Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

META MBËSHTET DRAFTIN E OPOZITËS PËR KODIN ZGJEDHOR

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur zyrtarizimin e propozimeve të Opozitës së Bashkuar në Këshillin Politik, e cila dorëzoi dje draftin me disa kërkesa, ku kërkohej hapja 100% e listave. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’ kreu i shtetit theksoi se opozita është e vendosur për të ndërtuar konsensusin, ndërsa shton se Rilindja kërkon me insistim konfliktin, shtrembërimin e zgjedhjeve dhe asgjësimin …

Lexo me shume

AMULI: ME 25 PRILL, PD SHKODËR DO JETË 100% FITUESE NË ZGJEDHJE

Me 25 prill, Partia Demokratike dega Shkodër është optimiste për një rezultat pozitiv në zgjedhje. Kreu i kësaj force politike, Xhevdet Amuli, thekson se PD Shkodër gjatë kësaj periudhe është njohur me problematikat e qytetarëve dhe beson se në zgjedhje do jetë 100% fituese. Amuli, një koment e kishte edhe për Ilir Beqajn si të deleguar për PS Shkodër, ku …

Lexo me shume

PD: DËSHTIM I RREZIKSHËM NË JAVËN E DYTË TË SHKOLLËS

Partia Demokratike akuzon qeverinë për situatën në shkolla, të cilën e quan dështim teksa thotë se janë 160 mësues të infektuar me COVID-19. Ish-deputetja e PD, Albana Vokshi, deklaroi se Edi Rama është i fokusuar tek riciklimi i mashtrimeve elektorale të viteve të shkuara dhe ka lënë mësuesit e nxënësit në mëshirë të fatit. Sipas saj, drejtuesit militantë në shkolla …

Lexo me shume

PD NIS FUSHATËN ELEKTORALE

Ka nisur faza e tretë e përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike. Procesi i votimit të kandidatëve që dolën nga Komisioni i Vlerësimit të kandidaturave ka nisur në qytetin e Kukësit ku po zhvillohet votimi për 17 kandidatë nga ky qark ku dalin 3 mandate. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, tha se me këtë proces qytetarët …

Lexo me shume

META: KA MBETUR DHE PAK KOHË PËR TË REFLEKTUAR

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot se ka mbetur edhe pak kohë për të reflektuar për respektimin e marrëveshjes së 5 qershorit dhe që Shqipëria të kthehet në kursin e duhur për të përmbushur kushtet për hapjen e bisedimeve për pranimin në BE. I pyetur nëse ishte çështja e listave pjesë e diskutimit me ambasadorin e BE, Meta deklaroi …

Lexo me shume

“NËSE KA VULLNET POLITIK, SHQIPËRIA MUND TË KETË ZGJEDHJE TË LIRA”

Nga Shkodra, ambasadori britanik në vendin tonë, Duncan Norman, deklaroi se nëse ka vullnet politik, Shqipëria mund të ketë zgjedhje të lira dhe të ndershme me 25 prill. Norman tha se jemi mbështetës të reformës së 5 qershorit, një marrëveshje që u dakordësua nga të gjithë dhe ajo marrëveshje nuk duhet të ndryshojë, duke mbështetur kështu edhe opozitën. Norman foli …

Lexo me shume

PËRGATITJET PËR ZGJEDHJET E 25 PRILLIT

Te Partia Demokratike dega Shkodër vijon puna për zgjedhjet e 25 prillit. Tashmë kjo forcë politike ka hyrë në fazën e tretë për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë dhe kryetarë bashkie. Amuli tregon më shumë rreth këtij proçesi… Kështu, Partia Demokratike dega Shkodër pritet të përzgjedhë kandidatët për deputetë me 30 shtator.

Lexo me shume

ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, PD SHKODËR ZGJEDH KANDIDATËT PËR DEPUTETË ME 30 SHTATOR

Partia Demokratike Shkodër do të zgjedh kandidatët për deputet me 30 shtator. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, i ka dërguar degës së Shkodrës duke sqaruar edhe udhëzimin e kryesisë, por edhe mënyrën se si do te votohet. Kështu, në urdhrin që i është derguar demokrateve të Shkodrës përcaktohet që data e zgjedhjeve në të cilën demokratet do të …

Lexo me shume

PRESIDENTI ILIR META SJELL NË VËMENDJE MESAZHIN E KARDINALIT VAN THUAN

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Paqes, presidenti i vendit, Ilir Meta risolli në vëmendjen e publikut fjalët e kardinalit Van Thuan, i cili përshkruan politikanin. “Bekuar politikani, që e dëgjon popullin para, gjatë dhe pas zgjedhjeve”, citon Meta kardinalin, ndërsa fjalët e tij duken kaq aktuale edhe sot e kësaj dite. “Paqja, siç thotë edhe Shenjtorja jonë Nënë Tereza, mund …

Lexo me shume

PRESIDENTI META JEP PARALAJMËRIMIN E FORTË

Teksa klima në Këshillin Politik vijon të mbetet e tensionuar pasi palët politike ende nuk kanë gjetur gjuhën e përbashkët, Presidenti Meta i bën thirrje mazhorancës socialiste që të reflektojë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, kreu i Shtetit shkruan se çdo manovër mashtruese për hapjen e listave për të prishur marrëveshjen e 5 qershorit do të ndëshkohet nga qytetarët …

Lexo me shume