Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

BERISHA: DUHET TË THËRRASIM PROTESTË TË FUQISHME

Kreu i PD, Sali Berisha, zhvilloi këtë të mërkurë një tryezë me temë “Të rikthejmë Shqipërinë në rrugën Europiane”. Ai tha se duhet të thërrasim protestë të fuqishme, pasi Edi Rama e ka shndërruar Tiranën në Beogradin e vogël… Sipas Berishës, BE dhe anëtarët e saj, kanë ndihmuar Shqipërinë më shumë se gjithkush tjetër dhe nuk mund të lejohet një …

Lexo me shume

ÇUÇI: NUK PRETENDOJMË QË TË KETË 0 VRASJE NË VEND

Nga seanca e kuvendit, ministri i brendshëm, Bledi Çuçi, duke folur për situatën e krimit në vend, tha se nuk pretendojmë që të ketë 0 vrasje, ndërsa Shqipëria është në pikën më të lartë të sigurisë. Çuçi iu drejtua opozitës, duke i thënë të mos i shohin vrasjet me tritol si fishekzjarre për të ardhur në pushtet. Ministri Çuçi kishte …

Lexo me shume

BAJRAM BEGAJ PËR PRESIDENT I RI I SHQIPËRISË

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, gjeneralmajor Bajram Begaj, është kandidati që do të propozohet për t’u zgjedhur presidenti i ri i Shqipërisë nga Partia Socialiste. Një gjë e tillë u bë e ditur nga kryeministri Edi Rama. Teksa zhvilloi këtë të shtunë një mbledhje me Grupin Parlamentar të PS, Rama tha se në fund …

Lexo me shume

KËSHILLI KOMBËTAR I PD, BERISHA ‘SULMON’ BASHËN

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka sulmuar nga Këshilli Kombëtar paraardhësin e tij në krye të kësaj partie, Lulzim Basha, për drejtimin e dështuar në 8 vite të PD-së sipas Berishës. Ai tha se atëherë kur partia e kërkoi, anëtarët e saj, u ngritën, por PD kaloi nga humbja në humbje për shkak të udhëheqjes së saj problematike, dështake, …

Lexo me shume

KANDIDATURAT PËR KRYETARIN E PS-së SË SHKODRËS

25 maji është afati i fundit për aplikimin si kandidat për Kryetar të Partisë Socialiste në Bashki. Drejtuesja politike e PS-së në Qarkun Shkodër, Edona Bilali, pas mbledhjes së Asamblesë në Bashkinë e Shkodrës shprehet se janë rreth 7 aplikime për kandidat për kryetar në Bashkinë e Shkodrës… Sa i përket debateve brenda mbledhjes së Asamblesë së PS-së, Bilali shprehet …

Lexo me shume

PRESIDENTI I RI, META: PARLAMENTI I DI MIRË DETYRIMET KUSHTETUESE

Duke iu përgjigjur interesit të mediave, presidenti Ilir Meta, foli përsëri për proçesin e zgjedhjes së presidentit të ri. Pas dështimit të 2 raundeve të para, Meta tha se parlamenti i di mirë detyrimet kushtetuese. I pyetur se me Berishën a do bëjë opozitë më të fortë përballë Ramës, presidenti Meta tha se opozita më e mirë janë shqiptarët e …

Lexo me shume

ISH MINISTRJA E INTEGRIMIT FLET NGA SHKODRA PËR ANËTARËSIMIN E SHQIPËRISË NË BE

Nga Shkodra, ish ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, u shpreh se vende si Shqipëria apo vende të tjera të Ballkanit Perëndimor nuk do të arrijnë asnjëherë të plotësojnë 100% kushtet për anëtarësim në BE. Sipas saj, problematikat me të cilat përballet Shqipëria janë të mëdha, teksa shtoi se kanë kaluar shumë vite nga rekomandimi i parë që në 2016. Propozimin …

Lexo me shume

ANËTARËSIMI I SHQIPËRISË NË BE

Kryetari i Komitetit të Jashtëm të Parlamentit Evropian, David Mcallister, u shpreh se Parlamenti Evropian beson se Shqipëria i ka përmbushur kriteret për çeljen e negociatave për anëtarësim në BE. Por, ai tha se ka edhe shumë punë për t’u bërë në disa çështje… Ndër të tjera, Mcallister tha se Shqipëria është një anëtare e vlerësuar e BE-së, duke e falënderuar …

Lexo me shume

KANDIDATI PËR KREUN E PD, TAKIM ME ANËTARËSINË NË SHKODËR

Kandidati për kreun e PD, Ibsen Elezi, zhvilloi këtë të premte një takim me anëtarët e PD dega Shkodër. Elezi tha se duhet një platformë e ringritjes së PD me standarte demokratike dhe se është fokusuar në hapjen e partisë dhe tek vota e lirë. Më tej, ai theksoi se Berisha nuk po mban fjalët që ka thënë para 6 …

Lexo me shume

RAMA: PAGAT TË BËHEN PUBLIKE NJË HERË NË VIT

Kryeministri Edi Rama, gjatë një konference për mediat ku në fokus të diskutimit ishte Njësia Speciale Antiinformalitet, deklaroi se në Këshillimin Kombëtar të ardhshëm, do të pyeten qytetarët nëse janë dakord që një herë në vit pagat të bëhen publike. Rama tha se merr shkas duke parë këtë eksperiencë që erdhi si rezultat i një ngjarje aspak të dëshiruar, sic …

Lexo me shume