Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

LULZIM BASHA, TAKIM ME DEMOKRATËT E QARKUT SHKODËR

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është ndalur në Qarkun e Shkodrës, ku ka zhvilluar disa takime me demokratët e kësaj zone. Gjatë fjalës së tij, lideri demokrat tha se 25 prilli është ditë e një fatkeqësie kombëtare, është dita e vdekjes klinike të demokracisë. Basha thekson se gara brenda partisë do tu shërbejë për të shtuar vlerat e tyre… Ne …

Lexo me shume

BESNIK MUSTAFAJ FLET PËR SITUATËN NË PD

Një parti politike e madhe që humbet për herë të tretë zgjedhjet, unë mund të ju them që është në krizë shumë të rëndë, duke mos dashur t’iu bëjë nekrologjinë e PD-së. Shprehet kështu Besnik Mustafaj ish ministër i jashtëm i PD dhe njëri nga njerëzit kyç ndër vite në këtë forcë politike… Mustafaj shprehet se rreziku më i madh …

Lexo me shume

BASHA: DO LUFTOJMË ÇDO DITË PËR ZHBËRJEN E KËSAJ MASAKRE ZGJEDHORE

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, teksa zhvilloi një takim me demokratët në Qarkun e Elbasanit, deklaroi se do të luftojnë çdo ditë për zhbërjen e masakrës elektorale. Gjatë fjalës së tij Basha tha se PD-ja do bind aleatët për masakrën zgjedhore dhe se opozita do përgatisë bashkë me ta një platformë për të rikthyer demokracinë. 13 Qershorin ta përdorim si …

Lexo me shume

ANËTARËSIMI I SHQIPËRISË NË BE, FLET AMBASADORJA HOLANDEZE

Holanda është një vend që i ka thënë disa herë “Jo” Shqipërisë për nisjen e procesit për anëtarësimin në Bashkimin Europian. E pyetur nëse është gati Shqipëria për Holandën që të jetë pjese e Unionit, Ambasadorja Guusje Korthals Altes e pranishme në Shkodër në një ekspozitë kundër trafikimit të qenieve njerëzore deklaroi se Holanda është duke studiuar raportin që ka …

Lexo me shume

BASHA: DO T’I BINDIM ALEATËT PËR MASAKRËN ZGJEDHORE

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, e ka ndalur turin e takimeve në Kavajë, Rrogozhinë dhe njësitë administrative 15-16, ku ka takuar nga afër demokratët. Gjatë fjalës së tij, Basha tha se PD-ja do t’i bindë aleatët për atë çka e cilësojnë masakrën zgjedhore dhe se do të përgatisin një platformë për t’i rikthyer legjitimitetin dhe demokracinë Shqipërisë. Sipas Bashës, me …

Lexo me shume

BASHA: SHQIPËRIA ËSHTË FUTUR NË VENDET KU NUK KA DEMOKRACI

Teksa zhvilloi një takim me demokratët në Kamëz, kreu i PD, Lulzim Basha, deklaroi se me 25 prill, Shqipëria është futur në grupin e vendeve ku nuk ka demokraci. Detyra jonë e parë është beteja për demokraci shtoi Basha. Sipas Bashës, kundërshtari i ka përdorur të gjitha mjetet për të asgjesuar të vetmin institucion për zgjedhje të lira e të …

Lexo me shume

LULZIM BASHA, TAKIM ME DEMOKRATËT NË MAT

Kreu i PD, Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim me demokratët në Mat. Ai ka deklaruar se masakra zgjedhore më 25 prill nuk ishte një padrejtësi që iu është bërë vetëm demokratëve, por Shqipërisë dhe shqiptarëve. Basha theksoi se misioni i ndryshimit mbetet misioni i demokratëve. Basha zhvilloi takim edhe me demokratët në Bulqizë, ku kërkoi ta vazhdojnë bashkë betejën …

Lexo me shume

KLIMA POLITIKE NË SHQIPËRI SIPAS AMBASADORIT TË OSBE

Ambasador i prezencës së OSBE në Shqipëri Vincenzo Del Monaco, nga Shkodra ka deklaruar se shumë shpejt do të jtë gati raporti përfundimtar për zgjedhjen e 25 prillit. “Ju thatë dy gjëra të drejta, që unë kam 6 muaj në Shqipëri dhe që në Shqipëri ka pasur zgjedhje. Vlerësimi i procesit zgjedhore bëhet nga bashkëpunëtorët tonë të ODIHR e cila …

Lexo me shume

BASHA, TAKIM ME MINISTRIN GJERMAN TË SHTETIT PËR EUROPËN

Kryedemokrati Lulzim Basha është takuar këtë të premte me ministrin gjerman të Shtetit për Europën, Michael Roth, teksa pas takimit janë ndalur në një prononcim për mediat. Basha tha se me 25 prill Shqipëria humbi një mundësi të artë për shqiptarët, demokracinë dhe integrimin. Ai theksoi se i ka kërkuar ministrit Roth të denoncojë masakrën e 25 prillit, para se …

Lexo me shume

AGRON SHEHAJ, TAKIM ME DEMOKRATËT NË SHKODËR

Kandidati për kreun e Partisë Demokratike, Agron Shehaj, i nisi nga Shkodra takimet e tij të fushatës me demokratët. Në takimin e zhvilluar pranë shkollës “28 Nëntori”, Shehaj tregoi objektivat e tij për të marrë drejtimin e PD-së. Ai tha se kryetari i partisë duhet të japë dorëheqjen nëse nuk fiton në zgjedhje. Në zgjedhjet e 25 prillit ka pasur …

Lexo me shume