Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

PRESIDENTI TURK PËRURON 525 APARTAMENTET NË LAÇ

Ashtu siç ishte parashikuar, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ka zhvilluar këtë të hënë një vizitë në Shqipëri. Ai ishte në Laç, ku u përuruan 525 apartamente, ku do të strehohen familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019. Vëllai vjen në ndihmë atëherë kur i vëllai ka nevojë, jo kur ai e thërret dhe gëzimi i …

Lexo me shume

INCIDENTET NË PROTESTËN PARA PD, BERISHA THIRRET NË PROKURORI

Ish kryeministri Sali Berisha ka qenë këtë të enjte në prokurori për të dëshmuar për incidentet e regjistruara në protestën para selisë së PD. Pas deklarimit në prokurori, Berisha tha se Basha është politikani i lidhur me vrasës dhe fondamentalistë dhe se në prokurori u thirr me urdhër të Edi Ramës. Ndërkohë, Berisha ftoi demokratët në takimin që do të …

Lexo me shume

EDI RAMA KOMENTON SËRISH SITUATËN NË PD

Kryeministri Edi Rama nuk sheh asnjë nga palët e konfliktit në PD të denjë për të bashkëpunuar. I pyetur nga mediat, Rama tha se askush prej palëve nuk ka legjitimitet vec e vec dhe është një kacafytje që po ra njëri bie edhe tjetri. Sipas Ramës, nuk ishte e nevojshme të fortifikohej PD, mund të thirrej policia dhe ta mbronte …

Lexo me shume

KRYESIA E PD PËRJASHTON SALI BERISHËN NGA PARTIA

Kryesia e PD ka përjashtuar nga Partia Demokratike ish-kryeministrin Sali Berisha dhe disa anëtarë të Komisionit të Përkohshëm të Rithemelimit. Në deklaratën e PD, thuhet se përjashtimi është ndërmarrë pas sulmit të dhunshëm të 8 janarit, mbi selinë e Partisë Demokratike. “Pas sulmit të dhunshëm dhe të parapërgatitur të 8 Janarit mbi Selinë Qendrore të Partisë Demokratike, që vuri në …

Lexo me shume

KOMISIONI I RITHEMELIMIT TË PD VIJON AKUZAT NDAJ BASHËS

Komisioni i Rithemelimit të PD me në krye Flamur Nokën ka shkuar këtë të mërkurë në selinë e Partisë Demokratike, ku i është vendosur edhe afati i fundit për të liruar PD dhe lënë lidershipin Lulzim Bashës. Noka sëbashku me të tjerë kanë tentuar të hapin dyert e përparme të selisë blu, por i kanë gjetur të kyçura. Noka tha …

Lexo me shume

SALI BERISHA THËRRET PROTESTË PARA SELISË SË PD

Situata në Partinë Demokratike vijon të jetë më e nxehtë se kurrë. Ish-kryeministri Sali Berisha ka thirrur protestë ditën e shtunë, me datë 8 janar, për të nxjerrë Lulzim Bashën nga selia e PD-së. Protesta do të organizohet në ora 12:00, pikërisht para selisë së PD dhe në njoftimin e shpërndarë për mediat thuhet se protesta do të jetë kombëtare. …

Lexo me shume

PËRPLASJE TË FORTA BRENDA PD

Komisioni i Perkohshëm i Rithemelimit të PD denoncon kryedemokratin Lulzim Basha, se sipas tyre, po ndërron bravat dhe po vendos dyer të blinduara në selinë blu. Ne deklaratën e plotë thuhet: “Keshtu, ne nje akt turpi dhe paniku te denje vetem per nje apartcik te marre peng ai nderron brava dhe po vendos dyer te blinduara per te shnderruar shtepine …

Lexo me shume

BASHA I PËRGJIGJET BERISHËS

Kreu i PD, Lulzim Basha, ka reaguar pas hyrjes në selinë e PD të ish kryeministrit Sali Berisha. Basha hodhi akuza ndaj Berishës dhe Ramës, duke thënë se i lidh halli i tyre personal, ndërkohë i bëri thirrje Berishës që të lexojë mirë vendimin e kuvendit kombëtar të PD. Sipas Bashës, Berisha e vërtetoi se është pengesë për aksionin opozitar.

Lexo me shume

SALI BERISHA PARALAJMËRON BASHËN

Ish kryeministri Sali Berisha ka qenë këtë të marte në selinë e PD, bashkë me anëtarët e grupit të rithemelimit të kësaj force politike. Nga konferenca për mediat, Berisha paralajmëroi kreun e PD-së lidhur me referendumin e anëtarësisë për shkarkimin e tij. Berisha garantoi deputetët se do të gjejnë një PD krejt tjetër nga ajo që kanë përjetuar këto 2 …

Lexo me shume

REFERENDUMI NË PD SHKODËR DHE PROÇESI I VOTIMIT

Sekretari për çështjet zgjedhore dhe ligjore në Partinë Demokratike dega Shkodër, Besnik Kastrati, shprehet se janë marrë masat për referendumin e së shtunës, duke ngritur 9 qendra votimit në Bashkinë e Shkodrës, pa harruar edhe qendrat e votimit në Malësi të Madhe dhe Pukë. “Pritshmëritë për pjesëmarrje të anëtarëve janë të larta, pasi anëtarësia ka pritur që të ndodhte më …

Lexo me shume