Sunday , 24 October 2021

POLITIKE

SHQIPTARËT NË MAL TË ZI, FLET NIKOLLË CAMAJ

Nikollë Camaj, kryetari i lidhjes demokratike të shqiptarëve në Mal të Zi, u shpreh nga Shkodra se pozita e shqiptarëve nuk ka ndryshuar në Mal të Zi. Rruga jonë drejt Europës çalon theksoi Camaj. Për Camaj, ‘Open Ballkan’ ngadalëson integrimin në Europë dhe bën një Serbi të fuqishme ekonomike. Ndër të tjera, Camaj vlerësoi projektin për rrugën Shkodër – Ulqin.

Lexo me shume

DEPUTETI KAMBERI: VUÇIÇ LUAN ROLIN E PAQEBËRËSIT BALLKANIK

Nga Shkodra, Shaip Kamberi, deputeti shqiptar në parlamentin e Serbisë, foli për Luginën e Preshevës dhe të drejtat e shqiptarëve në Serbi. Ai tha se Lugina e Preshevës po përballet me diskriminim të Serbisë. Sipas Kamberit, Vuçiç luan rolin e paqebërësit ballkanik, por bota serbe dhe ballkani i hapur janë në kundërshtim me njëri-tjetrin, ndërsa Serbia po cenon paqen. Ai …

Lexo me shume

MBLEDHJA E KRYESISË SË PS

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur këtë të premte Kryesinë e Partisë Socialiste. Pas mbledhjes, Rama deklaroi se punësimet dhe drejtoritë nuk janë pronë e PS, por e popullit shqiptar dhe se kjo vijë e kuqe do të garantojë kalimin në një nivel tjetër të vetë cilësisë dhe të qasjes së administratës shtetërore. Rama shtoi për Reformën në Drejtësi se nuk …

Lexo me shume

RAMA I PËRGJIGJET AKUZAVE TË BASHËS

Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Kuvendit iu përgjigj akuzave të Lulzim Bashës. Rama tha se kemi të bëjmë me një krizë energjetike globale që ka prekur gjithë botën. Ato 200 milionët nuk janë borxh, janë garanci për të mbrojtur familjet shqiptare shtoi Rama. Kreu i qeverisë tha se po përballemi me një krizë të asaj natyre sa do të …

Lexo me shume

KRIZA ENERGJITIKE, BASHA SËRISH AKUZA NDAJ RAMËS

Nga seanca e kësaj të enjte të parlamentit, kryedemokrati Lulzim Basha ka folur për të gjitha shkeljet dhe abuzimet që sipas tij janë bërë në sektorin energjetik në vend. Basha e vuri theksin te plani i qeverisë për huamarrje për të përballuar krizën energjetike dhe theksoi se Rama e ka mendjen vetëm te paratë që do të vjedhë. Për këtë, …

Lexo me shume

BASHA: KRIZA E KORRUPSIONIT PO PËRKTHEHET NË RRITJE TË ÇMIMEVE

Në një dalje për mediat nga selia e PD, kryedemokrati Lulzim Basha, foli sërish për krizën energjitike. Ai tha se kjo krizë korrupsioni po përkthehet në rritje të çmimeve. Ai u shpreh se një numër i madh njerëzish po blejnë më listë. Sipas Bashës, shteti i ka mundësitë që ti japë fund krizës… Ndër të tjera, kreu i PD theksoi …

Lexo me shume

PLANI I QEVERISË, PD I PËRGJIGJET RAMËS

Në një deklaratë nga selia blu, deputetja Grida Duma i është kundërpërgjur kryeministrit Edi Rama mbi planin e prezantuar duke thënë se plani i vërtetë është të marrë borxh që OSHEE dhe KESH të vazhdojnë të bëjnë tendera e të fitojnë para një grusht njerëzish. Qytetarët do ta paguajnë energjinë te rritja e faturës së ushqimeve, shërbimeve shton Duma… Ajo …

Lexo me shume

KRIZA ENERGJETIKE, BASHA I PËRGJIGJET RAMËS

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka dalë në një deklaratë për mediat ku ka folur për paralajmërimin për rritje të çmimit të energjisë. Basha tha se Rama po përpiqet që të mashtrojë qytetarët. Kreu i opozitës nënvizoi se kjo nuk është një krizë energjetike, por një krizë e shkaktuar nga korrupsioni dhe keqmenaxhimi. Sipas Bashës, përpara interesit të njerëzve, …

Lexo me shume

MBLEDHJA E JASHTËZAKONSHME E QEVERISË

Kryeministri Edi Rama është ndalur këtë të premte në një konferencë për mediat, pas një mbledhje të jashtëzakonshme të qeverisë ku deklaroi emergjencën në furnizimin e energjisë elektrike. Ai tha se nesër do të bëhet publik plani i posaçëm për krizën energjetike që është paralajmëruar për të gjithë qytetarët. Gjatë fjalës së tij Rama theksoi se prioritet i qeverisë është …

Lexo me shume

PARALAJMËRIMI I RAMËS PËR RRITJEN E ÇMIMIT TË ENERGJISË, REAGON SËRISH BASHA

Kryetari i PD, Lulzim Basha, në një prononcim për mediat ka reaguar sërish për paralajmërimin e Ramës se vendi rrezikonte rritje të çmimit të energjisë. Pas mbledhjes së grupit parlamentar të PD-së, Basha shtroi disa pyetje publike për Ramën, duke shtuar se ku shkoi reforma energjetike? Mes të tjerash, Basha tha se PD nuk do të tërhiqet, por do të …

Lexo me shume