Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

I RILIDHET ENERGJIA FAMILJES NDOJ NE MIRDITE

Familjes s varfr ne Dom Gjon te Mirdites e cila prej nj viti jetonte n errsir si pasoj e faturave t pashlyera, i sht rikthyer energjia elektrike. Pas apelit te bere permes kameras se televizonit Rozafa ka ardhur edhe ndihma nga danore privat. Duket se pritja per kete familje pas publikimit te rastit ne median me te madhe ne veri …

Lexo me shume

TEMPERATURAT E ULETA, NGROHJA ME DRU ME EKONOMIKE

Temperaturat e uleta te cilat ditet e fundit kane shenuar nen zero bejne qe edhe ambjentet tona te jene me te ftohte. Per te perballuar te ftohtin qytetaret zgjedhin menyra te ndryshme, me energji elektrike, gaz apo edhe me dru zjarri. Mesa duket kjo e fundit eshte menyra me e perdorshme edhe ne qytetin e Shkodres duke patur parasysh se …

Lexo me shume

RIKTHEHET ENERGJIA ELEKTRIKE NE LAGJEN 3 HERONJTE

Menjehere pas ankesave te banoreve ne lagjen 3 heronjte qe nuk kane ernergji elektrike operatori i shperndarjes se energjise ka nderhyre me inspektoret e saj ne terren duke bere te mundur rikthimin e energjise. Qe nga mbremja e se shtunes kjo lagje eshte furnizuar me energji elektrike. Operatori i Shprndarjes s Energjis Elektrike po ndjek me prparsi situatn e furnizimit …

Lexo me shume

MIRDITE, FAMILJA NDOJ 11 MUAJ NE ERRESIRE

Prej gati 1 viti kjo familje prej 5 anetaresh ne Domgjon te Mirdites eshte ne erresire. OSHEEu ka nderprere energjine per nje debi prej 90 mije lekesh te reja. Femijeve te mitur u duhet te mesohen me kete fakt sepse prinderit e tyre nuk kane asnje mundesi financiare. Kryefamiljari Gezim Ndoj eshte i semure dhe me dy nderhyrje kirurgjikale ne …

Lexo me shume

OSHEE RISJELL ENERGJINE NE PJETROSHAN

Pas lajmit te publikuar mbi mungesen e energjise elektrike Dhe lenies ne erresire prej ditesh ne lagjen Kolaj te fshatit Pjetroshan, eshte rikthyer energjia elektrike.Ne kete menyre banoret te cilet kane ngritur shqetsimin e tyre, kane energji ne shtepite e tyre, kjo pasi OSHEE ka bere te mundur venien ne funksion te nje transformatori te ri ne kabinen elektrike. Kjo …

Lexo me shume

LEZHA NE ERRESIRE

Kjo erresire e plote eshte ne qender te njesise administrative te balldrenit……..ne ishull lezhe…..pergjate rruges se shengjinit si dhe ne lagje te ndryshme te vete qytetit te lezhes. Edhe pse ne keto zona qe u permenden ekziston sistemi i ndricimit, asnje llambe nuk eshte e ndezur. Kete problematike e kane edhe qendra e zejmenit, treshit, manatise e dajcit. Per banoret …

Lexo me shume

SHTYHET AFATI I VLEFSHMERISE SE LIBREZAVE

Fondi i Sigurimit t Detyrueshm t Kujdesit Shndetsor ka ndryshuar afatin e pajisjes se qytetareve me karta te shendetit. Drejtori i ISKSH Shkoder Arvit Osja ben me dije se ky afat eshte shtyre per daten 30 Prill, shkak eshte bere evitimi i radheve te stergjatura prane poliklinikes per tu pajisur me karta.   Osja po ashtu dha edhe nje mesazh …

Lexo me shume

KONTROLLET PER LIGJIN ANTIDUHAN

Kontrollet ne kuader te zbatimit te ligjit Antiduhan kane vijuar nga Inspektoriati Shteteror Shendetesor edhe gjate ketij fillim viti ndersa jane hasur jo pak probleme ne subjekte qe lejojne konsumimin e duhanit ne ambjente te brendshme. Nderkohe Llazani tregon se ne kete fillimvit eshte vene re nje neglizhence e subjekteve per zbatimin e ligjit antiduhan.   Gjithashtu Llazani shprehet se …

Lexo me shume

311 KANDIDATE PER MESUES NE QARKUN SHKODER I NENSHTROHEN TESTIMIT

311 kandidate per mesues ne qarkun Shkoder i jane nenshtruar provimit ku tashme jane publikuar edhe rezultatet e pikeve. Specialistja prane DAR Lira Smakaj tha se kandidateve u ruhet anonimati ndersa deri me daten 12 eshte faza e ankimimit me pas nis faza e trete ajo e perzgjedhjes ne baze te pikeve. Ndersa me daten 23 janar mesuesit te cilet …

Lexo me shume

NGJARJET E RENDA NE FILLIMVIT, SHKODRANET PESIMISTE PER 2016

Ky fillim viti eshte shoqeruar me ngjarje te renda ne te gjithe vendin. Nderkohe qe edhe Shkodra nuk mbeti pa u prekur nga keto ngjarje.Vrasje te shumta ne vetem pak dite, qe do te benin qe edhe qytetaret te ndiheshin pesimiste per vazhdimesine ketij viti duke patur parasysh qe vetem ne ditet e para te 2016-es ndodhen shume ngjarje te …

Lexo me shume