Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

SALI BERISHA FLET NGA SHKODRA PËR ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT TË RI

Nga Shkodra, pas aktivitetit përkujtues të 2 Prillit, ish kryeministri Sali Berisha u shpreh se Edi Rama i ka kohët e numëruara. Berisha foli edhe për zgjedhjen e presidentit të ri, teksa tha se nuk do të votojë kandidatët e Ramës. Konsensusi me Ramën është të puthesh me Judën theksoi Berisha… Aktiviteti për “2 Prillin” bëri bashkë edhe deputetët e …

Lexo me shume

SALI BERISHA I PËRGJIGJET ENKELEJD ALIBEAJT

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes së grupit parlamentar të PD. Berisha tha se do të jetë sërish pjesë e grupit dhe se vendimi për të cilin Alibeaj pretendon është nul i bazuar në të gjitha aktet ligjore. Sipas tij, të krahasosh fituesin me humbësin, është një gabim i madh logjik. I pyetur se Alibeaj …

Lexo me shume

MBLEDHJA E GRUPIT PARLAMENTAR TË PD

Partia Demokratike ka zhvilluar këtë të enjte mbledhjen e grupit parlamentar, teksa këtë herë merrnin pjesë edhe anëtarët e grupit të rithemelimit. Pas mbledhjes, kreu i grupit parlamentar të PD, Enkelejd Alibeaj, deklaroi se sinjalet e bashkimit nuk mund të jepen duke pushtuar selinë, duke ardhur në mënyrë të dhunshme si Berisha. Sipas Alibeaj, e rëndësishme është që të jemi …

Lexo me shume

ZGJEDHJA E PRESIDENTIT, FLET BALLA

I pyetur se me cilin grup të Partisë Demokratike do të bisedohet për zgjedhjen e presidentit të ri, kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, tha se PS do të flasë me grupet parlamentare, pasi Presidenti zgjidhet në Kuvend. Sipas Ballës, PS gjithmonë ka qenë e vetmja parti që ka kontribuar në vendosjen e standardeve dhe konsultimi për aq …

Lexo me shume

BERISHA: NËSE HUMBAS NË ZGJEDHJE LARGOHEM

Ish-kryeministri, Sali Berisha, ka bindjen se mund ta sjellë PD-në në pushtet, edhe duke qenë non grata nga SHBA. Në foltoren e zhvilluar me demokratët e Tepelenës, Berisha tha se nëse humbet zgjedhjet e përgjithshme do të japë dorëheqjen dhe të hapë garën për të tjerët… Berisha theksoi se PD ka nevojë për bashkim, siç ka nevojë zogu për ajrin. …

Lexo me shume

NOKA: NË PD KA VEND PËR ÇDO QYTETAR TË LIRË

Një ditë pasi gjykata e Tiranës njohu zyrtarisht statutin e kuvendit të 11 dhjetorit, të thirrur nga ish-kryeministrit Sali Berisha, anëtarë të grupit të Rithemelimit kanë shkuar sërish në selinë e PD. Deputeti Flamur Noka, ndërsa pa nga afër ambientet e selisë foli edhe për mediat, duke thënë se në Partinë Demokratike ka vend për çdo qytetar të lirë. Nuk …

Lexo me shume

ALIBEAJ: BASHKIMI TE VLERAT, ÇELËSI PËR BASHKIMIN E DEMOKRATËVE

Nënkryetari i PD-së, i cili mori përkohësisht drejtimin e partisë pas dorëheqjes së Lulzim Bashës, Enkelejd Alibeaj në një deklaratë për mediat u shpreh se bashkimi te vlerat është çelësi për bashkimin e demokratëve. Kryetari i komanduar i PD-së tha se demokratët duhet të bashkohen edhe për një arsye tjetër që është regjimi i instaluar nga qeveria në Shqipëri. Pas …

Lexo me shume

BERISHA: ZGJEDHJET E 6 MARSIT DËSHMUAN QARTË OPOZITËN E VËRTETË TË VENDIT

Ish kryeministri Sali Berisha ka zhvilluar këtë të dielë foltoren e radhës me emigrantët shqiptarë në Greqi. Sipas Berishës, zgjedhjet e 6 marsit dëshmuan qartë opozitën e vërtetë të vendit, por PD kaloi një krizë të vërtetë. Të bashkohemi të gjithë demokratët rreth votës së lirë, pasi pa rikthimin e votës së lirë në PD kjo forcë politike nuk mund …

Lexo me shume

AMBASADORI I TURQISË NË SHQIPËRI KOMENTON LUFTËN NË UKRAINË

Nga qyteti i Shkodrës, ambasadori i Turqisë në Shqipëi, Ahmet Yoruk është solidarizuar me popullin ukrainas dhe i ka bërë thirrje ushtrisë ruse që të ndalë agresionin ushtarak. Në ditën e 23-të të luftës, Yoruk nënvizoi se nën direktivat e presidentit Erdogan është kërkuar që në Ukrainë të vendoset paqja një minutë e më parë. PËRKTHIMI: Turqia po ndjek zhvillimet …

Lexo me shume

LULZIM BASHA FLET PËRSËRI PËR 6 MARSIN

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, deklaroi se demokratët do të marrin në dorë fatin e tyre, ndërsa shtoi se zgjedhjet e 6 marsit ishin mësim i madh dhe domosdoshmëri për të qenë të bashkuar. Lideri demokrat tha se jemi në një proces reflektimi të brendshëm, ndërsa është i gatshëm të ndërmarrë çdo hap që Partia Demokratike të jetë e fortë. …

Lexo me shume