Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

250 MESUES SHKODER NE SEMINAR NE PRAG TE TESTIMIT

250 mesues te shkollave 9-vjeare dhe te mesme Shkoder pasi kane kaluar fazen e pare te rangut 5-vjear te punes sot i jane nenshtruar nje trajnimi falas i cili i paraprin testimit qe do te jete me 18 prill. Inspektoria prane DAR tha se qellimi i ketij seminari eshte pergatitja e mesuesve per te kaluar me sukses fazen e dyte …

Lexo me shume

BANORET E DAJIT PARALAJMEROJNE PROTESTEN E RADHES

Te ndodhur perballe nje qeverie e cila nuk ka marre asgje parasysh banoret e Dajit kane paralajmeruar protesten e radhes e cila do te behet te shtunen tek harku i berdices ne oren 10. Banoret shprehen se do te vijojne deri ne momentin qe qeveria te reagoje. Kerkesat vijojne te jene te njejta demshperblim per permbytjet e viteve 2010 2011. …

Lexo me shume

NXENESIT E PROFESIONALES NE LEZHE DHUROJNE GJAK

Dhurimi vullnetar i gjakut per te shpetuar sa me shume jete vazhdon te jete nje moto ne lezhe. Thirrjes se radhes nga kryqi i kuq shqiptar i jane pergjigjur pozitivisht shkolla e mesme profesionale kolin gjoka dhe grate e kursit te rrobaqepsise. Te paret qe kane prezantuar humanizimin e tyre jane maturantet e shkolles profesionale, te cilet kane demostruar solidaritetin …

Lexo me shume

ROMET: PUSHTETARET TE MOS TALLEN ME NE!

U paten premtuar zgjidhje, por eshte rikthyer serish e njejta problematike. Pershkak se u eshte nderprere energjia elektrike, familjet rome dhe egjyptiane te lezhes i jane drejtuar protestes. Ata jane vendosur para bashkise se qytetit, pasi e konsiderojne tallje qe behet ndaj tyre, premtimin e kreut te kesaj njesie vendore viktor tushaj se do te gjente zgjidhje per problemin qe …

Lexo me shume

SHKODER, NGA 1900 FAMILJE VETEM 700 PERFITOJNE KOMPENSIM TE ENERGJISE

Nga 1900 familje ne Shkoder te cilet trajtohen me ndihme ekonomike vetem vetem 700 familje perfitojne kompensimin e energjise elektrike. Drejtori I ndihmes ekonomike Shkelzen Mustafaraj thote se eshte ne procesin e mbledhjes se te dhenave per ti derguar me pas prane OSHEE-se. Familjet qe perfitojne kete kompensim duhet te plotesojne nje sere kriteresh, per kete shkak jane te pakta …

Lexo me shume

DITA NDERKOMBETARE E SINDROMES DOWN

21 Marsi, kt vit shnon prvjetorin 10-t t Dits Botrore t Sindroms Down dhe do vit eshte zri i njerzve q kan kt sindrom apo dhe i atyre q jetojn me ta Ne sjkoder nuk ka statistika per numerin e tyre ndersa psikologia Antoneta Pero tha se pozitive eshte fakti se keto femije jane te inkoadruar ne qendrat perkatese …

Lexo me shume

PLOTESOHET FORMULARI A1 NE QARKUN SHKODER

Maturantt e qarkut t Shkodrs kan plotsuar me datat 19 dhe 20 mars formularin A1.Qytetit I Shkodres, Pukes, Lezhes, Malesi se Madhe, Kurbin dhe Miredite kan plotsuar formularin A1. N gjimnazin publik 28 Nntori kan plotsuar kete formular 198 maturant, dhe lnda m zgjedhur nga kta t fundit ishte anglishtja kjo pohohet nga drejtoria e ksaj shkolle Albana Bushati. …

Lexo me shume

Tregtaret e Zdrales kerkojne takim me Kryebashkiakun dhe Myftiun!

Nga mjediset e tregut te Zdrales ne Shkoder, tregtart kan krkuar q t takojn kryebashkiakun Luka dhe Myftiun Imam Muhamed Sytarin. Tregtart kan lshuar akuza t ashpra ndaj kryebashkiakut Luka dhe myftinis s Shkodrs, duke pretenduar se n at vend ato kan investuar prej disa vitesh, ndrsa pohojn se jan t gatshm t paguajn cdo taks q do t vendoset …

Lexo me shume

Shimaj: Kemi konstatuar 35 subjekte dhe 50 punetore te parregjistruar

  Viti 2015 ka nisur pozitivisht pr inspektoriatin shteteror t puns, dhe duke e krahasuar me t njjtn priudh t nj viti m par jan regjistruar m shum subjekte pohohet nga kryeinspektori Agim Shimaj edhe pse nuk jep shifra konkrete. Shumaj pohon se nga inspektimet e bera n terren jan konstatur 35 subjekte dhe 50 punetore te paregjistruar. Nderkohe t …

Lexo me shume

Liqeni i Shkodres mes mbeturinash

Q nga viti 2005, liqenit t Shkodrs i sht dhn nj status i veant, q detyron shtetin shqiptar t mbroj kt pasuri t rrall n Ballkan. Liqeni i Shkodrs dhe lumi i Buns jan t ligjruara si zona t Mbrojtura. Por ne fakt nuk ngjan aspak si e tille pasi ne muajn mars ky liqen eshte tejet I ndotur. Mbeturina …

Lexo me shume