Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

HETIMI I KRYEMINISTRAVE PËR KORRUPSION, BERISHA SFIDON RAMËN

Ish kryeministri Sali Berisha sfidon Edi Ramën dhe e nxit të ndërmarrë ndryshime në Kodin Penal, ku të hiqet parashkrimi i shkeljeve për kryeministrat. Në një konferencë për mediat nga selia e PD, Berisha tha se Rama nuk e bën dot se ka frikë dhe thotë se nuk di ç’ka firmosur për të mbushur valixhet. Më tej, ish kryeministri akuzoi …

Lexo me shume

VIDEO E PUBLIKUAR NGA NUMËRIMI I VOTAVE

Në një konferencë për shtyp, Albana Vokshi, njëherësh anëtare e Komisionit të Rithemelimit, theksoi se proçesi i votimit dhe numërimit për kryetarin e Këshillit Kombëtar të PD ishte i gjithë para kamerave. Ndalur te një video e cila u publikua pasditen e djeshme, ku shihen komisionerët teksa shtonin shifra me mendjen e tyre, Vokshi e ka sqaruar, duke thënë se …

Lexo me shume

ASAMBLEJA KOMBËTARE E PS, EDI RAMA KRITIKA NDAJ KRYETARËVE TË BASHKIVE DHE IRONI PËR SALI BERISHËN

Gjatë mbledhjes së Asamblesë Kombëtare të PS, kryeministri Edi Rama, bëri për ‘dush të ftohtë’ kryetarët e bashkive, teksa tha se disa prej tyre janë aty për inerci, pasi nuk bashkëpunojnë. Më pas, duke folur për çështjen e zgjedhjes së presidentit të ri, Rama tha se PS është e hapur ndaj propozimit të një emri nga PD. Nga ana tjetër …

Lexo me shume

ALIBEAJ FLET PËR KUVENDIN E 30 PRILLIT DHE PRESIDENTIN E RI

Në një prononcim për mediat jashtë selisë së parlamentit, kryetari i komanduar i PD, Enkelejd Alibeaj, foli për Kuvendin e 30 Prillit të thirrur nga Komisioni i Rithemelimit. Alibeaj tha se grupi parlamentar e ka platformën e bashkimit të PD. Duke komentuar proçesin për zgjedhjen e presidentit të ri, Alibeaj tha se është një test për të gjitha palët politike …

Lexo me shume

AMULI: BARDH SPAHIJA E NISI REFORMËN ME DEMOKRATË

Kryetari i Partisë Demokratike të Shkodrës Xhevdet Amuli i ftuar në emisionin “Autochthonous” në TV Rozafa foli për zgjedhjet e zhvilluara nga Komisioni i Rithemelimit në PD. Ai u shpreh se nuk janë zgjedhje pasi duhet të presim vendimin e gjykatës. Amuli u shpreh se deri në dhjetor të këtij viti është ai kryetar i Partisë Demokratike të Shkodrës… Amuli …

Lexo me shume

ZGJEDHJET PËR KREUN E RI TË PD DEGA SHKODËR

Komisioni i Rithemelimit në Partinë Demokratike vazhdon proçesin zgjedhor për kryetarët e degëve të kësaj force politike, ku këtë të hënë votohet në Shkodër, Malësi e Madhe, Vau i Dejës, etj. Në Shkodër votimi kryhet në ambjentet e teatrit “Migjeni”, teksa në garë janë 4 kandidatë, Arben Lusha, Gjenarin Kapçari, Vildane Gushta dhe Elvis Deda. Kandidatët e konsideruan votimin një …

Lexo me shume

SALI BERISHA AKUZA QEVERISË PËR RRITJEN E ÇMIMEVE

Në një bashkëbisedim me gazetarët nga selia e PD, ish kryeministri Sali Berisha tha se qeveria po përdor rritjen e çmimeve për spekulim të metejshëm. Sipas Berishës, çmimet e produkteve të shportës janë bërë të papërballueshme. Për Berishën, qeveria Rama është qeveri e panikut, ndërsa PD shumë shpejt do dalë në protesta… Sipas Berishës, bordet e qeverisë janë si ato …

Lexo me shume

SALI BERISHA I PËRGJIGJET KRYEMINISTRIT RAMA

Sali Berisha i është përgjigjur Edi Ramës duke i kujtuar që Alqi Bllako dhe Lefter Koka janë pas hekurave. Sipas Berishës, ata e thërrasin që të shkojë atje, ndërsa shton se Ramën e ka kapur “psikoza e vdekjes” dhe i garanton se opozita do t’i sjellë vdekjen politike. Nga ana tjetër, jashtë derës së parlamentit, Berisha tha se arsyeja që …

Lexo me shume

ZGJEDHJA E PRESIDENTIT TË RI, RAMA MESAZH PD

Kryeministri Edi Rama paralajmëroi këtë të enjte demokratët në Kuvend se nëse Berisha do të jetë në krye të PD për çështjen e negociatave për zgjedhjen e presidentit të ri, ai do të ndërpresë çdo marrëdhënie me PD. Me të vdekurin që keni në mes të shtëpisë dhe nuk dini ç’ti bëni neve mos na ngatërroni u shpreh Rama. Gjithashtu, …

Lexo me shume

SALI BERISHA AKUZA QEVERISË PËR ENERGJINË

Shqipëria është vendi i vetëm në Europë që ka katërfishuar çmimin e energjisë për bizneset. Kështu u shpreh ish kryeministri Sali Berisha, që sipas tij Shqipëria duhej të ndjente më pak krizën. Ai tha se shkaku i krizës në Shqipëri është grabitja në sipërmarrjet që menaxhojnë energjinë. Ish kryeministri zhvilloi një takim me ekspertë në selinë e PD për krizën …

Lexo me shume