Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

OPOZITA REAGON PËR ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT TË RI

Për zgjedhjen e presidentit të ri ka reaguar edhe opozita. Në një dalje për mediat, kreu i grupit parlamentar të PD, Enkelejd Alibeaj, tha se proçesi duhet të jetë transparent dhe gjithëpërfshirës, e jo i mbyllur në zarf. Ndërsa, kreu i grupit parlamentar i ‘Aleanca për Ndryshim’, Fatmir Mediu, kërkoi që opozita të negociojë si një trup i vetëm dhe …

Lexo me shume

ZGJEDHJA E PRESIDENTIT TË RI, EDI RAMA ‘SULMON’ ILIR METËN

Në prag të zgjedhjes së presidentit të ri, kryeministri Edi Rama ka sulmuar presidentin aktual Ilir Meta. Rama tha se Meta e ka bërë Shqipërinë qesharake dhe na duhet një njeri normal në krye të shtetit, pra e kundërta e Ilir Metës. Rama sulmoi Metën edhe për medaljet, teksa tha se është presidenti i tonelatave të teneqeve dhe ka hyrë …

Lexo me shume

SHKARKOHEN 2 ADMINISTRATORËT E NJËSIVE POSTRIBË DHE DAJÇ, REAGON PD SHKODËR

Nëpërmjet një shkrese të dërguar, kryetari i Bashkisë Shkodër, Bardh Spahia, ka shkarkuar nga detyra 2 administratorët e njësive Postribë dhe Dajç, Altin Shabaj dhe Gjovalin Darragjati. Pas këtij vendimi ka reaguar edhe PD Shkodër. Sipas kryetarit Xhevdet Amuli, largimet janë politike dhe hakmarrje e pastër që kujtojnë luftën e klasave. Amuli paralajmëroi se prej demokratëve të ndershëm do të …

Lexo me shume

SHKARKIMET NGA BARDH SPAHIA, REAGOJNË 2 ADMINISTRATORËT

Pas shkarkimit nga kryetari i Bashkisë Shkodër, Bardh Spahia, kanë reaguar edhe 2 ish administratorët e njësive Postribë dhe Dajç. Sipas ish administratorit të Postribës, Altin Shabaj, ky vendim ka qenë i pritur ndërkohë hedh akuza ndaj Spahisë, duke e cilësuar si përçarësin më të madh në PD Shkodër. Ndërkohë, për ish administratorin e Dajçit, Gjovalin Darragjati, kjo nuk është …

Lexo me shume

SALI BERISHA VIJON AKUZAT NDAJ LULZIM BASHËS

Ish kryeministri Sali Berisha ka vijuar akuzat e forta ndaj ish kreut të PD, Lulzim Basha. Në një prononcim për mediat jashtë kuvendit, Berisha tha se pas Edi Ramës dhe ministrave të tij, ai që duhet të pyetet për afera konkrete, është Lulzim Basha. I pyetur se a duhet SPAK të hetojë Bashën, Berisha tha se ai ka Ramën që …

Lexo me shume

BASHA: NUK KA NJË FRYMË PËRBASHKUESE, POR PËRÇARËSE NË PD

Në një komunikim për mediat jashtë kuvendit, ish kreu i PD, Lulzim Basha, foli për krizën në PD. Ai tha se nuk ka një frymë përbashkuese por përçarëse nga një grup njerëzish për interesa personale të Sali Berishës… Largimi im nuk ka shërbyer që demokratët të bashkohen, por u përdor për të vazhduar frymën e përçarjes shtoi Basha, që sipas …

Lexo me shume

AMULI: ZGJEDHJET E KOMISIONIT TË RITHEMELIMIT, SHQETËSUESE PËR PD

Zgjedhjet e Komisionit të Rithemelimit në çdo degë të PD për kryetarët e rinj janë shqetësuese për PD, pasi nuk i shërbejnë bashkimit të demokratëve. Shprehet kështu kryetari i degës së PD Shkodër, Xhevdet Amuli, që sipas tij anëtarësimet e reja nuk i vlejnë proçesit. Amuli thotë se nuk do të marrë pjesë në votimet që do të mbahen në …

Lexo me shume

BALLUKU: SHQIPËRIA DO TË MBULOJË TË GJITHA NEVOJAT PËR ENERGJI

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, gjatë punimeve të Kongresit të PS-së deklaroi se Shqipëria nuk do të bëhet një vend superfuqi energjetike, por një vend që do të mbulojë të gjitha nevojat e tij për energji dhe madje do të behet edhe eksportues i kësaj energjie. Nga ana tjetër, ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, tha se …

Lexo me shume

EDI RAMA: JAM KUNDËR ZGJEDHJES SË PRESIDENTIT NGA POPULLI

Kryeministri Edi Rama tha se është kundër zgjedhjes së presidentit nga populli në një republike si e jona. Ai tha se presidenti në republikën tonë nuk ka pushtet dhe nëse do të duhej të zgjidhje nga populli atëherë duhet t’i japim këtij posti një rol më të madh dhe kjo do të kërkonte ndryshime kushtuese që shkojnë përtej vendimit të …

Lexo me shume

KYÇJA E SELISË SË PD SHKODËR, AMULI: NUK ËSHTË E VËRTETË

Kreu i PD Shkodër, Xhevdet Amuli, ka reaguar pasi u la jashtë protokollit në aktivitetin e 2 Prillit. Në një prononcim për mediat, Amuli tha se drejtuesit e protokollit duhet të jenë të kujdesshëm dhe nuk duhet të anashkalojnë selinë e PD Shkodër, ku prej asaj selie janë rritur politikisht. I pyetur për kyçjen e selisë së PD Shkodër, Amuli …

Lexo me shume