Monday , 20 September 2021

POLITIKE

SHKARKIMI I PRESIDENTIT META

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, është shprehur se mazhoranca është e vendosur të vijojë me procesin e shkarkimit të Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Sipas tij ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme kushtetutën. Si një prej firmëtarëve të dokumentit për nisjen e procedurës së shkarkimit, Balla tha se në këtë dokument janë paraqitur të gjitha provat …

Lexo me shume

PRESIDENTI META PUBLIKON SHIFRAT E 2013 DHE 2017

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka publikuar këtë të shtunë shifrat e votave të pavlefshme në vitin 2013, 2017 dhe ato aktuale. Nisur nga këto rezultate, Kreu i Shtetit thekson se numërimi dhe rinumërimi i çdo vote të pavlefshme është vendimtar për të rritur besimin e qytetarëve, të cilët mbajtën radhë të gjata për të shprehur vullnetin e tyre më …

Lexo me shume

MBYLLET NUMERIMI I VOTAVE TE KANDIDATEVE NE QARKUN LEZHE

Eshtë mbyllur proçesi i numerimit të votave për kandidatet në Qarkun e Lezhës. Sipas të dhënave zyrtare, kandidati më i votuar rezulton të jetë i Kastriot Piroli i Partisë Demokratike me 9374 vota i pasuar nga Eduard Ndreca i Partisë Socialiste 7250. Në këtë mënyre garen brenda listes së demokrateve e ka fitur Kastriot Piroli dhe pas tij renditen Mark …

Lexo me shume

PD DHE PS, TË FOKUSUARA TË VOTAT PERSONALE

Kur tashmë ka përfunduar numërimi i votave në gjithë vendin, ndërsa sistemi zgjedhor ka qenë pjesërisht i hapur, duke lejuar edhe mundësinë e thyerjes së herësit nga kandidatët poshtë listës së sigurtë. Që i bie të jetë numri i votave pjestuar për numrin e kandidatëve e barabartë me numërin e kandidatëve të subjektëve të cilat kanë siguruar mandate. Në Shkodër …

Lexo me shume

CELIBASHI: MBI 80 MIJË FLETË TË PAVLEFSHME NË ZGJEDHJE

Në një konferencë për shtyp, kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi, bëri me dije disa të dhëna të tjera lidhur me procesin zgjedhor. Kështu, ai zbuloi edhe përqindjet e qytetarëve që kane dhënë votë preferenciale për kandidatët e partive që kanë votuar. Celibashi e pranoi se janë mbi 80 mijë fletë të pavlefshme…

Lexo me shume

META: MOS U ÇORIENTONI, BËNI SHUMË KUJDES

Gjatë një konference për mediat, presidenti Ilir Meta, duke folur për zgjedhjet e 25 prillit, theksoi se zgjedhjet kanë përfunduar, por procesi i ankimimit nuk ka nisur akoma. Meta komentoi deklaratat e Ramës, ku tha se nga ky moment bëni shumë kujdes, pasi mund të lëvizin shumë mandate. Ndër të tjera, Meta theksoi se çdo krim zgjedhor e rëndon pozitën …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, PD DENONCON ME FOTO E VIDEO

PD ka prezantuar faktet dhe bisedën telefonike Rama – Balluku në krye të operacionit kriminal të vjedhjes së zgjedhjeve duke përdorur legalizimit ne këmbim të votave sipas kësaj force politike. Sipas Bardhit, prokuroria nuk ka bërë asgjë as për ta ndalur, as për ta parandaluar dhe as për ta ndëshkuar këtë skemë të pastër kriminale të blerjes së votës në …

Lexo me shume

PËRFUNDOJNË ZGJEDHJET NË SHKODËR, ASKUSH NUK THYEN HERËSIN

411 kuti votim aq sa ka edhe qëndra votimi në territorin e qarkut Shkodër janë numëruar dhe sipas rezultatit përfundimtar PD ka marrë 47205 vota ose 5 mandate, PS30296 vota ose 3 mandate, PSD 16425 ose 2 mandate dhe LSI 10100 ose 1 mandat, nga 11 gjithsej që ka qarku i Shkodër. Me ketë rëezultat krahasuar me zgjedhjet e 20017 …

Lexo me shume

MBYLLET NUMERIMI I VOTAVE TE KANDIDATEVE NE BASHKINE LEZHE

Eshte mbyllur proçesi i numerimit të votave të kandidateve në Bashkinë e Lezhës. Referuar të dhënave zyrtare më i votuari nga lista e Partisë Demokratike rezulton Agron Gjekmarkaj me 3356 vota, i pasuar nga Mark Marku me 2312 vota dhe Lindita Metaliaj me 1845 vota. Ndërsa nga lista e Partisë Socialiste më i votuari në Lezhë rezulton të jetë Eduard …

Lexo me shume

FITORJA E PD NË MALËSI E MADHE, KOKAJ: MALËSORËT TREGUAN VETEN

Malësia e Madhe u rikthye blu. Kështu shprehet kryetari i PD dega Malësi e Madhe, Anton Kokaj, pas fitores së kësaj force politike ndaj Partisë Socialiste në këtë bashki. Kokaj kishte disa falenderime për këto zgjedhje dhe thekson se pavarësisht presioneve, malësorët treguan veten. Ndërkohë për kritikat në Tiranë ndaj liderit Basha, Kokaj shton… Partia Demokratike në Bashkinë Malësi e …

Lexo me shume