Wednesday , 8 February 2023

POLITIKE

GARA PËR KREUN E RI TË FRPD SHKODËR

Përpara të rinjve, ndaj të cilëve kërkon votëbesimin për të drejtuar forumin rinor të Partisë Demokratike, kandidati Ergys Ivziku shpalosi platformën e tij dhe objektivat për drejtimin e FRPD Shkodër. Situata aktuale që po kalon vendi është e rëndë dhe Ivziku e sheh të mundshëm ndryshimin vetëm duke u bashkuar energjitë dhe vizioni i të rinjve… Në mbyllje të fjalës …

Lexo me shume

PD DHE PL FIRMOSIN MARRËVESHJEN PËR ZGJEDHJET E 14 MAJIT

Ashtu siç u lajmërua një ditë më parë, këtë të enjte është zyrtarizuar marrëveshja mes Partisë Demokratike dhe Partisë së Lirisë për zgjedhjet vendore të 14 majit. Pas firmosjes së marrëveshjes, kreu i PD Sali Berisha e cilësoi një moment historik… Edhe kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, e cilësoi marrëveshje historike, duke shtuar se rikthejmë pluralizimin dhe bunkerbashkitë …

Lexo me shume

GARA PËR KREUN E FRPD

Alesia Balliu, Arnold Kariqi, Artion Bajramaj, Barbara Doda, Besart Xhaferi dhe Mariglen Doçi, 6 kandidatët për kreun e FRPD kanë prezantuar në Shkodër platformat e tyre. Në fjalët e tyre, ato vendosen theksin te largimi i të rinjve dhe kërkuan ringritjen e FRPD dhe Partisë Demokratike. Nuk munguan as akuzat ndaj qeverisë… Fushata zgjedhore është hapur nga data 1 gusht …

Lexo me shume

PS SHKODËR MBAN DËGJESËN E RADHËS NË NJËSINË RRETHINA

Taulant Shahmani dhe Valbona Doniku kane qene kandidatet e radhes qe kane prezantuar platformat e tyre per drejtimin e PS ne njesine Rrethina. Kjo njesi e cila konsiderohet edhe si bastion i se majtes ne Bashkine Shkoder, ka kryer edhe degjesen publike per zgjedhjen e organeve drejtuese. Bashkekryetarja e PS Shkoder, Mirela Dodaj ne fjalen e saj vleresoi rendesine e …

Lexo me shume

META: RAMA KA 10 VJET QË QEVERIS. NUK ËSHTË I PAAFTË, POR I PACIPË

Ish presidenti Ilir Meta mblodhi këtë të mërkurë Komitetin Organizativ të Partisë së Lirisë, teksa hodhi akuza ndaj Edi Ramës. Sipas Metës, Rama ka 10 vjet që qeveris dhe nuk është i paaftë, por është i pacipë… Kam treguar durim edhe kur situata ka qenë e padurueshme dhe unë nuk vë baste, por bëj betime shtoi më tej Meta…

Lexo me shume

HAPJA E NEGOCIATAVE, NGRIHET FLAMURI I BE PARA KRYEMINISTRISË

Në godinën e kryeministrisë është ngritur këtë të mërkurë flamuri i BE-së pas hapjes së negociatave me Bashkimin Europian. Në fjalën e tij, kryeministri Edi Rama thumboi opozitën, duke thënë se do kishte dashur që të ishte edhe ajo në ceremoni, por ndodhet në një hendek të madh… Një mesazh e kishte edhe për përfaqësuesit e drejtësisë së re, duke …

Lexo me shume

PD: BORDET E TRANSPARENCËS BASHKËPUNËTORË NË VJEDHJE

Partia Demokratike vijon akuzat ndaj Bordit të Transparencës përsa i përket lëvizjes në çmime të hidrokarbureve. Sipas PD, ulja e fundit me 2 lekë e çmimit të naftës është një tallje me qytetarët, ndërsa e akuzon Bordin si bashkëpunëtor në vjedhje dhe në varfërimin e shqiptarëve… Një ditë më parë, Bordi i Transparencës e ka ulur çmimin e naftës në …

Lexo me shume

SALI BERISHA VIJON AKUZAT NDAJ EDI RAMËS

Kryetari i PD, Sali Berisha, ka vijuar me akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama pas samitit të Brukselit. Berisha tha se negociatat nuk u hapën, sepse nuk janë plotësuar kushtet dhe shkak kryesor nuk është Bullgaria. Sipas Berishës, Rama shkoi në Bruksel jo si përfaqësues i Shqipërisë, por si vasal i Vuçiçit… Duke folur për protestën e 7 korrikut, Berisha tha …

Lexo me shume

BERISHA: DUHET TË THËRRASIM PROTESTË TË FUQISHME

Kreu i PD, Sali Berisha, zhvilloi këtë të mërkurë një tryezë me temë “Të rikthejmë Shqipërinë në rrugën Europiane”. Ai tha se duhet të thërrasim protestë të fuqishme, pasi Edi Rama e ka shndërruar Tiranën në Beogradin e vogël… Sipas Berishës, BE dhe anëtarët e saj, kanë ndihmuar Shqipërinë më shumë se gjithkush tjetër dhe nuk mund të lejohet një …

Lexo me shume

ÇUÇI: NUK PRETENDOJMË QË TË KETË 0 VRASJE NË VEND

Nga seanca e kuvendit, ministri i brendshëm, Bledi Çuçi, duke folur për situatën e krimit në vend, tha se nuk pretendojmë që të ketë 0 vrasje, ndërsa Shqipëria është në pikën më të lartë të sigurisë. Çuçi iu drejtua opozitës, duke i thënë të mos i shohin vrasjet me tritol si fishekzjarre për të ardhur në pushtet. Ministri Çuçi kishte …

Lexo me shume