Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

40 HAXHILERË NISEN NGA SHKODRA PËR TË KRYER HAXHIN

Pas 2 vitesh ndërprerje si shkak i pandemisë, 40 haxhilerë janë nisur nga Shkodra pasditën e së hënës për të kryer Haxhin e sivjetshëm. Myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari, tregon se shumica e grupit janë të rinj, teksa ka qenë edhe një nga udhëzimet e KMSH. Ai thotë se rinia po e gjallëron besimin dhe po e dëshmon veten …

Lexo me shume

“NATURAL BREGU”, DYQANI MË I RI QË I SHTOHET QYTETIT TË SHKODRËS

“Natural Bregu” është dyqani më i ri që i shtohet qytetit të Shkodrës. Një dyqan në të cilin gjeni shumëllojshmëri produktesh natyrale. Aty ku produkti i mjaltës është i çertifikuar, ndërsa gjeni edhe çajra të ndryshme. Pronari i këtij biznesi, Petrit Bregu, tregon se do të ketë edhe zbritje çmimesh me rastin e Festës së Kurban Bajramit… “Natural Bregu” e …

Lexo me shume

DEGRADON RRUGA QE LIDH ADRIATIKUN ME AUTOSTRADEN

Kjo është gjendja e rrugës që lidh fshatin Adriatik në Kurbin me autostraden Milot-Thumanë. Segmenti rrugor me gjatësi 10 km ka degraduar plotësisht, duke u kthyer në makth për drejtuesit e automjeteve. Mungesa e infrastruktures ka vështiresuar jetesen e qindra banoreve, si dhe po penalizon bujqësinë dhe turizmin në zonen e Godulles. Drejtuesit e automjeteve fajësojnë pushtetin vendor dhe atë …

Lexo me shume

“KRYEIPESHKVI QË NGJALLI BESIMIN”

Një konferencë studimore kushtuar Imzot Frano Illija u organizua pasditën e së mërkurës në sallën “Kardinal Mikel Koliqi” në kishën katolike Shkodër. “Kryeipeshkvi që ngjalli besimin” ishte tema e kësaj konference, ku në fjalën e tij, arqipeshkvi i dioqezës Shkodër-Pult, Imzot Angelo Massafra tha se Imzot Frano la pas vetes shembullin e punëtorit dhe meshtarit që bashkëpunoi për të mirën …

Lexo me shume

‘SEMUNDJA’ SHKATERRON ULLINJTE NE LEZHE

Qindra rrënjë ullinj janë shkatërruar në Spiten të Lezhës nga një sëmundje e rrallë e cila nisi të shfaqet këtë vite më parë. Bakteri i rrezikshem prek deget e këtyre pemeve duke i cuar drejt tharjes, ndërsa luftimi kimik nuk po jep rezultat. Fermeret thonë se dëmi ekonomik i shkaktuar është i madh dhe në këtëo kushte kërkojnë kompensim nga …

Lexo me shume

RRESHENI PA INFRASTRUKTURE, QYTETI TE NGJAN SI “FSHAT”

Këto pamje nuk i përkasin ndonjë fshati, por qytetit të Rrëshenit. Rrugë dhe trotuare të amortizuara është panorama që të shoqëron në pjesen më të madhe të qytetit, si në qender ashtu dhe në zonat periferike. Kjo problematike vijon prej kohësh duke u kthyer në shqetësim për këmbësoret dhe drejtuesit e automjeteve. Qytetaret e konsiderojnë të papranueshme situaten e krijuar …

Lexo me shume

RISHFAQET COVID-19 NE LEZHE

Pas një kohe të gjatë qetesie, COVID-19 ka nisur të shfaqet sërish në Lezhë. Sipas burimeve gjatë diteve të fundit janë paraqitur në urgjencen e spitalit më shumë se 10 raste të përsonave të prekur nga virusi, dy prej të cileve kanë qenë në gjendje të rënduar shëndetësore. Pas identifikimit të diagnozes përmes testit, pjesa më e madhe e të …

Lexo me shume

NJË RRUGË ME EMRIN E ARTISTIT GJOSHO VASIJA NË SHKODËR

Një rrugë në qytetin e Shkodrës do të mbajë nga kjo e enjte rrugën e artistit të njohur, Gjosho Vasija. Vetë Bashkia Shkodër ka miratur emërtimin e rrugës që ndodhet në afërsi të katedrales së “Shën Shtjefnit”. Angjela Vasija, vajza e Gjoshos, flet e emocionuar dhe falenderon bashkinë për këtë iniciativë… Gjosho Vasija lindi në qytetin e Shkodrës me 28 …

Lexo me shume

BUMBULLI I MAJIT SHKATERRON PEMTARINE NE KURBIN

Pemtaria në Adriatik të Kurbinit nuk i shpëtoi as këtë vit bumbullit të hardhise. Ky insekt mjaft i rrezikshem ka pushtuar këtë zonë, duke sulmuar vreshtarinë dhe çdo të mbjellë tjeter të stinës. Ilir Zhuni është një ndër fermeret që ka pësuar dëmet me të shumta. Plot 22 hektarë me pemtari janë sulmuar nga insekti i cili brenda një kohë …

Lexo me shume

DITA E NDËRGJEGJËSIMIT KUNDËR ABUZIMIT NDAJ TË MOSHUARVE

15 qershor shënohet si dita botërore e ndërgjegjësimit kundër abuzimit ndaj të moshuarve. Për këtë, operatori i shërbimeve të kujdesit shëndetësor Shkodër ka organizuar këtë të mërkurë një aktivitet me të moshuar në qytetin e Shkodrës. Specialistja Jozefina Delija thotë se fokusi është ti dhurojmë buzëqeshje dhe dashuri të moshuarve… Aktiviteti u organizua në lulishten pranë kishës ortodokse Shkodër.

Lexo me shume