Monday , 20 September 2021

SOCIALE

PROVIMI I DYTË I MATURËS SHTETËRORE

Këtë të enjte, maturantët në vendin tonë kanë zhvilluar provimin e dytë të maturës shtetërore, atë të Gjuhës Shqipe. Siç dihet, vlerësimet janë elektronike, ndërkohë drejtorja e zyrës vendore të arsimit Shkodër, Blediana Osja, flet për proçesin dhe tregon kur dalin rezultatet e provimit të parë.Me datë 15 qershor, maturantët do të japin provimin e Matematikës, ndërsa me datë 18 …

Lexo me shume

TEATRI “MIGJENI” BËHET GATI PËR PREMIERËN E RE

Teatri “Migjeni” i Shkodrës ka vendosur që të nis punën për shfaqjen e re teatrore e cila do jepet si premierë sapo të krijohen mundësitë apo të jetë e lejueshme. Është regjisori nga Kosova Fatos Berisha i cili ka përzgjedhur tekstin e Paolo Genovese të cilin e ka ripunuar dhe e ka titulluar “Kutia e Zezë” që do vëhët në …

Lexo me shume

SHQIPËRIA KA MË PAK BIZNESE

Numri i bizneseve private në Shqipëri pësoi rënie për të katërtin vit radhazi. Të dhënat nga Instituti i Statistikave treguan se për vitin 2019 numri i bizneseve, pa përfshirë fermerët, ishte më pak se 118 mijë, në rënie me 3.5% krahasuar me vitin 2018. Edhe numri i ndërmarrjeve të reja të regjistruara gjatë vitit pësoi rënie të ndjeshme në rreth …

Lexo me shume

EDICIONI I 25-të I FESTIVALIT “BILBILAT E VEGJËL TË SHKODRËS KËNDOJNË”

Këtë të hënë kanë startuar finalet e edicionit të 25-të i festivalit “Bilbilat e vegjël të Shkodrës këndojnë 2020”. Në një intervistë për TV Rozafa, drejtori i QKF Shkodër, Kujtim Alija, flet më shumë rreth organizimit të këtij edicioni.Për këtë edicion foli edhe Ermir Zoga, përgjegjës i artit në QKF Shkodër.Për shkak të situatës, këtë herë formati i këtij edicioni …

Lexo me shume

PANDEMIA, 180 KERKESA PER NDIHME PSIKOLOGJIKE

Periudha e karantinës është shoqëruar me kerkesa te shumta per ndihme psikoligjike për në Qarkun e Lezhës, duke e renditur këtë zonë me numrin më të lartë të përsonave në rang vendi, që kanë kërkuar këshillim onlinë tek psikologet.Të dhënat janë bërë publike nga Urdhëri i Psikologut, teksa në harkun kohor të 50 ditëve ka patur 180 telefonata e kjo …

Lexo me shume

TË TJERA PAKO USHQIMORE NGA MYFTINIA SHKODËR

Myftinia Shkodër ka dhuruar disa pako ushqimore këtë të enjte për shoqatën e personave me aftësi të kufizuara mendore Shkodër. Për përfaqësuesin e Myftinisë Shkodër, Lavdrim Hamja, kjo është një detyrë e secilit prej nesh që të mos harrojmë njeri-tjetrin, sidomos në raste të vështira, ndërsa kryetari i shoqatës Rrok Daka vlerësoi këtë nismë.Prej ditësh, Myftinia Shkodër po shpërndan pako …

Lexo me shume

54-VJETORI I ANSAMBLIT “ÇIFTELIA”

Në 54-vjetorin e krijimit të ansamblit “ÇIFTELIA”, kreu i Bashkisë Lezhë Pjerin Ndreu zhvilloi një takim me artistë e krijues të këtij ansambli në shenjë falenderimi dhe mirenjohje për kontributin e dhënë promovimin e vlerave të folkut burimor të Lezhës.Krybashkiaku Ndreu u shpreh se dikasteri që ai drejton do të ketë në qender të vemendjes mbështetjen dhe zhvillimin e projekteve …

Lexo me shume

MYFTINIA SHKODËR NË NDIHMË TË SHOQATËS SË INVALIDËVE SHKODËR

Myftinia Shkodër vijon të jetë në ndihmë të shtresave në nevojë, veçanarisht në muajin e Ramazanit. Kështu, këtë të mërkurë përfaqësues të Myftinisë Shkodër kanë dhuruar 50 pako ushqimore për shoqatën e invalidëve para-tetraplegjikë dega Shkodër.Beqiri kishte një mesazh për ato që mund të ofrojnë ndihma për këtë shtresë….Në fakt, edhe më herët Beqiri ka bërë apel në drejtim të …

Lexo me shume

BUJAR QAMILI, NË NDIHMË TË NJERËZVE NË NEVOJË

Çdo vit në muajin e Ramazanit ka shtruar iftar për njerëzit në nevojë, por në Ramazanin e këtij viti e ka pasur të pamundur për shkak të pandemisë. Gjithsesi, Mjeshtri i Madh, Bujar Qamili, është gjendur përsëri pranë këtyre njerëzve duke dhuruar pako ushqimore.Nisma erdhi në bashkëpunim me Myftininë Shkodër. Përfaqësuesi i këtij institucioni, Arben Halluni, vlerësoi këtë kontribut të …

Lexo me shume

Myftiu i Shkodrës: Janë plotësuar kushtet që njerëzit të kthehen në xhamia në mënyrë të plotë

Prej veprave të mira është leximi i Kuranit. Prandaj, jemi të ftuar në këtë kohë të meditojmë dhe reflektojmë për të kuptuar se në këtë muaj ka filluar të shpallet Kurani. Kështu u shpreh myftiu i Shkodrës, imam Muhamed Sytari, në hytben e kësaj të premte, teksa u ndal tek rëndësia e 10 ditëshit të fundit të muajit të Ramazanit.Sipas …

Lexo me shume