Thursday , 23 February 2023

RAJONI

ZGJEDHJET PARLAMENTARE NË KOSOVË

Këtë të dielë në Kosovë mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Të drejtën e saj kushtetuese për të votuar këtë të dielë e ka ushtruar edhe Presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani. Ajo tha se sot është një ditë e bardhë për Kosovën. Ndërsa, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha se sot është ditë e ndritshme, ashtu siç do …

Lexo me shume

ALBIN KURTI NUK MUND TË GAROJË PËR DEPUTET

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nuk është certifikuar për të qenë pjesë e garës për zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë. Ai do të hiqet nga lista e kandidatëve të LVV-së, kanë bërë të ditur burime brenda Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Kurti ishte dënuar në janar të vitit 2018 për dy vepra penale: përdorim të armës apo mjetit të …

Lexo me shume

ARRESTOHET KRYETARI I KOMUNES ULQIN, LORO NDREKIQ

Arrestohet kryetari i Komunës së Ulqinit Loro Nrekiq si dhe 4 funksionarë të tjerë. Mëngjesin e ditës së hënë 5 funksionerë të lartë të Komunës së Ulqinit, përfshirë edhe kryetarin z.Loro Nrekiq, janë arrestuar. Aksioni ka ndodhur me urdhër të Prokurorisë Themelore Shtetërore (ODT) në Ulqin. Përveç Nrekiq, u arrestuan gjithashtu Sead Osmanović, Sekretari i Sekretariatit për Financa të Komunës …

Lexo me shume

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo Gjukanoviq pas 30 vitesh nuk ka shumicen, ndërsa shihet qartë që tashmë edhe në koalicionin fitues edhe pse me një shumicë të brishtë ka një krisje. Kjo krisje shihet tek koalicioni qeverisës, në të cilën përbërje janë tre lista deputetësh, e para e kryesuar nga …

Lexo me shume

ARRIHET KOALICIONI ANTI-GJUKANOVIQ

Në Mal të Zi tashmë është arritur marreveshja për krijimin e koalicionin anti-Gjukanoviq. Nga takim i liderëve të koalicionit, “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, “Paqja është kombi ynë” dhe “E zezë dhe e bardhë”, Zdravko Krivokapiq, Aleksa Beçiq dhe Dritan Abazoviq , u arrit marreveshja e formimit të Qeverisë së ardhshme të Malit të Zi. Parimi i parë që …

Lexo me shume

PANAIRI I LIBRIT NE ULQIN

Në Ulqin të Malit të Zi është hapur edicioni I 19-të I panairit të librit me pjesëmarrjen e një numri të madh të vizitorësh por edhe të përsonaliteteve të ndryshme të rajonit. Në ceremonin e solemne të hapjes së panairit ishin të pranishëm Ministri I Turizmit Blendi Klosi, Ministrat e Kulturës I Malit të Zi Aleksander Bogdanoviq dhe I Maqedonisë …

Lexo me shume

LOPET SHQIPTARE FRIKESOJNE BANORET NE MAL TE ZI

Një rrëfim I pa zakontë vjen nga fshatrat në kufi të vendin fqinjë, të Malit të Zi. Mediat malazeze kanë raportuar për problemet që kanë banorëët e fshatit Kravar I Ulqinit I cili ndodhet në kufi me Shqipërinë. Shkak janë bërë lopët të cilat janë pronë e një shtetasi Shqiptar që është identifikuar me emrin Shaip, si shkak I sulmeve …

Lexo me shume

ULQINI, ENDE PA KRYETAR

Pas zgjedhjeve për president te Malit te Zi ku që në raundin e parë është zgjedhur Millo Gjyukanoviq tashmë edhe në Ulqin kanë nisur negociatat për zgjedhjen e kryetarit të ri të Komunës së Ulqinit. Nga sa mësohet Kryetari i ri i Komunës së Ulqinit do të jetë nga radhët e Partisë Demokratike të Socialistëve, forcë politike e cila kryesohet …

Lexo me shume

ZGJEDHJET LOKALE NE ULQIN PA FITUES

Në Ulqin këtë të diele u mbajten zgjedhjet lokale për Parlementin lokale të këtij qyteti. Në këto zgjedhje morën pjesë 62,75% e qytetarëve me të drejtë vote apo 12 499 votues. Qendra për monitoring CEMI ka dalur me rezultatet e para preliminare pas numërimit votave në  të gjitha qendrat e votimit.Nga këto shifra mund të shihet qartë se subjektet shqiptare, …

Lexo me shume

TE DIELEN ZGJEDHJET NE KOMUNEN E ULQINIT

Të dielen e katër shkurtit në Komunen e Ulqinit zhvillohen zgjedhjet lokale. Të drejtë vote në komunen jugore të vendit fqinjë me shumicë shqiptare të drejtë vote kanë 19 mijë e 918 shtetas.  Në garë për të zgjedhur këshillin e komunës I cili më pas zgjedh e kryetarin e njësisë vendore janë 8 parti dhe dy koalicione. Edhe në këto …

Lexo me shume