Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

LETËRSIA SHQIPE DHE TRANZICIONI

Në kuadër të takimeve për letërsinë shqipe dhe tranzicionin, është zhvilluar këtë të enjte diskursi kulturor i radhës. Këtë herë i ftuar ishte shkrimtari dhe pedagogu Ridvan Dibra, i cili foli për një fenomen që po ndodh me letërsinë shqipe. E ftuar ishte edhe rektorja e Universitetit të Shkodrës, Suzana Golemi, që tha se këto takime kanë një vlerë të …

Lexo me shume

KURBIN, FSHATI ZHEJE “MBULOHET” NGA MBETJET

Këto pamje vin nga fshati Zhejë i Kurbinit. Mbetje urbane e deri tek kafshet e ngodhura hidhen në kanalin që kalon përmes fshatit. Kjo situatë vijon prej shumë kohesh, duke krijuar një ndotje mjaft të madhe në të gjithë zonen perreth, sidomos në këtë periudhe me temperatura të larta. Mungesa e konteniereve detyron banoret që ti hedhin mbetjet në kanal …

Lexo me shume

NATA FINALE E FESTIVALIT MBARËKOMBËTAR TË KËNGËS PËR FËMIJË

“Princesha e Babit” e kënduar nga Marina Daka është kënga fituese e edicionit të 59-të të Festivalit Mbarëkombëtar të Këngës për Fëmijë. Fituesja Daka shprehet e emocionuar për këtë çmim. Ndërkohë, drejtori i festivalit, Kujtim Alija, thotë se i treguam trevave shqiptare që talentet nuk mungojnë, ndërsa ka edhe një falenderim për stafin që punon me to. Edicioni i 59-të …

Lexo me shume

FESTIVALI MBARËKOMBËTAR I KËNGËS PËR FËMIJË

Ka startuar në Shkodër festivali i 59 mbarëkombëtar i këngës për fëmijë. Krijues të këngës për fëmijë nga të gjitha trevat shqipëfolëse moren pjesë në këtë festival. Festivali organizohet nga Qëndra Kulturore e Fëmijëve Shkodër dhe Radio televizioni Shqiptar dhe më mbështetje të Bashkisë Shkodër… Organizatori i festivalit Ermir Zoga tregon edhe për përzgjedhjen e këngëve në këtë festival… 18 …

Lexo me shume

EKSPOZITE FOTOGRAFIKE NE BUNKER

E shkuara e rajonit të Lezhës u prezantua në një mënyre krejt të veçante. Foto të vjetra të qytetit dhe përsonazheve të ndryshem u ekspozuan brenda një bunkieri të diktatures në zonen e Ranës së Hedhur në Shëngjin, i cili është transformuar në një ambjent kreativ. Iniciatore e këtij eventi të veçante kulturor ishte Realda Avdia, e cila e frymëzuar …

Lexo me shume

PERIUDHA POST-PANDEMI TREFISHON SHIFRAT E DHUNËS NDAJ GRAVE

Periudha post-pandemi ka trefishuar shifrat e dhunës ndaj grave. Shprehet kështu presidentja e shoqatës “Gruaja tek Gruaja” në Shkodër, Trendelina Boriçi, gjatë një takimi të organizuar në Shkodër me temë “Puna me dhunuesit, sfidë kundër dhunës me bazë gjinore”. E pranishme në takim ishte edhe prefektja e Qarkut Shkodër, Majlinda Angoni, që tha se kemi ligje të mira për dhunën …

Lexo me shume

HAPJA E KËNDIT ARKIVOR PËR SHKODRËN

Në biblotekën “Marin Barleti” në qytetin e Shkodrës është inaguruar këtë të enjte hapja e këndit arkivor për Shkodrën. Një kënd arkivor i cili shërben për efekt studimor. Kryetarja e Bashkisë Shkodër, Voltana Ademi dhe drejtori i drejtorisë së inspektim trajnimit në DPA, Endrit Musai, treguan cilat janë avantazhet e këtij bashkëpunimi. Ky kënd arkivor i DPA do të hapet …

Lexo me shume

FRIKA NGA ZJARRET, NGRIHEN 4 PIKA VROJTIMI NE LEZHE

Rritja e temperaturave ka shtuar rrezikun e shfaqjes së zjarreve, kryesisht në pyje. Për këtë qëllim autorietet vendore në Lezhë janë vënë në gadishmeri, duke hartuar një plan masash për parandalimin dhe shuarjen e zjarreve. Përgjegjësi i Njesisë së Administrimit të në Bashkinë Lezhë, Artan Palushi thotë se janë identifikuar zonat më të rriskuara nga zjarret dhe janë ngritur katër …

Lexo me shume

“DITA E MUZIKËS”, KONCERT NË SHESHIN PARA BASHKISË SHKODËR

Kryeveprat botërore dhe të kompozitorëve shqiptar janë ekzekutuar mbrëmjen e së hënës në sheshin para Bashkisë Shkodër nga orkestra frymore e qytetit me rastin e Festës së Muzikës… Me pjesëmarrjen e solistëve si Klodiana Brahimi, Laorjan Ejlli, Megi Toma, Martina Serreçi, Semir Hoxha dhe Grupi “Karajfilat që ka Shkodra”… Janë interpretuar pjesë të huaja por edhe shqiptare, të cilat kanë …

Lexo me shume

ÇLIRIMI NGA PANDEMIA, “FRYMEMARRJE” PER TURIZMIN NE SHENGJIN

Çlirimi nga pandemia duket se po i jep frymemarrje sektorit të turizmit. Në Shngjin, sezoni turistik është hapur zyrtarisht prej dates 1-qershor dhe numri i pushuesve po vjen gjithnjë në rritje. Mbajtja e festivalit ndërkombetar të muzikes elektrike ku moren pjesë mijera turiste vendas e të huaj, shihet si një ogur i mirë për një sezon të suksesshem. Operatoret turistik …

Lexo me shume