Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

Lezhe, refuzohen ofertat per pune

Nuk mungojne vendet e punes per ata qe jane regjistruar si te papune, por ato refuzohen nga punekerkuesit lezhjane. Aktualisht vetem biznesi fason ne lezhe kerkon te punesoje 380 persona kryesisht ne fabrikat e perpunimit te peshkut dhe ato te kepuceve, por kjo mangesi nuk po zgjidhet. Duke iu referuar kesaj situate, drejtori i sherbimit te punesimit ne lezhe fatmir …

Lexo me shume

Festat, ekonomia ndikon ne levizjen e lezhjaneve

    Nje vit i varfer. Keshtu i kane konsideruar levizjet per jashte vendi te lezhjaneve operatoret turistik te ketij qyteti. Numri i udhetareve per ta kaluar festat e fund vitit prane familjeve te tyre ka qene tejet i ulet, por shume here me e ulet ka qene kerkesa per udhetime turistike jashte vendi. Si radhe here, kthimet e emigranteve …

Lexo me shume

Shkoder, demtohen investimet publike!

Vijon prishja dhe thyerja e investimeve publike ne qytetin e Shkodres. Pre e vandalizmit kete here kane qene vazot decorative dhe koshat e mbetjeve pergjate pedonales Kole Idromeno. Demtimi i ketyre objekteve eshte bere pas 31 dhjetor nga personate papergjegjshem. Keto veprime denohen nga qytetart shkodran, pasi cdo investim qe behet ne qytet behet me taksat e tyre. Prishja e …

Lexo me shume

Nata e Vitit te Ri, asnje i plagosur nga fishekzjarret!

Gjat nates se nderrimit te viteve dhe 1 janar n repartin e urgjencs Shkoder nuk sht paraqitur asnj i plagosur nga fishekzjarret, por vetem prsona qe e kishin tejkaluar me perdorimin e pijeve alkoolike. Kt e pohon mjeku i prgjithshm n repartit te urgjencs n spitalin rajonal, Asrit Lahi. Gjat dits s premte sht rikthyer normaliteti ne repartin e urgjencs. …

Lexo me shume

Festat, AKU aksion ne Lezhe

Festat e fund- viti kan sjell dyfishim t inspektimve nga Autoritetit Kombtar t Ushqimit n Lezh, kjo pr t siguruar konsumatort Lezhjan.Gjat gjith ktij muajit inspektort e AKU-s, kan dal n terren duke kontrolluar dhe monitoruar tregjet dhe subjektet e tjera private n t gjith qarkun e Lezhs.Prqndrimi m i madh ka qen edhe tek tregjet informale q jan krijuar …

Lexo me shume

Romet te harruar: Kujtohen vetem per fushata!

Romt nuk mund t festojn festen e vitit t ri sepse ato jetojne ne skamje dhe jasht cdo kushti minimal jetese. Pr tv Rozafa ato shprehen se vetem kur jan votimet ndihmohen por muajt dhe vitet e tjera harrohen plotsisht. Studimet kan treguar se niveli i varfris s tyre sht pothuajse dy her m i lart se tek shqiptart dhe …

Lexo me shume

Qytetaret: Rritja e mimit te energjise i paperballueshem

Enti Rregullator I Energjis ditn e premte ka marr vendimin pr rritjen e imit t energjis elektike. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2015 pr t gjith konsumatort familjar do t jet 9.5 lek/kWh. Te pyetur pr rritjen e cmimit t energjise qytetart shkodran shprehen se sht I paprballueshem. Gjat mbledhjes u vendos heqja e fashs prej 300 k/h …

Lexo me shume

Te ngujojme fenomenin e gjakmarrjes

Ne sbashku duhet te ngujojme gjakmarrjen, deklarata sht br nga ministrja e arsimit dhe sportit Lindita Nikolli gjat prezantimit te programit School & Me e cila sht dritarja e re ku fmijt e ngujuar n veriun shqiptar do t mund t marrin msimet pr ciklin shkollor 9-vjear. Ky program u prezantua nga vet ministrja e arsimit Lindita Nikolla, ndrsa mori …

Lexo me shume

Shperblimet per festa, perfitojne pensionistet

Rreth 560 mij pensionist do t prfitojn nga vendimi i qeveris pr shprblimet e fundvitit, vese masa e tij do t varet nga kushti i t qenit ose jo kryefamiljar. Qeveria, ka prcaktuar edhe skemn se si do t veprohet pr ndarjen.T gjith ata q jan kryefamiljar do t prfitojn shprblim prej 3 mij lek. Shifra e atyre q perfshihen …

Lexo me shume

Deshton projekti i diferencimit te mbetjeve!

N fillim t nntorit t 2013-s n mbledhjen e Kshillit Bashkiak t Shkodrs u miratua projekt-vendimi pr bashkfinancimin e Bashkis me programin e decentralizimit te zhvillimit lokal, pr grumbullimin e diferencimin e mbetjeve urbane. Ekspertt e mjedisit bn nj prezantim t detajuar t projektit t diferencimit t mbetjeve, dhe n fund projekti miratua me shumic votash. Por ka kaluar nj …

Lexo me shume