Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

“FESTA E MUZIKËS”, TAKIME NË OBORRIN E TEATRIT “MIGJENI”

Në Shkodër kanë nisur aktivitetet me rastin e Festës së Muzikës që përkon edhe me ditën botërore të Muzikës. Në oborrin e Teatrin “Migjeni” është mbajtur një takim me profesionistët e muzikës rreth zhvillimit të muzikës në vendin tonë dhe problematikave që po kalojmë… Të pranishmit në bashkëbisedim diskutuan rreth problematikave që ka muzika por edhe rreth ekspanisonit teknologjik me …

Lexo me shume

PËRMBLEDHJA E PROTOKOLLEVE TË PËRDORIMIT TË BARNAVE

Përmbledhja e protokolleve të përdorimit të barnave erdhi këtë të hënë e prezantuar në një libër. Libri nuk kishte 1 autor, por disa, Markens Shllakun, Maranaj Markun, Julian Krajen dhe Erion Metushin. Informacioni shëndetësor duhet të jetë i aksesueshëm për të gjithë dhe në këtë libër mundësohet diçka e tillë thotë një nga autorët. Prezantimi i këtij libri u organizua …

Lexo me shume

1 SHEKULL ME ÇIFTELI

Çiftelia është pjesë e familjes Prenga prej të pakten 1 shekulli. Ky instrument muzikor me të cilen identifikohet me madhështi trashëgimia dhe e sotmja e kulturës shqiptare, sidomos në zonen e veriut, treshegohet prej 4 brezash në këtë familje Mirditore. Rapsodi dhe Instrumentisti Llesh Prenga tregon se frymëzimin për çiftelinë e ka marrë nga të paret e tij, ndërsa ka …

Lexo me shume

EKSPOZITA “MOZAIK 21” NË GALERINË E ARTEVE SHKODËR

Një ekspozitë e veçantë e mjeshtrisë së mozaikut nga Myftar Cubi u prezantua në ambjentet e Galerisë së Arteve Shkodër. Ekspozita e “Mozaik 21” erdhi si një gjini e veçantë, por edhe si një dëshirë e kahershme e vetë autorit për të ekspozuar në Shkodër, duke e parë veten si pjesë të një trualli me veçanti kulturore të spikatura. Autori …

Lexo me shume

“MËSOJMË DHE ARGËTOHEMI”

“Mësojmë dhe argëtohemi”. Myftinia Shkodër ka hapur me këtë moto programin e aktiviteteve verore, ku përfshihen lojëra sportive, eskursione, vizita kulturore, konkurse. Përfaqësuesi i Myftinisë Shkodër, Arben Halluni, tregon qëllimin e këtyre aktiviteteve dhe i bën thirrje prindërve që ti sjellin fëmijët në këto lojera. Në ditën e parë kanë qenë të pranishëm rreth 100 fëmijë, ndërkohë aktivitetet do të …

Lexo me shume

“TREGTARË FLAMUJSH” MBYLL FESTIVALIN “KOLIQIANA”

Teksa spekatori ulet në oborrin e Teatrit “Migjeni” në Shkodër për të ndjek shfaqjen përmbyllëse të Festivalit “Koliqiana” kushtuar Ernest Koliqit, përballë një derë e cila prêt që dyqani të hapet dhe “Tregtar flamujsh” të niste. Aktorët hyjnë vrullshem në dialog. Tensioni I cili vjen mes dy personazheve dhe narracioni rreth ngjarjes është I ndërthurur aq bukur sa dalë ngadal …

Lexo me shume

LEZHE, RRUGA E TREGUT “PERMBYTET” NGA UJERAT E ZEZA

Këto pamje i përkasin rrugës pranë tregut në qytetin e Lezhës. Përmbytja nuk ka ndodhur nga reshjet e shiut, por ujerat e zeza të cilat kanë dalë në siperfaqe e vërshuar në rruge në një gjatësi prej 500 metrash. Kjo situatë është e vazhdueshme prej shumë kohesh, duke kthyer në shqetësim për banoret dhe bizneset në këtë zonë e cila …

Lexo me shume

KREMTOHET FESTA E SHNA NDOUT NE LAÇ

12 dhe 13 qershori mblodhi në kishen e Shna Ndout në Laç mijëra besimtare, të cilët kremtuan festen e këtij shenjti. Të ardhur nga qytete të ndryshme të shqipërisë besimtaret nisen rrugen e pelegrinazhit që prej oreve të para të mëngjesit të së shtunës, për të kaluar naten pranë kishes së Shna Ndout. Pelegrinj të besimeve të ndryshme fetare thonë …

Lexo me shume

“DIÇKA PËR SKENËN”

Shoqnia Kulturore Teatrore “Zef Jubani” ka organizuar një takim për promovimin e librit me titull “Diçka për skenën”. Një libër i autorit Gjon Stefa, i cili thekson se 90 % e materialeve të librit janë vënë në skenë. Promovimi i këtij libri u organizua në ambjentet e sallës “Kardinal Mikel Koliqi” në qytetin e Shkodrës.

Lexo me shume

DEGRADON RRUGA NE FUSHE-MILOT TE KURBINIT

Kjo është gjendja e rrugës në fshatin Fushë-Milot të Kurbinit. Segmenti rrugor me gjatësi 3 km ka pësuar dëmtime, ku asfalti ju ka lënë vend gropave. Lëvizja është kthyer në makth për drejtuesit e mjeteve, ndërsa banoret thonë se kjo situatë vijon prej kohësh. Ata fajësojnë autoritetet për mungesë mirembajtje të kësaj rruge e cila ju shërben disa fshatrave. Problem …

Lexo me shume