Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

LULZIM BASHA ‘SULMON’ SËRISH SALI BERISHËN

“Sali Berishës nuk i bëhet vonë për demokratët, ai ka vetëm hallin e vet!”. Kështu deklaroi kreu i PD-së Lulzim Basha gjatë një takimi me demokratët në Njësinë 6 në kryeqytet. Basha tha se ish-kryetari i kësaj partie, ka ndërmarrë një sulm frontal ndaj demokratëve që nuk mendojnë si ai. Ai theksoi se tani ka marrë logon e LSI-së, e …

Lexo me shume

“SHTËPIA E LIRISË” DHE ARRESTIMI I TAHIRIT, FLET RAMA

I pyetur lidhur me koalicionin “Shtëpia e Lirisë” përballë PS dhe zgjedhjet e pjesshme vendore, kryeministri Edi Rama me tone ironike u përgjigj se nuk sheh filxhan, por dihet se çfarë do të ndodhë. S’kemi parë gjë akoma mos u çudisni, jeni të përgatitur se do të shihni shumë gjera interesante – theksoi Rama. Ndërkohë, Rama ka folur për herë …

Lexo me shume

PREZANTOHET KANDIDATI I PD PËR BASHKINË E SHKODRËS

Është prezantuar këtë të shtunë kandidati për kryetar i Bashkisë Shkodër nga PD, Xhemal Bushati. Në fjalën e tij për mediat, Bushati tha se vjen si kandidaturë e bazës për të marrë besimin e qytetarëve. Aleanca jonë e vetme është me qytetarët dhe do të bashkojë demokratët, pasi jam në shërbim të qytetarëve tha Bushati. Në prezantimin e Bushatit para …

Lexo me shume

AKUZAT PËR TI DORËZUAR PD-n ILIR METËS, REAGON BERISHA

Para se të hynte në parlament, ish kryeministri Sali Berisha është pyetur këtë të enjte në lidhje me akuzat e Partisë Demokratike se sulmi që është bërë me 8 janar në seli ishte për ti dorëzuar partinë Ilir Metës. Berisha tha se Basha gënjen dhe jeton i rrethuar si në bunker. Më tej, Berisha theksoi se kandidatët e Bashës në …

Lexo me shume

SHTYHET SËRISH SEANCA PËR SHKARKIMIN E ILIR METËS

Është shtyrë sërish seanca në Gjykatën Kushtetuese për shkarkimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta. Përfaqësuesi ligjor i presidentit Meta, foli pas seancës së dytë në Gjykatën Kushtetuese. Bledar Dervishaj deklaroi se nuk ka pasur dhe nuk ka lëndë për të iniciuar procesin e shkarkimit të presidentit. Kështu, seanca e radhës u vendos për me datë 7 shkurt në orën …

Lexo me shume

BASHA: RAMA-META-BERISHA JANË MBETJET E TRANZICIONIT 30-VJECAR

Në një takim me demokratët e strukturave të degës 14 të Partisë Demokratike në Tiranë, Lulzim Basha, tha se ish-kryeministri Sali Berisha do t’ia dorëzojë PD-në LSI-së. Sipas tij, gjithë skena barbare e sulmit kundër shtëpisë së demokratëve po bëhet që shtëpia e lirisë të kthehet në shtëpinë e Ilir Metës. Basha tha se Rama, Meta dhe Berisha janë mbetjet …

Lexo me shume

KRYEMADHI – BERISHA – NDOKA BASHKË ME 6 MARS

Është zbuluar logoja e koalicionit të ri mes grupit të Sali Berishës dhe LSI-së, që do të garojnë të bashkuar në zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit. Vetëm një ditë pasi Berisha zbuloi se koalicioni do të quhej “Shtëpia e Lirisë”, këtë të marte zbulohet edhe logoja e këtij koalicioni. Kështu, koalicioni “Shtëpia e Lirisë” do të ketë një logo …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E 6 MARSIT NË 6 BASHKITË. VETËM 24 ORË KOHË PËR KOALICIONET

Partitë politike kanë 24 orë kohë për të regjistruar në KQZ koalicionet. Ky fakt është bërë i ditur nga kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi. Ai tha se 11 parti kanë paraqitur kërkesën për regjistrim për zgjedhjet e 6 marsit. “Në KQZ kanë paraqitur kërkesë për t’u regjistruar si subjekte zgjedhore në zgjedhjet për 6 bashki të datës 6 mars, 11 …

Lexo me shume

SALI BERISHA RIKTHEHET NË PARLAMENT

Pas 4 muajsh mungesë, ish kryeministri Sali Berisha ka marrë pjesë këtë të enjte në seancë plenare. Berisha tha se ka munguar këto muaj pasi ka qenë në bisedë me demokratët. Gjithashtu, ish kryeministri deklaroi se ka gjetur mekanizmin për të fituar zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki. Ndërkohë, i pyetur se a do të ketë LSI aleatë, Berisha …

Lexo me shume

STRAZIMIRI: LULZIM BASHA KA SHITUR OPOZITEN

Gent Strazimiri, anëtari i kryesisë së PD-së dhe anëtar i Rithemelimit të PD-së, i ftuar në emisionin “Autochthonous” në TV Rozafa shprehet se PD do ringrihet dhe do i jape vendit një opozitë të fortë. Sipas tij, Lulzim Basha ka vrarë opozitarizmin në Shqipëri. Strazimiri u shpreh edhe në lidhje me zgjedhjet e 6 marsit për të cilat tha se …

Lexo me shume