Thursday , 23 February 2023

RAJONI

Rriten rastet e semundjeve malinje ne Ane te Malit!

N kt ambulanc vite me radh nuk vjen asnj specialist si ishin m hert,edhe pse sht premtuar disa her q do t punohet n at aspekt,dhe banorve t zons s Ans s Malit do ti mundsohet lehtsimi i ardhjes n Ulqin apo Tivar pr vizita mjeksore. Pr shkak t prishjes s dy ultrazrave nuk ka as radiolog. N stacionin shndetsor …

Lexo me shume

Ulqin, rikonstruksioni rrugeve!

Javn e ardhshme do t filloj rikonstruktimi i pjess s dmtuar t rrugs Ulqin – Tivar n fshatin Krru,- deklaroi sekretari pr veprimtari komunale ne Ulqin Avdullah Dervishi. Punimet do ti kryej nje kompani nga Podgoricandrsa investimet i mbulon Drejtoria pr komunikacionin e Malit t Zi, te cilat kapin koston e rreth 500 mij euro. Ndrkoh s shpejti do hapet …

Lexo me shume

Ulqin, mbahet konferenca per mbrojtjen e ekosistemit

N Ulqinu mbajt konferenca mbi projektin pr mbrojtjen e ekosistemit bregdetar dhe detar.N kte konferenceprvec prfaqsuesve t komuns s Ulqinit, si partner morn pjes edhe Drejtoria e policis, Ministria e bujqsis, Drejtoria pr inspeksione dhe klubi i peshkimit sportiv Bojana.Gjate fjales setij kryetari i komunsFatmir Gjeka, falenderoi t pranishmit pr pjesmarrje dhe njoftoi mbshtetjen e komuns n realizimin e projekteve …

Lexo me shume

Stuhia krijon probleme ne Ulqin!

Stuhia i ka shkaktuar shum pun dhe probleme Shrbimit t emergjencs n Ulqin. Kete mengjesfilluan thirrjet pr ndrhyrje n disa vende kurse rruga Kodre Solana u bllokua pr shkak t rrezimit t drujve t pishave duke dmtuar automjete dhe ndrprer linjn e transmetimit. Nj pem ra dhe n hotelin Imperial n Plazhin e Madh , po ashtu u ndrhy …

Lexo me shume

Ulqin, mbrojtja e palmave!

Dmtuesi i quajtur Buburreci i kuq q ka sulmuar para dy viteve palmat n komunn e Ulqinit e ka zvogluar numrin e ksaj bime tropikale duke demtuar 28 rrnj nga 300 palma qe ndodhen ne Ulqin. Prfaqsuesit e komuns s Ulqinit,Ndrmarrjes komunale Pastrim Gjelbrim kan zhvilluar nje takim pune rreth ksaj problematike. Ndrkaq,Milazim Mustafa ,sekretar pr ekonomi,deklaroi se shpenzimet pr …

Lexo me shume

Protesta e Vetevendosjes, perplasje mes policise dhe protestuesve!

sht kthyer n prleshje mes policis dhe qindra qytetarve t mbledhur para qeveris s Kosovs protesta pr shkarkimin e ministrit serb nga qeveria e Kosovs. Tre parti opozitare, Vetvendosja, AAK e Ramush Haradinaj dhe Nisma e Fatmir Limajt organizuan kt protest n kundrprgjigje t mos reagimit t Mustafs t cilit iu krkua shkarkimi i ministrit serb Jabllanovi, i cili ofendoi …

Lexo me shume

Ulqin, banoret: Po mbijetojme me veshtiresi!

Kriza ekonomike ka ndikuar tek qytetaret e Ulqinit teksa theksojne se jetesa ka ardhur duke u veshtiresuar ndersa evidentojne faktin se nuk arrijn ti prballojne shpenzimet mujore, t tatimeve, shpenzimeve komunale faturat, kredit apo edhe qirat. Sipas banoreve te Ulqinit veshtire se mund t jetohet me rrogat minimale t cilat i marrin m shum se gjysma e ksaj populate. Paga …

Lexo me shume

Mali i Zi, shqiptaret me abetare mbarekombetare

Ministri pr t drejtat e njeriut dhe pakicave Suad Numanoviq dhe kryetari i komuns s Ulqinit Fatmir Gjekakan nnshkruar Memorandumin pr mirkuptim dhe masat n luftn kundr diskriminimit n baz t orientimit seksual dhe identitetit gjinor, si dhe promovimit t tolerancs ndaj LGBT personave.”Detyrimi i komuns sipas marrveshjes sht q t emroje kontaktpersonin pr implementimin e marrveshjes, tha Gjeka. Kryekomunari …

Lexo me shume

“TIKA” investime ne komunen e Ulqinit!

Koordinatori i Agjencis turke pr zhvillim – TIKAdhe kryetari i komuns s UlqiniT Fatmir Gjekame prerjen e shirit kan shnuar prfundimin e punimeve pr rikonstruktimin e disa hapsirave n selin e institucionit t Bashksis islame n Ulqin. Nderkohe solemnisht sht hapur edhe tyrbja e rinovuar e familjes Pulti, tek ish Stacioni i autobusve ne Uqlin, e cila po ashtu sht …

Lexo me shume

KE: Kriporja e Ulqinit te mbrohet me ligj!

Komisioni Europian, gjegjsisht Drejtoria pr zgjerim pran ktij komisioni, ka pershndetur faktin q Mali i Zi e njeh rndsine e Kripores si habitat Emerald i shpendve sipas konvents s Bernit, dhe knet me rndsi europiane sipas konvents s Ramsarit, shkruan gazeta Vijesti. Por ato poashtu kan shprehur shqetsimin e tyre se Kriporja akoma nuk sht e mbrojtur me ligje t …

Lexo me shume