Monday , 25 October 2021

SOCIALE

LEZHE, SHETITORJA E DRINIT NE ERRESIRE

Kjo është pamja që të ofron shetitorja e Lumit Drin në Lezhë, gjatë oreve të mbrëmjes.Pjesa më e madhe e shetitores ndodhet në erresire, pasi ndriçuesit janë jashtë funksioni. Kjo situatë e cila ka ardhur nga vjedhja e kabullit që furinizon me energji ndriçuesit, vijon prej gati tre vitesh dhe askush nuk ka marrë masa për ti dhënë zgjidhje problematikes.Përballë …

Lexo me shume

“DIALOG ME MIKUN TIM ATEIST”

Myftinia Shkodër ka promovuar librin me titull: “Dialog me mikun tim ateist”. Një libër i autorit Dr. Mustafa Mahmud, por i sjellë në gjuhën shqipe nga teologu Lavdrim Hamja. Në fjalën e tij para të pranishëmve, imam Muhamed Sytari tha se ky është një libër që vlen për secilin prej nesh në këto kohë, kur thuajse nga çdo drejtim dëgjojmë …

Lexo me shume

PËRBALLJE ME TË BRENDSHMEN

“Përballje me të brendshmen” titullohej ekspozita e hapur në muzeun historik “Oso Kuka” të qytetit të Shkodrës. Një ekspozitë etnografike me karakter social, ku paraqiteshin veshtjet intime të grave në kuadër të ditës ndërkombëtare të gruas.Kjo ekspozitë është një klithmë kundër çdo tabuje dhe kundër çdo lloj dhune ndaj grave.

Lexo me shume

QENDER PRITESE PER SIRIANET NE GJADER

Fshati Gjadër në Lezhë është një ndër zonat e përcaktuara nga Autoritetet Shqiptare për të vendosur emigrantet Siriane, nëse vendi do të përballet me një situatë fluksi. Në këtë fshat të vogel i cili ndodhet 20 km larg qytetit të Lezhës, ende nuk kanë nisur përgatitjet për ngritjen e qendres pritëse për Sirianet, ndërsa banoret e kësaj zone janë të …

Lexo me shume

HOSPITALITY AND TOURISM ACADEMY NE SHKODER

Hospitality and Tourism Academy ishte prezent ne Shkoder ne Rastorant” Legjenda”, ku ishin mbledhur perfaqesues te bizneseve nga e gjithe Shqiperia. Gjate kesaj mbremje u diskutua mbi rendesine e trajnimeve dhe keshillimin qe duhet te marrin porfesionistet e rinj dhe sipermarresit ne fushen e sherbimit te Turizmit.Akademia e Turizmit ka vendosur nje bashkepunim te sukseshem me bizneset e turizmit ndërsa …

Lexo me shume

PREZANTOHET NE LEZHE LIBRI “EXTRA TIME”

Shkrimtari Durim Taçi ka prezantuar në Lezhë librin e tij më të fundit të titulluar “Extra Time”. Prezantimi i këtij botimi bëri bashkë miq e dashamires të prozës, të cilët gjatë bashkëbisedimit me autorin, evidentuan stilin narrativ që karakterizon këtë botim mjaft të pëlqyer nga lexuesit.Autori i këtij libri Durim Taçi u shpreh para se të niste të shkruante këtë …

Lexo me shume

KAMPIONATI I SHAHUT “ÇESK JUBANI”, MBYLLET FAZA E DYTË

Kampionati i Shahut “Çesk Jubani” ka mbyllur këtë të mërkurë fazën e dytë të tij. Një kampionat që organizohet nga Bashkia Shkodër në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të Arsimit, Qendrën Kulturore të Fëmijëve, Qendren Rinore Atelie.Faza e dytë synonte evidentimin dhe promovimin e shahistëve më të mirë të gjimnazeve të qytetit të Shkodrës për vajza dhe për djem.Shahu është një …

Lexo me shume

NDRYSHON SKEMA E KEMPIT

Hyjnë në fuqi kriteret e reja të vlerësimit të dosjeve për pagesat e paaftësisë. Shqyrtimi për përfitim të pagesës së paaftësisë do të kryehet nëpërmjet një skeme të re. Sipas vendimit, dosjet më parë do të shqyrtohen nga një komision në nivel kombëtar më pas nga komisionet eprore pranë Shërbimit Social Shtetëror. Me rregullat e reja përfitues të pagesës, apo …

Lexo me shume

CIRKU “KOLORADO” RIKTHEHET NË SHKODËR

Për të dytën herë, cirku “Kolorado” ka mbërritur edhe në qytetin e Shkodrës për të gjithë të apasionuarit. Një aktivitet ku merrnin pjesë 2 personazhe, ndërkohë nuk munguan edhe bashkëpunimet me fëmijët e shkollave në skenë. Organizatori i këtij cirku Bekim Ame flet më shumë rreth këtij cirku.Cirku “Kolorado” do të shtrihet edhe në qytetet e tjera të Shqipërisë.

Lexo me shume

ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NË VENDIN TONË

Zbulimet e fundit arkeologjike në vendin tonë ishin në fokus të një leksioni të hapur me studentë të Universitetit të Shkodrës, ku i pranishëm ishte Auron Tare, zv/kryetari i komitetit shkencor të pasurive nënujore të Unesco-s. Tare thotë se fatkeqësisht në vendin tonë kjo nuk është një temë me interes, pasi nuk ka infrastrukturë. Por, në Shqipëri ka gjurmë të …

Lexo me shume