Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

RAMA KOMENTON PËRJASHTIMIN E BERISHËS NGA PD

Për përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar i PD reagoi pas seancës së kuvendit edhe kryeministri Edi Rama. Përtej zhvillimeve në PD, kryeministri Rama i kujtoi Lulzim Bashës se dora e tij e bashkëpunimit është e shtrirë “për interes të qytetarëve”. Këtë të premte ka nisur seanca e parë e Legjislaturës së X, seancë e cila pati më së shumti …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI RAMA MBLEDH SEKRETARIATIN NË SELINË E PS, GJIKNURI: KY MANDAT I TRETË ËSHTË MË I VËSHTIRË

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur këtë të marte në selinë e PS sekretariatin, mbledhje që vjen 3 ditë para seancës së parë të legjislaturës së X në Kuvend, që do të mbahet këtë të premte. Diskutimet janë fokusuar te legjislatura e re dhe programi qeverisës. Duke folur për herë të parë pas marrjes së detyrës së re në ekipin socialist, …

Lexo me shume

ZINGRAF: VENDI KA NEVOJE PER OPOZITE TE FORTE

Ambasadori Gjerman në Shqipëri Piter Zingraf nuk ka pranuar të komentojë shpalljen non grada nga Shtetet e Bashkuara të Amerikes të ish-kryeministrit Sali Berisha, duke deklaruar se vendi ka nevojë për një opozitë të fortë. Sipas tij, parlamenti duhet të jetë vendi ku të bëhet debati politik dhe jo siç ndodhi dy vitet e fundit që opozita e braktisi atë. …

Lexo me shume

OGERTA MANASTIRLIU VIJON NË KRYE TË MINISTRISË SË SHËNDETËSISË

Pasi u rikonfirmua në krye të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në një deklaratë për mediat tha se bashkë me ekipin kanë bërë një punë të mirë sa i përket menaxhimit të pandemisë. Puna nuk bëhet vetëm, por në ekip tha Manastirliu, e cila theksoi se ia kemi dalë të shkojmë në një nivel të mirë sa …

Lexo me shume

RAMA PREZANTOI KABINETIN E RI, REAGON LULZIM BASHA

Lulzim Basha ka reaguar me anë të një postimi në Facebook pas shpalljes së qeverisë së re nga kryeministri Rama. Kreu i PD i është përgjigjur me raportin e OSBE/ODIHR, duke theksuar se Rama nuk gënjen dot shqiptarët për masakrën zgjedhore. “Shkatërruesi i bashkëjetesës demokratike, ortaku i tomdoshëve dhe aqifrakipëve, autori i kapjes dhe kriminalizimit të shtetit, varfërimit dhe shpopullimit …

Lexo me shume

LINDITA NIKOLLA ZGJIDHET KRYETARE E KUVENDIT

Kryeministri Edi Rama zgjodhi në krye të Kuvendit, Lindita Nikollën. Pas vendimit, ajo ka treguar për mediat emocionet e para pas marrjes së këtij posti nga kryeministri Rama. Nikolla tha se do mbajë me shumë përgjegjësi detyrën dhe do të përpiqet të përmbushë pritshmëritë e kryeministrit. Lindita Nikolla do të zëvendësojë Gramoz Ruçin në këtë post.

Lexo me shume

EDI RAMA TREGON EMRAT E RINJ TË MINISTRAVE TË KABINETIT QEVERITAR

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar këtë të enjte emrat e rinj të ministrave të kabinetit qeveritar. Emrat u bënë publikë gjatë mbledhjes të Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste. Mandati i 4-të është synimi i kryeministrit Rama. Këtë e bëri të qartë gjatë fjalës së tij në asamblenë e PS. Rama nënvizoi se duhet një forcë e re dhe një pasion …

Lexo me shume

BERISHA: NUK KA FORCË, PËRVEÇ ZOTIT, QË MË PENGON TË FUTEM NË PARLAMENT

Për ish-kryeministrin Sali Berisha nuk ka forcë që e ndal të futet në Kuvend në muajin shtator, përveç Zotit. Në një deklaratë për mediat, Berisha tha se ambasadorja Kim është unike në botë, ku pasi ka lavdëruar një masakër zgjedhore kërkon tani t’i diktojë këtij vendi se kush duhet dhe kush nuk duhet të futet në Parlament. Nuk ka forcë …

Lexo me shume

FORUMI EKONOMIK RAJONAL

Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut, gjatë Forumit Rajonal Ekonomik, firmosën 3 memorandume për të ardhmen e vendeve. Memorandumet konsistonin për marrëveshjen e bashkëpunimit, mbrojtjet në rast katastrofash të tre vendeve. E dyta kishte të bënte me lehtësimin e import-eksporteve, për të eliminuar barrierat dhe kontribuar në ecurinë ekonomike të vendeve të përfshira. Ndërsa memorandumi i tretë kishte të bënte …

Lexo me shume

BASHA: OSBE/ODIHR KONFIRMOI SE 25 PRILLI ISHTE NJË MASAKËR ZGJEDHORE

Në një komunikim me gazetarët nga selia e PD, kryedemokrati Lulzim Basha, tha se OSBE/ODIHR konfirmoi se 25 prilli ishte një masakër zgjedhore. Sipas Bashës, raporti është vula e turpit. Është detyrë e SPAK të ndjekë dosjet e krimeve zgjedhore shtoi Basha. Basha theksoi se detyra e opozitës është të ndërtojmë një bashkëpunim të ngushtë me shqiptarët dhe faktorët ndërkombëtarë…

Lexo me shume