Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

“NUK MUND TË JEMI VEND I BE PËR SA KOHË NUK KA KUSHTETUTË”

Europa dhe të gjithë e shohin qartë dhe ne nuk mund të pretendojmë të jemi vendi i Bashkimit Europian për sa kohë nuk ka Kushtetutë, nuk ka shtet, nuk ka institucione, nuk ka liri dhe të drejta për gjithsecilin nga ne. Shprehet kështu kreu i republikanëve, Fatmir Mediu, gjatë një takimi me strukturat e kësaj force politike. Pandemia është një …

Lexo me shume

PD HEDH AKUZA NDAJ QEVERISE PER FSHEHJEN E VDEKJEVE NGA COVID-19

Partia Demokratike vijon të hedhë akuza ndaj qeverisë, duke thënë se fsheh të vertetën e vdekjeve nga Covid-19. Në një dalje për mediat, ish deputeti Bardh Spahia mori si shembull Shkodrën, përsa i përket numrit të viktimave të raportuara. Edi Rama po përdor këtë praktikë kriminale të fshehjes së numrit real të fataliteteve nga Covid-19 për të mbuluar dështimin e …

Lexo me shume

LULZIM BASHA NË MBËSHTETJE TË FERMERËVE SHQIPTARË

Kreu i PD, Lulzim Basha, zhvilloi disa takime me fermerët e fshatrave Novosej dhe Shishtavec në Kukës. Gjatë bisedës më to, Basha tha se pandemia ka nxjerrë zbuluar mungesën e vëmendjes ndaj fermerëve shqiptarë, ndërkohë prioritet i PD do jenë subvencionet për fërmerët. Nga ana tjetër, fermerët i thanë Bashës se jetojnë me shumë vështirësi, rinia ka ikur e gjitha …

Lexo me shume

LSI SHKODER ME KËRKESË NDAJ QEVERISË PËR VLLAZNINË

LSI Shkodër hedh akuza ndaj shtetit për mungesën e vëmendjes ndaj klubit shumsportësh Vllaznia. Kjo forcë politike kërkon që klubit të futbollit Vllaznia ti zerohen borxhet. Prej disa ditësh, LSI Shkodër vijon të hedhë akuza ndaj qeverisë për çështje të ndryshme problematike në vend.

Lexo me shume

NDALIMI I AKTIVITETEVE POLITIKE, REAGON PR

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në një komunikim për mediat deklaroi se ka paraqitur në Gjykatën Kushtetuese një kërkesë për të hedhur poshtë vendimin për ndalimin e aktiviteteve politike. Ai shtoi se vendimi bie ndesh me Kushtetutën, krijon pabarazi politike në një kohë që jemi në proçes zgjedhor. Partive politike u mohohet kjo e drejtë dhe më problematike është …

Lexo me shume

BASHA: DO E LARGOJMË TË KEQEN, SHQIPTARËT E DUAN NDRYSHIMIN

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ishte këtë të enjte në një fasoneri në Lezhë. Gjatë bisedës me administratoren e këtij biznesi, Basha tha se do të largojmë të keqen, sepse shumica e shqiptarëve e duan ndryshimin dhe e kemi në dorën tonë. Ai tregoi edhe njëherë planin e PD për bizneset. Ashtu si në të gjithë vendin, edhe në …

Lexo me shume

PD HEDH AKUZA NDAJ EDI RAMËS

Partia Demokratike vijon akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama për projektin e rindërtimit pas tërmetit. Ish-deputetja e PD-së, Dhruata Çupi, ishte në Laç, pranë spitalit të shkatërruar. Ajo tha se Edi Rama mashtroi laçjanët pasi një vit pas tërmetit nuk ka asnjë shenjë për rindërtimin e spitalit që duhet të përfundonte në qershor.

Lexo me shume

PD: RAPORTI I FMN TREGOI KATASTROFËN ME FINANCAT PUBLIKE

Partia Demokratike ka reaguar sërish në lidhje me raportin e publikuar nga FMN mbi Shqipërinë. Ish-deputetja Jorida Tabaku thotë se ky raport tregon qartë se Shqipëria ka paketën më të ulët në rajon për ndihmën e shqiptarëve mes pandemisë. Tabaku thotë se paralajmërimi i opozitës që vjen dhe si qëndrim i FMN, lidhet me ndikimin afatgjatë që kjo krizë do …

Lexo me shume

BASHA ME APEL PËR TË MOSHUARIT

Kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar këtë të marte një takim me një çift pensionistësh në kryeqytet. Basha u bëri me dije se virusi është shumë i rrezikshëm dhe detyra e tyre është të ruajnë veten. Kjo pasi qeveria që e ka për detyrë t’i mbrojë njerëzit, nuk po e bën detyrën e vet. Sipas Bashës, edhe në spitale ka fluks. …

Lexo me shume

LSI SHKODËR, AKUZA NDAJ QEVERISË

Lëvizja socialiste për Integrim Shkodër ka hedhur akuza ndaj qeverisë, duke e cilësuar fajtore të plagës më të rëndë që po kalon sot vendi, siç është shpopullimi. Kjo forcë politike e sheh 25 prillin si ditën e shpresës, kur shqiptarët do të rrëzojnë me votë shkaktarët e kësaj keqqeverisje. Sipas LSI Shkodër, rinia, brezi më vital që po largohet sot …

Lexo me shume