Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

“ANMIKU NË SHTËPI”, SHFAQJA E FESTIVALIT “KOLIQIANA” NË GJUHADOL

“Askush ma teper se meriton nje pune. Po te mos ishte aq i zoti do ta kishte gjete. Ndoshta tash vuan edhe per buke. Poetet i ndjek ky fat i zi”. Me kete mesazh mbyllet shfaqja “Anmiku ne shtepi” dramatizim i tregimit me te njejtin titull te Ernest Koliqit dhe ne regji te Fric Selmanit, e cila erdhi per spektatorin …

Lexo me shume

SELITA E HARRUAR NGA PUSHTETI VENDOR DHE QENDROR

Prej vitesh zona e Selitës në Mirditë është harruar nga pushteti vendor dhe ai qendror, teksa rruga që lidh Rrëshenin me Lurën, vijon te mbetet vetëm një premtim në letër, pasi nuk është ndërtuar as në 3D. Mungesa e rrugës ka bërë që banorët të braktisin zonën, teksa kamera e TV Rozafa ishte në fshatin piktoresk të Lëkundës në Selitë, …

Lexo me shume

“AVENTURAT E FIORIT”

Amazona Hajdaraj erdhi nga Italia për të promovuar librin e saj të ri me titull “Aventurat e Fiorit”. Një libër për fmi dhe një risi për Galerinë Oda, vend në të cilin u promovua ky libër në Shkodër. Autorja thotë se ky është një libër me të cilin ka kërkuar të sjellë një emigrim në të kundërt. Në promovimin e …

Lexo me shume

GRUAJA MIRDITORE E APASIONUAR PAS LIBRIT

Frekuentimi i bibliotekes është një refren i vazhdueshem për Pashke Tokrri në Lezhë. Gruaja mirditore mban mbi supe plot 71-vite, por pasioni për librin e ka bërë që të sfidoje moshen e të jetë lexuese e rregullt. Ajo tregon se ka nisur të lexoje libra që në moshen 12-vjeçare, ndërsa edhe sot dy ore në dite ia kushton leximit. Problemet …

Lexo me shume

DITA NDËRKOMBËTARE E FAMILJES

Me rastin e Dites Nderkombetare te Familjes, Projekti “Shpresa” ne Shkoder ka organizuar nje aktivitet artistik te titulluar “Familja nje vater dashurie dhe edukimi ne çdo kohe”. Luigj Mila, drejtues i Projektit “Shpresa”, shprehet se familja eshte baza e gjithçkaje, ndersa thekson se familja po humb vlerat e saj dhe po kercenohet nga pseudo-vlerat. Jane 60 persona me aftesi ndryshe …

Lexo me shume

PARKINGJET ME PAGESE NE SHENGJIN

Duke nisur nga ky sezon turistik, parkingjet publike në Shëngjin do të jenë me pagese. Vendimi është marrë nga Bashkia Lezhë, ndërsa deklarohet se çmimi që do vendoset nuk do jetë i lartë që të rëndoje në xhepat e vizitoreve. Nën kryetari i Bashkisë Lezhë, Ermal Pacaj thotë se hapësira publike është një ndër asetet kryesore që njesia vendore krijon …

Lexo me shume

EMIGRANTI RINDERTON KISHEN SHEKULLORE NE MIRDITE

Pas 7 dekadash në kishën e Shelbuemit ne Lekundë të Mirditës është mbajtur meshë e parë në ambientet brenda objektit të kultit të rindërtuar. Besimtarë të zonës dhe rajoneve të ndryshme iu bashkuan ritualit fetar të drejtuar nga Ipeshkvi i Rrëshenit Gjergj Meta, ndërkohë inagurimi i Kishës përkoi me festën e shëlbuemit, por njëheresh edhe me festën e Fiter Bajramit. …

Lexo me shume

LALM I RI, SHTYLLAT ELEKTRIKE NE MES TE RRUGEVE

Këto shtylla elektrike ndodhen në mes të rruges kryesore në zonen e Lalmit të Ri në periferi të qytetit të Lezhës. Përgjatë rrugeve të këtij fshati ka disa shtylla elektrike dhe ndonëse projekti i rikualifikimit urban është drejt fundit ende nuk është gjetur asnjë zgjidhje për zhvendosjen e shtyllave. Banoret e Lalmit të Ri kërkojnë që të ndërhyhet, pasi krahas …

Lexo me shume

XHEZAIR ZAGANJORI PREZANTON LIBRIN E TIJ TË RI “INTER GENTES”

Juristi shkodran dhe ish-kryetari i Gjykatës së Lartë të Shqipërisë, Xhezair Zaganjori, ishte i ftuar këtë të mërkurë në Shkodër, ku prezantoi edhe librin e tij më të fundit, “Inter Gentes”. Një libër me përmbledhje me artikuj dhe punime të tij ndër vite. Dekani i fakultetit të drejtëisë në Universitetin e Shkodrës, Gasper Kokaj, vlerësoi figurën dhe kontributin e Zaganjorit. …

Lexo me shume

FUSHE-MILOT, 10-VJEÇARJA AGJERIM NE ÇADER

Jetesa në çader nuk e ka penguar këtë 10-vjeçare në Fushë-Milot të Kurbinit që të agjeroje në muajin e shenjtë të Ramazanit. Në emer të besimit, Romina Veseli ka sfiduar moshen dhe kushtet e vështire të jeteses, duke respektuar të gjitha ritualet e Ramazanit. Ndërtimi sa më parë i shtëpisë së dëmtuar nga tërmeti i 26-nëntorit të vitit 2019-të, është …

Lexo me shume