Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

Mungesa e parave, pensionistet ne radhe ne Berdice

Mungesa e parave dtyron 530 pensionistt e komuns Berdics t qndrojn n radh pr dit t tra ndrsa kjo situat prsritet pothuasje cdo muaj. Sipas pensionistve shkak I ksaj situate sht mungesa e parave pran sportelit t posts n kt komun. N dijeni t ktij problem sht edhe kryekomunari i Berdics Besnik Brahimi i cili e quan jonormale kt situat …

Lexo me shume

Shembjet, rrezikojne rrugen Lezhe- Rubik

Rruga nacionale q lidh Lezhn me Rubikun rrezikon t bllokohet prshkak t shembjeve n disa pjes t saj.Grryejet nga Lumi Mat te ketij segmenti jane me prezente n hyrje t Rubikut.N dy pjes t ktij segmenti kalimi i mjetve bhet vetm vetem ne njeren korsi, duke u br dhe nj rrezik serioz pr aksidente. Ndonse sht n dijeni t problematiks …

Lexo me shume

ISHPSHSH, rritet numri i personave te siguruar!

Pas deklarats q kryeministri Rama ka br pr biszneset q nuk kan t regjistruar punjonjesit e tyre do ndeshkohen me burg, bizneset n qarkun e Shkodres kan filluar t ndrgjegjsohen pr t ber deklarimin e sakt t punonjesve dhe regjistrimin e tyre brnda t gjitha ligjeve. Ky fakt bht I ditur nga kryeinspektori I i ISHP-se Agim Shimaj. Duke br …

Lexo me shume

Heqja e rroges 13- te, shkodranet: Aspak e drejte!

Qeveria Rama i heq shperblimin e fundvitit punonjesve te administrates por vendimi q qeveria Rama ka ndrmarr pr mosdhnie e rroges s 13-t dhe shprblimet pr pensionistet nuk sht mirpritur nga qytetart shkodran. Ato shprehen se nuk sht e drejt mosdhnia e shprblimit pr pensionistet. Kryeministri Rama gjat priudhes q ishte Partia Demokratike n pushtet ka kritikuar pr mosdhnien e …

Lexo me shume

Dshmitare t heshtuna, trego historin time, mbaj mend emrin tim

Ne kuader t aktiviteteve kundr dhuns ndaj grav, shoqata Gruaja tek Gruja ka organizuar aktivitetin me moton Dshmitare t heshtuna, trego historin time, mbaj mend emrin tim. Ky aktivitet ka si qellim t sjell dshmi reale t viktimave t dhuns n nj form t vecant, duke mos folur askush por vetm duk lexuar historite e femrave t dhunuara. Kjo me …

Lexo me shume

6 Dhjetor, provimi “Mesues per Shqiperine”

558 kandidate per mesues do te testohen diten e shtune ne qytetin e Shkodres. Sipas DAR data 5 dhjetor ka qene afati i fundit i dorezimit te aplikimeve per konkursin qe ka organizuar per mesuese Ministria e Arsimit dhe Sporteve. Konkursi per te fituar te drejten e punes ne arsim zhvillohen te shtunen date 6 dhjetor. N Shkoder jan caktuar …

Lexo me shume

Dhurim gjaku prane Ekonomikut!

Q nga ora 8 e mngjesit deri n orn 13 t gjith studentt dhe pedagogt e fakultetit ekonomik kan dhuruar gjak pr fmijt talasemik. Fatmirsisht dh pse ka t prekur n qarkun e Shkodrs, asnj fmij nuk ka nvoj pr gjak, kjo deklara sht br nga korordinatoria e Kryeqit t Kuq Shkoder, Vera Gjinaj. Interesi pr t dhuruar gjak ka …

Lexo me shume

Ngrohja ne shkolla, vetem 50% e tyre jane pajisur!

Edhe pse ndodhemi ne ditet e fundit te nentorit dhe temperaturat kane njohur ulje, jo te gjitha shkollat e qytetit kane siguruar ngrohje. Drejtori i zyres arsimore ne Bashkine Shkoder, Ludovik Vuka u shpreh se shpernarja e lendeve ngrohese ne shkolla eshte proces paksa i vonuar. Ndryshe nga drejtori i zyres arsimore ne Bashki, drejtoresha e drejtorise arsimore shkoder, Aferdita …

Lexo me shume

Aktivitet kunder dhunes ndaj grave!

Eshte organizuar aktiviteti nn moton: Trupi im, zgjedhja ime, liria ime Stop dhuns seksuale ndaj grave, nga organizata Gruaja tek Gruaja si pjes e Rrjetit Rajonal t Feministeve t reja t Ballkanit, i formuar ne festivalin ArtFemine n Nish. Sipas organizatroeve eshte theksuar se: “Me an t ksaj performance n rrug krkojm t themi se cdo vajze dhe grua ka …

Lexo me shume

Fund dhuns ndaj Grave, TANI

N kuadr t 25 Nntorit, dits Ndrkombtare kundr Dhuns n Familje organizata Gruaja tek Gruaja n bashkpunim me zyrn e shrbimeve sociale, pran Bashkis Shkodr ka organizuar marshimin paqsor nn moton Fund dhuns ndaj Grave, TANI. Ky aktivitet eshte zhvilluar n kuadr t hapjes s fushats 16 ditore t Aktivizmit kundr dhuns me baz gjinore dhe ka pr qllim ndrgjegjsimin …

Lexo me shume