Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

PS SHKODËR MBLEDHJE PËR TË AFRUAR SA MË SHUMË GRA NË PARTI

Partia Socialiste dega Shkodër ka organizuar një mbledhje, ku në fokus ishte përcjellja e mesazhit që sa më shumë gra ti bashkohen Partisë Socialiste. Një gjë e tillë u bë e ditur nga ministrja e shtetit për mbrojtjen e sipërmarrjes, Edona Bilali. Ajo kishte një koment edhe për zgjedhjet lokale, ku tha se pritet ‘fjala’ e presidentit. E pranishme në …

Lexo me shume

RAMA: KUSH SHKRUAN NË FACEBOOK SE BUJQËSIA KA MARRË FUND ËSHTË ‘OUT’

Kryeministri Edi Rama nuk i ka kursyer ironitë në lidhje me kritikat që bëhen ndaj qeverisë sa i takon sektorit të bujqësisë. Duke iu përgjigjur komenteve negative, Rama tha se kush shkruan në facebook se bujqësia ka marrë fund janë ‘out’. Rama tha se sot punohet dyfishi i tokës krahasuar me 2013 dhe kemi një rritje të eksporteve bujqësore. Rama …

Lexo me shume

BERISHA: 11 DHJETORI DO TË JETË FILLIMI I REVOLUCIONIT PAQËSOR

Pavarësisht vendimit të Bashës për mbledhjen e Kuvendit më 18 dhjetor, Sali Berisha ka theksuar edhe njëherë vendimin e tij për mbledhjen më 11 dhjetor. Duke e quajtur Bashën peng të Ramës, Berisha tha se 11 dhjetori do të jetë vetëm fillimi. Lëvizjen e tij, Berisha e konsideron ‘revolucion paqësor’ dhe askush nuk mund të luajë me të. Berisha pranon …

Lexo me shume

BASHA: KUVENDI KOMBËTAR I PD DO TË MBLIDHET ME 18 DHJETOR

Kuvendi Kombëtar i PD do të mblidhet me 18 dhjetor. Ky është vendimi i kryesisë së PD, teksa Lulzim Basha deklaroi se nuk do të lejojë askënd që të mbajë peng partinë. Ndërkohë, kreu i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edi Paloka, tha pas mbledhje së Kryesisë së PD-së, se u përbuzën demokratët. Sipas Palokës, nënkryetarët e PD-së pranojnë shkatërrimin e …

Lexo me shume

DEBATE DHE AKUZA MES BASHËS DHE RAMËS

Seanca parlamentare e kësaj të hënë ka prodhuar debate dhe akuza mes kryeministrit Edi Rama dhe kryedemokratit Lulzim Basha Basha i tha Ramës se jeton si sheik me lekët e popullit, duke ngritur zërin e duke e cilësuar mbeturinë. Duke iu përgjigjur Bashës në lidhje me varfërinë, Rama i tha se me shifrat ka problem fiziologjik dhe psikologjik. Ndër të …

Lexo me shume

KRIZA NË PARTINË DEMOKRATIKE, FLET KREU I PR

Në një deklaratë për mediat, kreu i PR Fatmir Mediu, u shpreh se tryeza më e mirë e konsensusit politik është Kuvendi i Shqipërisë. Ai foli edhe për krizën në Partinë Demokratike, aleatët e tij të vjetër. Mediu tha se vlera e PD-së qëndron tek të gjithë ata që e kanë themeluar dhe kanë qenë pjesë e saj. Duke kërkuar …

Lexo me shume

AKUZAT PËR KUVENDIN KOMBËTAR, REAGON PALOKA

Akuzat e Lulzim Bashës dhe Gazment Bardhit se ‘Foltorja’ e Berishës nuk ka mbledhur dot as ¼ e firmave që duhen nga delegatët për të thirrur Kuvendin Kombëtar të PD, i është përgjigjur Edi Paloka, i cili ka ftuar gazetarët duke u hapur kasafortën e tij ku mbahen 4200 firmat e dorëzuara pak ditë më parë nga Berisha. Paloka tha …

Lexo me shume

KUVENDI KOMBËTAR, LULZIM BASHA I PËRGJIGJET SALI BERISHËS

Lulzim Basha ka reaguar këtë të enjte pas mbledhjes së firmave nga ish kryeministri Sali Berisha për thirrjen e Kuvendit Kombëtar të PD. Nga selia blu, Basha tha se ndihet i zhgënjyer nga tallja e Berishës me demokratët dhe duke fshehur bllofin e tij. E nisi si betejë për PD, por përfundoi si betejë për interesa të tij theksoi Basha. …

Lexo me shume

BERISHA: KA KËRKESË MASIVE PËR RIKTHIMIN TIM

Në një konferencë për mediat, ish-kryeministri Sali Berisha, u shpreh se ka kërkesë masive për rikthimin e tij dhe ai nuk i reziston dot. Berisha tha se ai që nuk njeh statutin përjashton veten nga partia. Nesër nëse presidenti dekreton një datë për zgjedhjet lokale në disa bashki të cilat janë pa kryetar, Berisha tha se do të futet në …

Lexo me shume

KRASNIQI KOMENTON SITUATËN POLITIKE BRENDA PD

Studiuesi Afrim Krasniqi nga Shkodra komenton situatën politike brenda PD-së. Sipas tij, kemi 2 parti në 1 parti dhe zgjidhja më e qëndrueshme është që të bashkohen të dyja palët. Hera e parë që PD ka një krizë kaq të thellë thekson Krasniqi, i cili shton se liderët politikë e trajtojnë partinë si pronë. Ndër të tjera, Krasniqi tha se …

Lexo me shume