Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

Perfundon asfaltimi i rruges Kadukaj

Bashkia e Shkodres vijon investimet ne infrastructure ne rruget dytesore. Ndrhyrja e radhs e bashkis sht br n lagjen Vojo Kushi, rruga Kadukaj, ku me nj fond prej 5.5 milion leksh jan prmbyllur kanalizimet nntokesore, si dhe po hidhet asfalti. Prej javsh bashkia e Shkodres ka nisur nj cikl inagurimesh t rrugve dytsore, t cilat ishin parashikuar pr ndrhyrje n …

Lexo me shume

Arvizu ne Puke: Larg dhunes ne familje!

Ambasadori amerikan Alexander A. Arvizu sht pritur me valle tradicionale n qytetin e Puks nga fmijt e Qndrs Kulturore. Ai kahapur atjePanairin e Shndetit ku dhe ka dhn nj kshill: “Nse doni t bni nj ndryshim pr shndetin tuaj, do t’ju nxisja t lini duhanin”.Arvizu, n fjaln e rastit ka prgzuar Ministrin e Shndetsis dhe Korpusin e Vullnetarve t Paqes …

Lexo me shume

Shkoder, 20 vite te Fakultetit te Anglishtes!

Eshte organizuar konferenca nderkombetare ne kuader te 20 vjetorit te hapjes se departamentit te gjuhes angleze ne universitetin Luigj Gurakuqi te Shkodres. Rektori i ketij universiteti thekson se qe hapja e departamentit te Anglishtes nuk ishte nje rastesi. Ndersa dekania e Fakultetit te Gjuheve te Huaja, Rajmonda Kira, i ka e cilesuar te sukseseshme 20 vitet e para te departamentit …

Lexo me shume

Lezhe, largohen nga skema e ndihmes ekonomike 1500 familje

Vetem gjate ketij viti numri i familjeve ne qarkun e lezhes qe jane larguar nga skema e ndihmes ekonomike arrin ne mbi 1500. Mungesa e dokumentacionit relatohet si arsyeja kryesore e largimit te tyre nga kjo skeme. Per drejtoreshen e sherbimit sicial shteteror ne lezhe ardjana jaku inspektimet e kryera ne 21 njesite e qeverisjes vendore evidentuan shkeljet per te …

Lexo me shume

Lezhe, mungojne fikeset e zjarrit ne shkolla

Ndersa policia rrugore ashperson masat e saje per drejtuesit e mjeteve qe nuk kane fikeset e zjarrit, ne institucionet e arsimit ne lezhe nuk mund te flitet per fikese zjarri. Mijera nxenes qe mesojne ne shkollat e lezhes nuk kane asnje siguri ne rast te shkaktimit te ndonje varte zjarri, kjo pershkak se ato nuk disponojne asnje fikse. Kjo nuk …

Lexo me shume

Semundja e Diabetit, nis sensibilizimi!

Jan zhvilluar aktivitete n kuader t javs s smundjes s diabetit n ambjentet e jashtme t polikliniks s qytetit. Endokrinologu Ermir Nelaj pohon se numri i prsonave t prekur nga diabeti rritet do dit.     Java kunder semundjes se diabetit do te mundesoje analiza falas per nje numer te larte qytetaresh ne Shkoder, ndersa mendohet se do te sherbeje …

Lexo me shume

Nis moszbatimi i ligjit “Antiduhan”

Ligji antiduhan ka filluar t neglizohet dhe subjektet nuk po e zbatojn at me prpikmri, kt pohuar Shefi i Inspektoriatit t Higjens n Shkodr, Burim Gjyli. I pyetur se cila sht arsyeja q nuk sht vendosur asnj gjob, ai prgjigjet se pasi kane marre informacionet ne momentin qe kane shkuar per te verifikuar, ato nuk i kane gjetur personat qe …

Lexo me shume

Piraj, rruga e shkaterruar e nje Heroi

Kjo rruge ne fshatin piraj te komunes blinisht ne lezhe mban emrin e deshmorit te paqes Gentian Marku, e megjithate eshte lene ne kete gjendje. Ky segment rrugor jo me shume se 1.6 km nuk ka marre vemendjen e ministrise se transporteve, ambasades amerikane flamurin e te ciles mbrojti ky deshmor, e sigurisht te qeverise shqiptare qe flet per luften …

Lexo me shume

Ura e vjeter e Bunes drejt degradimit!

Ura e vjeter e Bunes cdo dite po shkaterrrohet,dhe askush nuk nderhyn per ta frenuar kete shkaterrim, ndonese eshte nje monument me vlera historike dhe arkitekturore. Me perjashtim te mediave dhe qytetarve, asnje nga institucionet qofshin vendore qofshin qendrore, nuk e ka ngritur zerin ruajtjen e kesaj ure.   Me ndrtimin e urs s re mbi lumin Buna prej 4 …

Lexo me shume

ALUIZNI, gati 284 dosje ne Shkoder!

Jane 284 familje ne Qarkun e Shkodres per te cilat ka perfunduar procesi I plotesimit te dosjeve dhe u eshte pergatitur fatura te cilet duhet te paguajne per truallin e zene. Kjo shifer eshte pozitive per Qarkun e Shkodres, pasi tregon se legalizimet jane ne udhe te drejt shprehet Drejtori I Aluiznit Shkoder, Ardian Dodani ne nje interviste per televizionin …

Lexo me shume