Thursday , 23 February 2023

RAJONI

KONFERENCA E 8 SHKENCORE NDERKOMBETARE NE ULQIN

Instituti per Kerkime Shkencore dhe Zhvillim ne bashkepunim me Komunen e Ulqinit ka organizuar Konferencen e 8-te Shkencore Nderkombetare. Tema e kesaj konference ishte: Roli dhe efektiviteti i investimeve ne procesin e integrimit te shoqerive ballkanike pas Marreveshjes se Stabilizim Asocimit. Drejtuesi i Institutit per Kerkime Shkencore dhe Zhvillim, Elez Osmani foli per qellimet e konferences. Ndersa, kryetari i Komunes …

Lexo me shume

AMBASADORI I MALIT TE ZI FERHAT DINOSHA OPTIMIST PER KOMUNEN E TUZIT

Komuna e shqiptare e Tuzit n Malin e Zi ka ende shpres pr t qen e pavarur dhe nj komun e plot. Edhe pse n fund t 2015-s parlamenti i Malit t Zi miratoi ligjin mbi organizimin territorial ku Malsia e Tuzit sipas atij ligji sht pjes e kryeqytetit, Podgorics dhe jo nj komun e pavarur si t gjitha t …

Lexo me shume

HASHIM THAI, PRESIDENT I KOSOVES

Mes gazit lotsjells, koktejeve t molotovit dhe prleshjeve mes sigurimit t kuvendit dhe opozits, Hashim Thai sht zgjedhur president i ri i Kosovs.Kryetari i PDK-s sht zgjedhur tek n raundin e tret President i Republiks s Kosovs.N t dyja raundet e para Thai nuk arriti ti merrte votat e nevojshme. Zgjedhja e Thait u vu n pikpyetje n votimin e …

Lexo me shume

PROTESTA E OPOZITES NE KOSOVE, ME FLAMUJ KUQEZI!

Ka nisur me flamuj komtar protesta e opozits n Prishtin. Mijra qytetar jan mbkedhur n shesh, n krye t t cilve jan tre kreret e partive opozitare, q n duar mbajn parulln Pr shtet me sovranitet Ish-lideri i VV, tha se kjo do t jet pranver e rilindjes s demokracis.Ai tha se krkojn q pavarsia t jet e mbushur me …

Lexo me shume

8- VJETORI I PAVARESISE KOSOVES, JAHJAGA URON QYTETARET

Kosova ka shnuar 8-vjetorin e Pavarsis me ceremoni zyrtare n sheshin Zahir Pajaziti, n Prishtin, n pranin e krerve m t lart shtetror dhe diplomatve ndrkombtar, por aty munguan prfaqsuesit e opozits. Gjat fjalimit para qytetarve n ceremonin festive, Presidentja Atifete Jahjaga u ka br thirrje udhheqsve politike pr unitet dhe dialog. Sot sht fest dhe festat, zakonisht bjn bashk …

Lexo me shume

CAMAJ: SHQIPTARET NE MALIN E ZI NUK DUHET TE VOTOJNE GJUKANOVIIN

Qeveria e Malit te Zi e drejtuar prej Milo Gjukanovi nuk meriton qe te kete besimin e shqiptareve ndaj thirrja per mos votim ka ardhur direkt nga Kryetari i lidhjes Demokratike ne Mal te zi per Malesine Nikolle Camaj. Camaj tha me tej se qeveria e Gjukanoviit nuk ka bere asnje perparim madhor ndersa viti 2016 do te jete nje …

Lexo me shume

PAKICA MALAZEZE: DENOJME DHUNEN NE PROTESTA

Pakica malazeze ne vendin tone ka denuar protesten e opozites te Malit te Zi te organizuar ne Podgorice e cila degjeneroi ne dhune. Sipas kreut te Alba Montenegro Burhan uliq keto protesta nxiten nga Rusia dhe Serbia per te penguar aderimin e Malit te Zi ne NATO. Sipas uliq marredheniet ne mes Shqiperise dhe Malit te Zi jane shume te …

Lexo me shume

PROTESTA E OPOZITES MALAZEZE, PERLESHJE ME POLICINE!

Opozita malazeze e Frontit Demokratik i kishte dhn ultimatum kryeministrit Milo Gjukanovi pr t pranuar nj qeveri teknike, por refuzimi i tij ka sjell nj protest t dhunshme. Turma, q sipas mediave malazeze shkonte deri n 5 mij persona, ka marshuar n rrugt kryesore t Podgorics drejt sheshit Republika e m tej para Parlamentit.Drejtuesit e opozits pasi marshuan n rrugt …

Lexo me shume

PROTESTA TE DHUNSHME NE PODGORICE

Policia malazeze prdori gaz lotsjells kundr protestuesve t opozits, t cilt qllonin me gur, duke krkuar dorheqjen e qeveris dhe zgjedhje t parakohshme. Disa mijra prkrahs t opozits u mblodhn t dieln n mbrmje n qendr t Podgorics. Policia prdori gaz lotsjells kur protestuesit hodhn gur kundr saj. Drejtuesit anti-qeveritar kan organizuar protesta t prditshme n nj rrug kryesore t …

Lexo me shume

SHKRUMBOHET JAHTI NE DET TE HAPUR!

Nje Jaht luksoz u dogj plotesisht ne det te hapur rreth 500 metr nga rrjedha e lumit Buna, n Ulqin prball plazhit Copakabana. Ka qene nderhyrja e menjehershme e Shrbimit te shptimit te Malit te Zi qe ka bere te mundur evakuimin e te gjithe udhetareve. Sipas policise malazeze jahti ka qene n pronsi t familjes Stanaj, t cilt jan …

Lexo me shume