Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

PS KOMENTON RAPORTIN E OSBE-ODIHR PËR ZGJEDHJET

Partia Socialiste e konsideron raportin e OSBE-ODIHR-it si një vlerësim të rëndësishëm për zgjedhjet e 25 prillit. Përmes një deklarate, Sekretari Organizativ i Partisë Socialiste, Arben Pëllumbi, tha se ky është vlerësimi më i mirë i bërë ndonjëherë. Sipas PS, merita i takon qytetarëve shqiptarëve që shprehen vendosmërinë e tyre për të ushtruar të drejtën e votës në përputhje me …

Lexo me shume

RAPORTI I DASH PËR SHQIPËRINË PËR VITIN 2021

Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH) për klimën e biznesit 2021, i publikuar së fundi, shprehet sërish me nota të larta kritike për klimën e biznesit në Shqipëri. Raporti thotë se korrupsioni në gjyqësor dhe prokurime është i zakonshëm. DASH e vë theksin edhe në projektet e partneritetit publik privat (PPP), që cilësohen problematike, pa një analizë të qartë …

Lexo me shume

A PO SHKOJME DREJT PESHKUT TE MADH? KIM: NUK JAM PESHKATARE, JAM DIPLOMATE

Ambasadorja amerikane Yuri Kim, nga Pogradeci, ka komentuar ecurinë e Reformës në Drejtësi. Ajo tha se Reforma në Drejtësi po ecën përpara edhe pse ngadalë. Sipas Yuri Kim, disa njerëz thonë që reforma në drejtësi është asgjë, ‘por jo, po ju gënjejnë, mos hiqni dorë,” theksoi ajo. “Unë mendoj që reforma në drejtësi po çohet përpara, ngadalë, me ngadalë se …

Lexo me shume

GJONAJ: REFORMA NË DREJTËSI NË RRUGËN E DUHUR

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, shprehet se Reforma në Drejtësi po ecën në rrugën e duhur dhe është garantuar paanësia. Megjithatë, ajo evidentoi dhe disa sfida me të cilat po përballet Reforma në Drejtësi 5 vite nga themelimi i saj. Pastrimi i sistemit nëpërmjet procesit të “Vetting”-ut nga gjyqtarë dhe prokurorë të korruptuar dhe të padenjë dhe rezultatet e deritanishme …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E 25 PRILLIT

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e kësaj të enjte ka treguar 3 partitë që nuk kanë kompensim financiar për zgjedhjet e 25 prillit. Kjo për shkak se nuk kaluan pragun e 1%. Ato janë Partia Agrare Ambientaliste, Partia Lëvizja Legalitetit dhe Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut. Këto tre parti duhet të kalonin 1% dhe asnjëra nuk arriti …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E 300 ANËTARËVE TË KËSHILLIT KOMBËTAR NË PD

Këtë të dielë, një ditë pasi Partia Demokratike zhvilloi në Pallatin e Kongreseve Kuvendin Kombëtar, do të bëhen publike emrat e 300 anëtarëve të Këshillit Kombëtar, institucionit më të rëndësishëm drejtues të Partisë Demokratike, i cili më pas do të zgjedhë ekipin e ngushtë të Bashës për 4 vitet në vijim. Kryetari i Komisionit Zgjedhor në PD, Jemin Gjana, nëpërmjet …

Lexo me shume

RAMA FLET PËR SISTEMIN SHËNDETËSOR

Kryeministri Edi Rama shprehet se synon që brenda kësaj dekade që sapo ka nisur me investime dhe reformimin e sistemin shëndetësor ta kthejë Shëndetësinë në Shqipëri në pikë referimi për rajonin. Shteti nuk mund të jetë një rifuxho për mëkatarë në kurriz të qytetarëve që mbajnë në këmbë shtetin me kontributet e tyre theksoi Rama. Sipas Ramës, duhet një rrjet …

Lexo me shume

AKUZAT PËR TENDERIN PËR UNIFORMAT E POLICISË

Nga jashtë ambienteve të Gjykatës Penale, sekretari i PD për çështjet ligjore Çlirim Gjata, është ndalur tek aksionet e fundit të SPAK, që nga arrestimet për tenderin e uniformave të Policisë së Shtetit, apo arrestimi ish-kryebashkiakut Fatos Tushe si dhe masën e ‘arrestit të shtëpisë’ për Rovena Vodën. Gjata tha se çdo abuzim ndodh me lejen e shefave të mëdhenj, …

Lexo me shume

DEMOKRATËT MBLEDHIN KOMISIONIN E PËRHERSHËM STATUTOR

Komisioni i Përhershëm në PD është mbledhur këtë të mërkurë për të shqyrtuar propozimet e depozituara për ndryshimet në statutin e partisë. Propozimet janë depozituar nga kreu i PD Lulzim Basha si edhe ish kandidatëve për postin e kryetarit të partisë Fatbardh Kadilli e Edith Harxhi. Në propozimet e tij Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përfshin në kryesinë e …

Lexo me shume

PAS KRYEBASHKIAKËVE, EDI RAMA PARALAJMËRON MINISTRAT

Pas paralajmërimit ndaj kryebashkiakëve, këtë herë në fokus të kryeministrit Rama kanë qenë ministrat. Gjatë një takimi me to, Rama u ka bërë të qartë se nëse nuk ka asnjë reagim nga ana e tyre pas rekomandimeve të Agjencisë së Prokurimeve Publike për tendera me probleme, do i çojë në SPAK. Janë disa objektiva të realizueshëm, që afatet janë të …

Lexo me shume