Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

“NDIKOI NË VENDIMIN E KUSHTETUESES”, ALEANCA PËR TEATRIN PADIT SORECAN NË SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka depozituar në SPAK një kallëzim. Pas akuzave të bëra publike, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit iu drejtua këtë të hënë SPAK, duke depozituar një kallëzim penal për ambasadorin e BE-së Luigi Soreca dhe kreun e bashkisë Erion Veliaj. Aleanca e akuzon Sorecën për ndikim të paligjshëm në Gjykatën Kushtetuese. Gjithashtu, Aleanca i ka kërkuar …

Lexo me shume

EDI RAMA PARALAJMËRON KRYEBASHKIAKËT

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar këtë të premte një takim me kryebashkiakët e vendit, duke i paralajmëruar disa herë se do të përballen me drejtësinë të vetëm nëse përzihen në afera korruptive. Rama iu kërkoi krerëve vendorë t’i vënë gishtin kokës dhe të kuptojnë se mandati i tretë kërkon përkushtim të trefishtë. Ai paralajmëroi kryebashkiakët të mos përzihen me prokurimet …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI RAMA ME TONE TË ASHPRA NDAJ POLICISË

Kryeministri Edi Rama zhvilloi këtë të enjte një konferencë sëbashku me drejtues të Policisë së Shtetit, duke folur me tone të ashpra kundrejt policisë. Duke iu referuar ngjarjeve të fundit, ku më e rënda ishte ajo në Velipojë me 4 viktima, Rama tha se ata që prodhojnë ngjarje të tilla janë ata që kontrollojë policinë e shtetit. Në takimin me …

Lexo me shume

MINISTRI ÇUÇI MBLEDH DREJTUESIT E RINJ TË POLICISË SË SHTETIT

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, zhvilloi këtë të mërkurë një takim me drejtuesit e rinj të Policisë së Shtetit, në nivel qendror e vendor. Takimi ishte i pari me kupolën e re të Policisë, pas ndryshimeve të fundit. Ministri i Brendshëm kërkoi nga drejtuesit e rinj të uniformave blu të justifikojnë besimin e dhënë, duke rritur parametrat e rendit, për …

Lexo me shume

“BLLOKIM PRONE DHE NDALIM I HYRJES NË SHBA”

Ambasadorja e SHBA-ve ne vendin tone, Yuri Kim, ka dhënë mesazhe të forta pas urdhrit ekzekutiv të presidentit Joe Biden që përfshin Ballkanin Perëndimor, i cili parashikon bllokimin e pronave dhe ndalim të hyrjes në SHBA të personave që kontribuojnë në destabilizimin e Ballkanit Perëndimor. Ambasadorja Kim kërkoi dyfishim të përpjekjeve në luftën kundër korrupsionit në vendin tonë. Ndër të …

Lexo me shume

9 KANDIDATËT PËR 3 VENDET VAKANTE NË ‘KUSHTETUESE’

Gjykata e Lartë përmes një njoftimi zyrtar për mediat ka dhënë informacione në lidhje me 3 vendet vakante për në Gjykatën Kushtetuese. Sipas Gjykatës së Lartë, për të konkurruar në këto pozicione janë paraqitur 9 kandidatura, ndersa dokumentacioni do te vleresohet nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi. Në njoftimin e Gjykatës së Lartë thuhet: Zëvendëskryetari i Gjykatës së Lartë, bazuar …

Lexo me shume

INTEGRIMI I SHQIPËRISË NË BE, FLET AMBASADORI ITALIAN

Nga Shkodra, ambasadori i Italisë në vendin tonë, Fabricio Bucci, ka shprehur keqardhjen për faktin se as kësaj here Shqipërisë nuk iu çelën negociatat me BE-në. Besoj se jemi gati dhe nuk duhet të dorëzohemi, sepse nuk është më një çështje nëse Shqipëria do të hyjë, por kur do të hyjë tha ambasadori italian. I pyetur pse ka ardhur kjo …

Lexo me shume

SITUATA NË PLAZHE, REAGON EDI RAMA

Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje të gjitha subjekteve në vijën bregdetare se nëse janë pa leje të largohen me dëshirën e tyre, në të kundërt do i lirojnë me pahir dhe sekuestrojnë bazën materiale që kanë siguruar përgjatë viteve. Policia e Shtetit do të jetë e pranishme në të gjithë vijën bregdetare theksoi Rama. Ngjarjet e ndodhura janë …

Lexo me shume

VENDIMI PËR ZGJEDHJET E 30 QERSHORIT 2019

Gjykata Kushtetuese zhvilloi një seancë maratonë në lidhje me legjitimitetin e zgjedhjeve vendore të 2019. Në seancë diskutimet dhe parashtrimi i argumenteve të palëve ka zgjatur mbi 9 orë dhe në fund Gjykata Kushtetuese vendosi të pezullojë gjykimin për këtë çështje dhe t’i drejtohet Komisionit të Venecias. Në përfundim të seancës, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, u shpreh se shpreson …

Lexo me shume

RAPORTI I ASAMBLESË PARLAMENTARE TË KE, REAGON PD

Deputeti i zgjedhur i PD, Enkelejd Alibeaj, ka dalë nga selia blu për të komentuar raportin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës lidhur me zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas Alibeajt u vërtetua që 25 prilli nuk kishte asnjë lidhje me demokracinë dhe se u konfirmuan akuzat e demokratëve për presion ndaj votuesve dhe vënien në funksion të shtetit …

Lexo me shume