Thursday , 23 February 2023

POLITIKE

LULZIM BASHA VENDOS ENKELEJD ALIBEAJN DREJTUES NË QARKUN E SHKODRËS

Pas dorëheqjes së Helidon Bushatit, PD ka zgjedhur si drejtues politik të Qarkut Shkodër, nënkryetarin e PD dhe kryetarin e grupit parlamentar Enkelejd Alibeaj. PD falenderon Bushatin për rolin dhe përgjegjësinë e marrë në drejtimin e qarkut gjatë betejës elektorale të 25 prillit dhe fokusimin e tij aktual tek beteja parlamentare kundër Edi Ramës. Ndërkohë, kryetari i PD shpreh bindjen …

Lexo me shume

HELIDON BUSHATI JEP DORËHEQJEN SI DREJTUES POLITIK I PD NË QARKUN E SHKODRËS

Deputeti i Partisë Demokratike, Helidon Bushati, ka dhënë dorëheqjen nga posti i Drejtuesit Politik të Qarkut të Shkodrës, teksa shkruan se PD po kalon momente të vështira dhe se ai është bindur se demokratët duhet të bashkohen dhe të ringrihen. “Bashkëqytetarë dhe shkodranët e mi të nderuar! Pas një reflektimi të thellë rreth situatës politike dhe zhvillimeve në PD, kam …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E PJESSHME, CELIBASHI APEL QYTETARËVE

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, i ka bërë thirrje qytetarëve të 6 bashkive ku do të zhvillohen zgjedhje të pjesshme për kryetar që të kontrollojnë vlefshmërinë e dokumentit të identifikimit. Nëpërmjet një njoftimi, ai paralajmëron qytetarët e bashkisë Dibër, Shkodër, Durrës, Rrogozhinë, Vorë e Lushnje që të kontrollojnë nëse karta e tyre e identitetit ose pasaporta është e vlefshme …

Lexo me shume

SALI BERISHA, TAKIM ME DEMOKRATËT NË RRËSHEN

Ish-kryeministri, Sali Berisha, akuzoi nga Rrësheni diplomaten amerikane Yuri Kim. Duke cituar raportet negative të DASH për krimin e organizuar dhe korrupsionin, Berisha tha se asnjë prej tyre nuk është transkiptuar nga përfaqësuesja e qeverisë amerikane në Tiranë. Por, Berisha i bëri të qartë Kim se shqiptarët janë inteligjentë. Ndër të tjera, Berisha bëri me dije se do marrin pjesë …

Lexo me shume

MBLEDHJA E RADHËS E KQZ PËR ZGJEDHJET E 6 MARSIT

KQZ ka zhvilluar këtë të shtunë mbledhjen e radhës për zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit. Në këtë mbledhje, partitë politike propozuan anëtarët e tyre. PD ka legjitimuar si përfaqësues të saj Indrit Sefën, sekretar për çështjet ligjore e zgjedhore si edhe Marash Logun, duke ia hequr këtë përfaqësim Ivi Kasos, i shprehur hapur krah ish kryeministrit Sali Berisha. Në …

Lexo me shume

META: 25 PRILLI NUK ISHTE NDESHJE E FITUAR, POR E SHITUR

Presidenti Ilir Meta, në një prononcim për mediat nga qyteti i Korçës, tha se nuk pret me asnjë interes vendimin e Gjykatës Kushtetuese për shkarkimin e tij. Ai tha se mezi pret të lirohet nga posti i Presidentit dhe t’i bashkohet popullit të 2 marsit në beteja të vërteta. Sipas Metës, në 25 prill nuk ka pasur ndeshje të fituar, …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E PJESSHME VENDORE TË 6 MARSIT

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi, ka folur këtë të premte për zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit në 6 bashki në vend. Celibashi tha se kostoja e këtyre zgjedhjeve shkon në 180 mln lekë dhe po punohet që edhe për këto zgjedhje të aplikohet sistemi elektronik i identifikimit të zgjedhësve. I pyetur se kë do të regjistrojë në zgjedhje, Komisionin …

Lexo me shume

6 MARS, ZGJEDHJET E PJESSHME VENDORE NË 6 BASHKITË

Nga Shkodra, presidenti Ilir Meta konfirmoi datën 6 mars për zgjedhjet e pjesshme vendore në 6 bashkitë e vendit. Meta tha se proçesi duhet të jetë shembullor, pasi vota është forca e vërtetë e qytetarit. Nxis gjithë faktorët që ti shërbejnë këtij proçesi, pasi presim që brenda muajve të ardhshëm të çelim negociatat me BE shtoi Meta. Ndërkohë, i pyetur …

Lexo me shume

META: ZGJEDHJET DO TË MBAHEN ME 27 SHKURT OSE ME 6 MARS

Me 27 shkurt ose me 6 mars do të mbahen zgjedhjet e pjesshme vendore në bashkitë ku nuk ka kryetarë. Një gjë e tillë u pohua nga vetë presidenti Ilir Meta, i cili i pyetur a ka marrë garanci nga PD për të hyrë në zgjedhje, u shpreh: Qëllimi im ishte që brenda afateve ligjore të mbaheshin zgjedhjet, ndërsa mora …

Lexo me shume

EDI RAMA PREZANTON KËSHILLIMIN KOMBËTAR

Kryeministri Edi Rama publikoi një video-mesazh lidhur me Këshillimin Kombëtar për Shqipërinë, prej ku tha se çdo shtëpi shqiptare do të marrë një pyetësor të Këshillimit Kombëtar përmes postës. Në video-mesazhin e publikuar në “Facebook”, Rama sqaroi se “Më të moshuarit mund ta plotësojnë pyetësorin dhe të na e ridërgojnë me postë pa asnjë shpenzim. Të tjerët mund ta japin …

Lexo me shume