Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

SHKODËR, RRITET NUMRI I PERSONAVE TË PREKUR NGA DIABETI

Kjo periudhë ka shënuar një rritje të rasteve të reja të personave me diabet. Nga kjo sëmundje janë prekur edhe moshat e reja. Një gjë e tillë bëhet e ditur nga endokrinologia Lindita Mlloja. Ajo thotë se në ditë regjistrohen 10 raste të reja të personave të prekur nga diabeti. Për këtë, ajo ka një apel ndaj të rinjve…

Lexo me shume

TEATRI “MIGJENI” DHE XHAMIA E PLUMBIT

Pritet një projekt i detajuar për rikonstruksionin e plotë të teatrit “Migjeni” deri sa nuk ka në projekt të detajuar ne duhet të presim, por vullneti nuk mungon. Shprehet kështu ministrja e kulturës Elva Margariti… Ndërsa sa i pëket rikonstruksionit të Xhamisë së Plumbit ajo shprehet se kemi një bashkëpunim me qeverine Turke dhe se projekti është përtej kapaciteve dhe …

Lexo me shume

ORGANIZOHET NE LEZHE FESTA E SHEGES

Në Lezhë u organizua festa e shegës, frut ky mjaft i kultivuar në këtë zonë. Eventi kulturor i titulluar “Shega Fest”, u gërshetua me këngë e valle dhe përveç promovimit të vlerave të shegës që po pasuron gastronominë e restoranteve të zonës në panair u ekspozuan gadimet tradicionale si dhe etnografia e këtij rajoni. Nën kryetarja e Bashkisë Lezhë Eueda …

Lexo me shume

PROÇESI I RINDERTIMIT NGA TERMETI NE LEZHE

Me 18 nëntor do të hidhet shorti për ndarjen e 95 banesave për familjet e prekura nga tërmeti në Bashkinë e Lezhës dhe brenda këtij viti ata do të hynë në shtëpitë e reja. Konfirmimi ka ardhur nga kryebashkiaku Pjerin Ndreu, sipas të cilet proçesi rindërtimit po ecen me ritme të shpejta, ndërsa venesa janë krijuar vetem për banesat individuale …

Lexo me shume

PROÇESI I RINDERTIMIT NGA TERMETI NE QARKUN LEZHE

Në Bashkinë e Kurbinit do të nisë brenda këtij viti akomodimi i familjeve të dëmtuara nga tërmeti i nëntorit të vitit 2019-të në apartamentet e reja të rindërtuara. Konfirmimi ka ardhur nga Prefekti i Lezhës Gjok Jaku gjatë mbledhjes së Komisionit të Mbrojtjes Civile në nivel qarku. Sipas Jakut, edhe në Bashkitë Lezhë dhe Mirditë proçesi i rindërtimit po ecen …

Lexo me shume

MEMORIAL KUSHTUAR GAZULLOREVE NE DAJÇ TE LEZHES

Veprimtaria e Gazulloreve, një familje kjo e njohur ndër shekuj në historinë tonë kombëtare që nis që në kohen e Skënderbeut, do të jetesohet përmes një memoriali i cili po ndërtohët në Dajç të Lezhës. Ky investim mjaft i rëndësishem që simbolizon njerezit më të shquar të shqipërisë ndër vite, po realizohet me iniciative e famullitarit të deritanishem të zonës …

Lexo me shume

5 MJEKE DHE 2 INFERMIERE, “MIRENJOHJA E QARKUT LEZHE”

5 mjekëve dhe 2 infermiereve ju është akorduar titulli “Mirenjohja e Qarkut Lezhë”. Vlersimi për mjeket Martin Marku, Edmond Zefi, Geraldina Zuna, Anila Lleshi, Naim Hajdari dhe infermieret Bardhok Lala dhe Diana Përdedaj erdhi për punen e kontributin shembullor, përkushtimin e profesionalizimin që kanë dhënë e po japin çdo ditë në shërbimin e kujdesit shëndetësor, sidomos në betejen e virusit …

Lexo me shume

5-VJETORI I LUMNIMIT TË 38 MARTIRËVE TË KISHËS KATOLIKE NË SHQIPËRI

Me rastin e 5-vjetorit të lumnimit të 38 martirëve të Kishës Katolike në Shqipëri dhe 31-vjetorit të meshës së parë të kremtuar nga Dom Simon Jubani, u zhvillua proçesioni në Rrugën e Mundimeve përgjatë qytetit të Shkodrës. Para nisjes përcolli një mesazh arqipeshkvi i dioqezës Shkodër-Pult, Imzot Angelo Massafra. I pranishëm ishte edhe nunci Apostolik në Shqipëri, Imzot Luigi Bonazzi… …

Lexo me shume

INAGUROHET PINAKOTEKA LIN DELIJA

Arqipeshkvi i Shkodrës Imzot Angelo Massafra e bekoi dhe kreu ritin fetar të bekimit të Pinakotekës “Lin Delija” në ambientet e Muzeut Dioqezian të Shkodrës. Ndërsa piktori i njohur rikthehet në Shkodër me 20 pikturat e tij dhuratë nga miku i tij Arbëreshi monsinjor Leuterio Fortini që ia ka bërë Dioqezës së Shkodrës… Piktori I Shkodran Pjerin Sheldija I cili …

Lexo me shume

“BLACK BOX” PREMIERË NË “MIGJENI” TË PREMTEN E TË SHTUNËN, ORA 18:00

Në një situatë të pazakontë, teatri “Migjeni” Shkodër nisi punën për të përfunduar shfaqjen “Black Box- Kutia e zezë” që është një adaptim skenarit të filmit “Perfect Stranger” nga Paolo Genovese dhe me regji nga Fatos Berisha. Duke qenë se puna nisi gjatë pandemisë së vitit të kaluar dhe premiera shfaqet pas rreth një viti për publikun Shkodranë. Drejtoresha e …

Lexo me shume