Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

PROBLEME NGA MOTI I KEQ NE LEZHE

Moti i keq me reshje shiu e stuhi krijoi probleme me furnzimin me energji elektrike në disa zona të Lezhës. 15 fshatra të Njesive Administrative Blinisht dhe Dajç u zhyten në errësire si shkak i defekteve në rrjet. Energjia u nderpre për rreth 5 orë pasditen e së dieles, duke krijuar probleme për mijera banor në këto zona. Grupet e …

Lexo me shume

“MOLL’ E NDALUEME” NË MUZEUN “OSO KUKA”

“Moll’ e ndalueme” ishte aktiviteti i radhës në kuadër të Javës së Pavarësisë, i organizuar nga Bashkia Shkodër. Një ekspozitë e veçantë, ku paraqiteshin objekte personale të poetit dhe prozatorit Migjeni, por edhe grafika bardh e zi. Krijimet letrare të “poetit të rinisë”, siç cilësohet Migjeni, ishin materializuar me përkushtim dhe domethënie nga Vladimir Myrtezai dhe Pandi Mele. Ekspozita u …

Lexo me shume

NE PRITJE TE RINDERTIMIT TE SHTEPISE, FAMILJA MURATI 2 VITE NE ÇADER

2-vite pas tërmetit, asgjë nuk ka ndryshuar për familjen Murati në Shullaz të Kurbinit. Shtëpia e tyre u bë e pa banueshme nga lëkundjet e forta sizmike të mëngjesit të 26-nëntorit të vitit 2019 dhe që prej asaj kohe 5 pjestaret e kësaj familje jetojnë vendosur në çader, ndërsa më e moshuara e shtëpisë e cila është 87-vjeç, nuk ka …

Lexo me shume

RIKTHEHET NE KUNE-VAIN-TALE KOJLIKU QEROS

Këto pamje janë të rralla. Ky shpend njihet si Kojliku qeros kokëkuq dhe në shqipëri besohet se nuk është parë prej të pakten 400 vitesh. Specia shtegtare u zhduk në Europë dhe Balkanin Perëndimor në shekullin e 17-së, kryesisht si pasojë e gjuetisë aggressive. Zogu i quajtur NOVA, ka çelur në një kopsht zoologjik në Austri në vitin 2014 dhe …

Lexo me shume

STINA E RESHJEVE, FRIKE NGA PERMBYTJET NE ZADRIME TE LEZHES

Përmbytjet e janarit të këtij viti janë ende të fresketa në memorien e banoreve të fshatrave të Zadrimës në Lezhë. Stina e reshjeve ka shtuar friken se situata të ngjashme mund të përsëriten sërish në këtë zonë. Lumi Gjadër është një kërcënim serioz thonë banoret, ndërsa i kanë kthyer sytë nga qielli me shpresen që mos të ketë reshje të …

Lexo me shume

FINALJA E AKTIVITETIT “FJALA ARTISTIKE 2021”

Në Qendrën Kulturore të Fëmijëve “Kujtim Alija” në Shkodër është organizuar këtë të marte finalja e aktivitetit “Fjala Artistike 2021”. Aktivitet që organizohej në bashkëpunim me zyrën vendore të arsimit Shkodër dhe merrnin pjesë nxënës nga të gjitha shkollat e Bashkisë Shkodër. Kryetari i Shoqatës së Shkrimtarëve Shkodër, Zija Vukaj thotë se fjala artistike ka nisur të zbehet në tekstet …

Lexo me shume

“GARA ME BIÇIKLETA” NGA QKF “KUJTIM ALIJA”

Qendra Kulturore e Fëmijëve “Kujtim Alija” në Shkodër ka zhvilluar këtë të dielë aktivitetin “Gara me biçikleta”. Aktiviteti u organizua në pistën e stadiumit “Loro Boriçi” dhe merrnin pjesë fëmijë të kopshteve publike dhe jo publike të Bashkisë Shkodër. Inspektori Agim Troshani thotë se kërkesat kanë qenë të mëdha nga fëmijët për pjesëmarrje. Aktiviteti erdhi i organizuar në kuadër të …

Lexo me shume

HOMAZHET PËR NDARJEN NGA JETA TË FADIL KRAJES

Paraditën e kësaj të premte i është dhënë lamtumira e fundit shkrimtarit dhe dramaturgut të shquar shqiptar, Fadil Kraja, i cili u nda nga jeta në moshën 91-vjeçare. Në homazhet e mbajtura në teatrin “Migjeni” të qytetit të Shkodrës ishin të pranishëm familjarë dhe miq të Krajës, por edhe artistë të njohur. Ato e konsiderojnë një ditë të trishtë për …

Lexo me shume

DHUNA NË FAMILJE PËSON RRITJE GJATË VITIT 2021

Pandemia dhe viti 2020 kur cdo gjë ishte e mbyllur ka pasur ulje të rasteve të dhunës në familje në Shkodër, ndërsa gjatë këtij viti shihet një tendencë në rritje të rasteve të dhunës në familje por edhe të urdhërave të mbrojtjes të cilët janë lëshuar nga gjykata. Psikologu Fatjon Taipi shprehet se në shumë raste dhuna në familje lidhet …

Lexo me shume

SITUATE E QETE NE PEDIATRINE E LEZHES

Situata në pediatrinë e Spitalit rajonal të Lezhës paraqitet e qetë, por gjatë periudhes së dimrit pritet të ketë shtim të rasteve të fëmijeve të prekur nga virozat apo dhe COVID-19. Ky fakt bëhet i ditur nga mjeku pediater Mark Marku sipas të cilit aktualisht numri i fëmijeve që paraqiten për ndihmë mjekësore përgjatë 24 oreve është 20 deri në …

Lexo me shume