Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

KRIZA BRENDA PARTISË DEMOKRATIKE

Shoqata e ish-të përndjekurve politik dega Shkodër ka reaguar këtë të premte për situatën politike brenda PD. Në emër të shoqatës foli n/kryetari Ndoc Ashta. Ai tha se jemi për rigjallerimin e PD dhe mbrojtjen e interesave të kësaj shtrese. Në mbështetje të ish-të përndjekurve politik dhe ish kryeministrit Sali Berisha doli edhe Bedri Blloshmi, kryetar i shoqatës së ish …

Lexo me shume

“11 DHJETORI ISHTE NJË RISI PËR POLITIKËN SHQIPTARE”

11 dhjetori ishte një risi për politikën shqiptare, pasi nuk ka ndodhur ndonjëherë që anëtarësia të marrë forcën që i takon dhe të thërrasë kuvendin kombëtar. Shprehet kështu n/kryetari i PD Shkodër, Ndoc Ashta, i cili thekson se PD nuk është e ndarë dhe nuk do të ndahet. Më tej, ai tha se nuk ka asnjë përplasje në referendum, por …

Lexo me shume

BASHA: PD MBËSHTET DREJTËSINË NË LUFTËN KUNDËR KORRUPSIONIT

Kreu i PD, Lulzim Basha, tha në një dalje për mediat se PD do të mbështesë drejtësinë pa kushte, për goditjen dhe luftën ndaj korrupsionit, dhe në goditjen e politikanëve hajdutë. Politikanët dhe pushtetarët që kanë vjedhur shqiptarët përmes vettingut të politikanëve dalin haptas si hajdutë dhe përvetësues të fondeve të shqiptarëve tha Basha. I pyetur për betejën me Berishën, …

Lexo me shume

KUVENDI I 11-DHJETORIT, BEHEN PUBLIK EMRAT E DELEGATEVE TE LEZHES

Partia Demokratikë në Lezhë ka bërë publik emrat e delegateve që kanë firmosur për mbledhjen e Kuvuvendit Kombëtar me 11 dhjetor. Në një deklaratë për mediat nën kryetarja e degës së PD-së Zyrafete Kulli thotë se 73.5 % e delegateve do të jenë pjesë e Kuvendit Kombëtar me 11-dhjetor. Anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike Paulin Marku rënditi gabimet …

Lexo me shume

DULI: KATARSISI SHËRBEN PËR VETË PASTRIM

Sot partitë politike janë kthyer në parti elektorale dhe mungon idealizmi i tyre. Shprehet kështu ish kryetari i Partisë Socialiste të Malsisë së Madhe Ruzdi Duli, i cili ka qenë kryetar i kësaj force politike nga viti 1992 deri në vitin 2002. Ruzhdi Duli i ftuar në emisionin “Autochthonous” në TV Rozafa foli edhe për mbledhjen e KPD, ku asokohe …

Lexo me shume

PD FESTON E NDARË 8 DHJETORIN

Partia Demokratike e ka festuar e ndarë 8 dhjetorin, ditën e rinisë. Kryedemokrati Lulzim Basha në aktivitetin “8 Dhjetori” përmes veprave të autorëve” tha se është koha për të kërkuar falje pasi edhe 31 vite më pas kemi ende elementë të komunizmit. Sipas Bashës, jemi në kushtet e një regjimi të ri dhe kultit të individit. Nga ana tjetër, nga …

Lexo me shume

PRESIDENTI ILIR META, MESAZHE PËR 8 DHJETORIN

Presidenti Ilir Meta ka mbajtur homazhe në bustin e Azem Hajdarit në qytetin studenti, ku ka folur për lëvizjen e dhjetorit, që çoi në rrëzimin e sistemit komunist. Presidenti Meta tha se është koha që të rikthejmë Shqipërinë në shinat e vërteta të lirisë dhe të drejtave. Sa i takon festimit të PD-së në dy pjesë, gjatë ditës së sotme, …

Lexo me shume

SITUATA NË PD NË EMISIONIN “AUTOCHTHONOUS”

Partia Demokratike ndodhet në udhëkryq dhe duhet të rimëkëmbet ose të rithemelohet edhe njëherë, pasi menaxhimi saj gjatë këtyre viteve opozitarizmi ka qenë shumë i ulët. Të ftuarit në studion e emisionit “Autochthonous” Qarshif Hoxha dhe Benjamin Nako anëtar të kryesisë së PD dhe themelues të strukturave të saj që në fillimet shprehet se është humbur boshti dhe kërkohet medoemos …

Lexo me shume

“ME 11 DHJETOR DO TË MERREN VENDIME HISTORIKE PËR RINGRITJEN E PD”

“Me 11 dhjetor do të merren vendime historike për ringritjen e PD”. Kështu u shpreh nga Shkodra deputetja Albana Vokshi, e cila tha se tashmë fjalën e ka anëtarësia, ku sipas saj, një kryetar pa anëtarësi nuk është më kryetar. Vokshi nuk ka frikë përjashtimin nga partia dhe është e bindur se PD do të dalë më e fortë pas …

Lexo me shume

TAKIMI I DY QEVERIVE, SHQIPËRI – KOSOVË

Dy qeveritë, ajo e Shqipërisë dhe Kosovës, kanë zhvilluar këtë të premte një takim të përbashkët. I pyetur se çfarë po bëhet për mos zbatimin e marrëveshjeve të firmosura më herët Shqipëri-Kosovë, Rama e pranoi se nuk ka qenë i njëjti sukses në zbatim për çdo marrëveshje, ndaj është vendosur edhe krijimi i sekretariatit ndërkoordinues. Ndërsa, kryeministri i Kosovës, Albin …

Lexo me shume