Sunday , 24 October 2021

SOCIALE

FESTIVALI PËR FËMIJË “ZECCHINO D’ORO”

Një aktivitet muzikor është organizuar këtë të enjte në Shkodër. Aktiviteti vinte në kuadër të javës së gjuhës italiane, teksa Ambasada Italiane në vendin tonë solli për herë të parë në Shqipëri festivalin ndërkombëtarë të këngës për fëmijë “Zecchino d’Oro”. Nxënësit e shkollave 9-vjeçare të Shkodrës kanë kënduar në gjuhën italiane këngët e disa prej edicioneve të këtij festivali, i …

Lexo me shume

EDICIONI I 6-të I ÇMIMIT “IDROMENO 2021”

Në ambjentet e Galerisë së Arteve në Shkodër u zhvillua çmimi “Idromeno 2021”. Një konkurs i cili ka për qëllim të promovojë artistët e rinj mbi idetë dhe qasjet e reja artistike, të cilat kanë prirje për të analizuar një aktualitet dinamik socio-politik shqiptar. Edicioni i 6-të i çmimit “Idromeno 2021” u fitua nga një video-mesazh nga Jonian Bisaj, dedikuar …

Lexo me shume

SHKODËR, FAMULLIA MERR EMRIN “ZOJA E SHKODRËS”

Besimtarët katolikë në Shkodër kanë kremtuar Festën e Zojës së Shkodrës, pajtores së qytetit. Festa këtë vit ka marrë një rëndësi të vecantë, pasi Famullia do të mbajë emrin Famullia “Zoja e Shkodrës”. Dom Palaj tha se kjo është një festë tradicionale për qytetin e Shkodrës… Kryedioqeza e qytetit, në pjesën e dytë të tetorit, e feston ketë ditë të …

Lexo me shume

SHKODËR, 20 VIKTIMA NË 2 VITET E FUNDIT TË TRAFIKIMIT TË QËNIEVE NJERËZORE

Trafikimi i qënieve njerëzore vijon të jetë një fenomen shumë i përhapur në shoqërinë shqiptare. Psikologu Fatjon Taipi thotë se në Shkodër për vitin 2020 ka pasur 13 viktima të trafikimit, ndërsa për këtë vit, deri tani janë regjistruar 7 viktima. Deklaratat erdhën gjatë një takimi të organizuar në Shkodër, në kuadër të Ditës Evropiane kundër Trafikimit të Qënieve Njerëzore, …

Lexo me shume

MESAZHI I MYFTIUT TË SHKODRËS ME RASTIN E MEVLUDIT SHERIFË

Të dashur besimtarë, motra dhe vëllezër! Ditën e hënë, më 12 rebiulevel 1443, që përkon me datën 18 tetor 2021, mbarë bota islame përkujton momentin e bekuar të Lindjes së Begatë të Hz. Muhamedit (paqja dhe bekimet e Zotit qofshin mbi të)! Është pa dyshim dita më e gëzuar e krejt historisë së njerëzimit! Është dita e bekuar e përgjigjes …

Lexo me shume

NIS PUNA PËR RINGRITJEN E ESTRADËS SË SHKODRËS

Pas një mungese 2-vjeçare, teatri “Migjeni” në Shkodër është gati për ringritjen e Estradës së Shkodrës. Kështu ka nisur puna për shfaqjen “Koncert në kohë pandemie”, me aktorë të mirënjohur dhe ato të rinj, e ndërthurur me muzikë dhe humor. Shkodra pa estradë është e sëmurë thotë drejtorja e teatrit, Rita Gjeka. Ndërkohë, regjisori Ismet Drishti, thekson se nëse shfaqja …

Lexo me shume

28 RASTE TE REJA ME KANCER GJIRI NE LEZHE

Numri i grave dhe vajzave te prekura nga kanceri i gjirit në Lezhë vijon të mbetet i lartë. 28 raste të reja janë regjistruar këtë vit por numri mund të jetë më i lartë, pasi një pjesë e tyre trajtohen në klinika private apo jashtë vendit. Mjekja onkolege Bardha Gjoni thotë se rastet më të shumte janë në grumpmoshat 40 …

Lexo me shume

KLINIKA E LIGJIT NË UNIVERSITETIN E SHKODRËS, DITË TË HAPUR NË KOMUNITET

Klinika e Ligjit ne Universitetin e Shkodres ne bashkepunim me Kendin e BE-se/ Bashkia Shkoder ka organizuar nje dite te hapur ne komunitet. Qellimi ishte informimi i qytetareve, kryesisht me ndihmen juridike falas dhe keshillimi i ligjor falas, lidhur me te drejtat e tyre si konsumator, çeshtjet e mjedisit, shendetit dhe sherbimeve qe ofrohen nga organet e pushtetit vendor. Irma …

Lexo me shume

REFUGJATET AFGANE, 1 MUAJ NE SHENGJIN

Shëtitje, lojera dhe argëtim më njëri tjetrin. Kjo është mënyra si e kalojnë diten refugjatet afgane të strehuar në zonen turistike të Shëngjinit. Në Shëngjin afganet tashmë nuk kanë asnjë dallim me banoret vendas, teksa i takon në çdo zonë të qytetit turistik. Pas më shumë se 1 muaj qëdrim në Shqipëri, ata thonë se janë të kanaqur me mikëpritjen …

Lexo me shume

SOKOL VUKA “QYTETAR NDERI” I LEZHES

Lezha ka sjell në kujtese mësuesin e ndjerë Sokol Vuka. Në 1 vjetorin e vdekjes së tij u organizua një veprimtari përkujtimore, ku dhe i’u akordua titulli “Qytetar Nderi” për “Kontributin e spikatur në promovimin e vlerave muzikore dhe artistike të Lezhës”. Autoritetet lokale e bashkëpunëtore të Sokol Vukës vlerësuan kontributin e jashtëzakonshem të ndjerit në ngritjen e shkollës së …

Lexo me shume