Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

TUKA: NESER PROTESTE NE OREN 11:00 PERPARA PREFEKTURES

Kryetari I bashkimit sindikatave te pavarura Albert Tuka beri thirrje per protesta neser perpara Prefektures, ndersa sqaroj se kjo nuk do te jete proteste politike por ekonomike. Tuka tha se protesta do te jete nje procession I cili nis nga Shkodra, kryeqendra e varferise, dhe do te jete e para ne vazhden e nje sere protestash deri ne plotesimin e …

Lexo me shume

URA E RE E BUNS DREJT SHKATRRIMIT

E ndrtuar 5 vite m par, me nj fond prej 7.2 milion dollarsh, akorduar nga qeveria shqiptare dhe Banka Islamike pr Zhvillim, Ura e Re e Buns vazhdon t dmtohet. Fillimisht u dmtua mekanizmi i hapjes s urs s re t Buns duke prvetsuar rreth 50 metra linear kabllo elektrik dhe duke sjell dme t mdha n funksionimin e pajisjeve …

Lexo me shume

19 SHTATORI AFATI I FUNDIT PR REGJISTRIME N UNIVERSITETE

sht dita e dyt e regjistrimeve pr n universitete. N universitetin e Luigj Gurakuqi cdo gj po shkon normalisht. Kjo sht faza e dyte e regjistrimeve pasi faza par ishte regjistrimi online, kjo pohohet nga zv/rektori I ktij universiteti Fatmir Vadahi. Numri 2 I universitetit Luigj Gurakuqi se rritja e numrit t pikve do t ndikoj ndjshm n rritjen e …

Lexo me shume

PROGRAMI I RI QEVERISES 2017-2021

Shkodra ishte ndalesa e rradhes e zyres se kombeve te bashkuara ne bashkpunim me Partneret Shqiperi ne turin e takimeve consultative per pergatitjen e Programit te Qeverise se Shqiperise ne periudhen 2017-2021. Specialistja e komunikimit Nora Kushti foli mbi rendesine dhe fokusin e programit. Takimet do te vijojne gjate muajt shtator, ne disa rajone te vendit ku pikenisja ishte kryeqendra …

Lexo me shume

NIS SEZONI I VJESHTES NE TEATRIN MIGJENI

Prej nj jave kan nisur provat intensive nga trupa teatrale e teatrit Migjeni per t vn n sken nj vepr t shkrimtarit Martin Camaj. Regjizori Fatbardh Smaja flet mbi rndsin e veprs. Me tejSmaja thekson se kjo vepr trajton nj problem mjaft akual sic jane shpronsimet.Kjo vepr do t hap zyrtarisht sezonin e vjeshts n teatrin Migjeni. Kjo vepr sht …

Lexo me shume

PERPLASEN DAR DHE SHOQATAT PER FEMIJET E NGUJUAR

Ndryshe nga deklarata e DARqe thote se ka vetem 11 femije te ngujuar ne rajonin e Shkodres, kryetari I shoqates Misionaret e paqes Nikolle Shullani deklaron tjeter shifer. Sipas tij jane plot 35 femije te ngujuar ne qarkune Shkodres qe smund ti drejtohen shkolles me 14 Shtator. Ndersa Shullani ben me dije se nuk ka asnje liber per keta femije. …

Lexo me shume

SHKODER, RRITET INTERESI PER ARSIMIN PROFESIONAL

Pran gjimanazit profesional Hamdi Bushati jan regjistruar 170 nxns. Lajmi behet i ditur nga drejtoresha e ketij institucioni arsimor Jasemina Lumani. Lumani pohoi se duke e krahasuar me nj vit m par shte rritur numri i regjistrimeve me 10 % ndrsa dega me e krkuar sht ajo e Hoteleri- Turizmit. Lumani thekson se duhet t ndrhyhet n godinn e ksaj …

Lexo me shume

SHKOLLAT E LEZHES, GATI PER TE NISUR MESIMIN

T gjitha shkollat 9-vjeare dhe t mesme n rrethin e Lezhs, jan gati pr t pritur nxnsit ditn e hn pr vitin e ri shkollor. Ky fakt sht br i ditur nga Drejtori i Arsimit Bardhok Pulaj i cili tha se jan marr t gjitha masat dhe godinat e shkollave ku msojn do t msojn nxnsit jan n kushte normale …

Lexo me shume

VONESA N SHPRNDARJEN E PENSIONEVE T INVALIDVE

Pagesat e prsonave m aftesi t kufizuar nuk kan kaluar akoma sht ky njoftimi n dyert e banks q invalidt t mos marrin pensionin e invaliditetit. Ato prej disa ditsh po prballen me nj indiference nga ana e institucioneve pr marrjen e pensionit. Jemi m 11 shtator dhe akoma ato nuk kan marr kuoten q u takon pr muajin gusht …

Lexo me shume

KRAPI NE LIQENIN E SHKODRES DREJT ZHDUKJES

Liqeni I Shkodres rrezikon te mbetet pa Krap. Te gjitha lloijet e peshkut te cilat hyjne ne familjen e krapit nuk duhet te konsumohen pasi semundja e perhapur eshte e rrezikshme, nese konsumohet mundesia per helmim eshte pothuajse e sigurte. Sipas Kryeveterinerit Selim Kraja apeli vjen per konsumatoret, kujdes me blerjen e tij. Ndersa eshte e pa mundur qe te …

Lexo me shume