i shpallin lufte Ilir Metes

Partia Demokratike i shpalli sot luft t hapur Ilir Mets, Kryetarit t Kuvendit dhe aleatit kryesor t Edi Rams n qeveri. Prej nisjes s seancs PD krkoi me kmbngulje largimin e Mets nga posti, pr t’i hapur rrug hetimit pr akuzat e ngritura ndaj tij si sponsorizues i nj plani pr vrasjen e dy deputetve. Pr her t par meta …

Lexo me shume

Muzeu i Krimeve ne Shkoder, ne 2 muaj vetem 500 vizitore!

Vendi I Deshmise dhe Kujteses I njohur ndryshe si Muzeu I Krimeve te Komunizmit ne qytetin e Shkodres eshte kthyer ne nje nga atraksionet per turistet qe vizitojne metropolin verior. Megjithate gjate muajve te fundit kete muze e kane vizituar perafersisht 500 vizitore. Me tej uni pohoi se ky muze pasurohet cdo dite me dokumente te reja. Hyrja ne kete …

Lexo me shume

Perfundon asfaltimi i rruges Kadukaj

Bashkia e Shkodres vijon investimet ne infrastructure ne rruget dytesore. Ndrhyrja e radhs e bashkis sht br n lagjen Vojo Kushi, rruga Kadukaj, ku me nj fond prej 5.5 milion leksh jan prmbyllur kanalizimet nntokesore, si dhe po hidhet asfalti. Prej javsh bashkia e Shkodres ka nisur nj cikl inagurimesh t rrugve dytsore, t cilat ishin parashikuar pr ndrhyrje n …

Lexo me shume

Vizita e Rames ne Presheve!

Kryeministri Edi Rama mbrriti n qytetin e Presheves. Para ndrteses s Bashkis dhe Pallatit t Kulturs, ku do te mbahet edhe takimi i Kryeministrit me t zgjedhurit lokale me mijra banor t qyteteve shqiptar n Luginn e Preshevs u grumbulluan me flamujt kombtar kuqezi. “Jam i ndergjegjshem per situaten, sakrificat dhe varferine. Do mbrojme interesat e vellezerve dhe motrave tona …

Lexo me shume

Bordi i ri i Vllaznise, futne sherr te djathten!!

Ka mjaftuar propozimi i kshilltarit t grupit t majt per rritjen e numrit te anetareve te bordit q t fuste n sherr at t djathtin. Ka ndodhur kshtu n mbledhjen e sotme t Kshillit Bashkiak Shkodr ku pritej t miratohej Bordi i ri i shoqris aksionere Vllaznia. Grupi i djatht ka patur t gatshm emrat e tre antareve por ndryshimi …

Lexo me shume

Rehabilitimi Varrezave te Deshmoreve ne Lezhe!

Puna per rehabilitimin e varrezave te deshmoreve ne lezhe ka nisur. Nderhyrja eshte marre persiper nga sipermarrja e gjelberimit ne kete qytet. Megjithe rendesine qe i eshte dhene kremtimit te 70 vjetorit te clirimit te vendit, bashkia e lezhes nuk ka akorduar asnje fond per ndryshimin e pamjes se kesaj toke ku prehen deshmoret e atdheut. Kete fakt e prezanton …

Lexo me shume

Tonaj: Disa akse duan nderhyrje urgjente

Ne prag te sezonit te demerit drejtoria rajonale e rrugeve ka nisur punimet ne akset me problematike. Ne kete menyre eshte shprehur drejtori I rrugeve rurale Dede TonajI pyetur mbi zonat te cilat mbeten problematike Tonaj u shpreh se jane disa te cilat duan nderhyrje urgjente ne te kundert kjo drejtori nuk garanton qarkullim normal gjate sezonit te dimeritNga ana …

Lexo me shume