Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

Fushate vaksinimi kunder terbimit

Ne drejtorine e Bujqesise ne Shkoder eshte organizuar seminari rreth Vaksinimit Oral te Dhelprave pasi semundja e terbimit eshte e pranishme ne vendin tone , kete e ben te ditur edhe kryeveterineri ne Drejtorin e Bujqesise , Selim Kraja.Per te parandaluar perhapjen e kesaj semundje dhe per ta zhdukur ate plotesishte duhet te vaksinohet e gjithe popullata e dhelprave sepse …

Lexo me shume

Rikthehet ngrohja me dru

Aksioni qe OSHEE ka ndermarr ne te gjithe Shqiperine ka bere qe te rikthehet perseri ngrohja me dru dhe gaz pasi frika dhe cmimi i larte i energjise elektrike eshte i paperballueshem per familjet shkodrane. Qytetaret shprehen se eshte me ekonomike dhe e shendetshme ngrohja me gru sesa ngrohja me energji elektrike.Rikthimi i ngrohjes me dru ka ardhur si pasoje …

Lexo me shume

Dhuro gjak-shpeto jete!

Kryqi I kuq dega Shkoder ka vijuar traditen e pervitshme me fokus Dhuro gjak,shpeto nje jete. Ka qene departamenti I infermjerise dhe studentet te cilet I jane bashkuar dhurimit vullnetar. Ndersa koordiantorja e kesaj nisme Vera Gjinaj tha se sensibilizimi duhet te jete I madh pasi nevoja per gjak eshte urgjenteDhurimi ka vijuar gjate gjithe paradites ndersa me shume se …

Lexo me shume

Shtepite karakteristike ne Shkoder drejt shembjes

Gjendja e ketyre fasadave te vjetra sht tjet e degraduar. Cdo dit sht nj sfid pr mbijetsen e tyre, pasi rrezikojn shembjen totale. Banort shprehin keqardhje pr humbjen e ktyre vlerave t qytetit t Shkodres. Ata i drejtojn thirrje shtetit q t vndos dor pr rikonstruksionin e tyre.Rikonstruksioni I tyre sht nj premtim i dhn nga Ministria e Kulturs, por …

Lexo me shume

VERIFIKIM PER PERSONAT QE MARRIN NDIHME EKONOMIKE

Personat me aftesi te kufizuara e kane te veshtire te punesohen pasi tregu nuk ofron shume mundesi , por Zv/ministria e Mireqenies Sociale dhe Rinis, Bardhylka Kospiri eshte shprehur se eshte duke u organizuar nje reforme e cila do te ndihmoje personat me aftesi te kufizuar per tu punesuar.Zv/Ministra ka folur dhe per verifikimin e te gjithe personave qe marrin …

Lexo me shume

NE HYRJE TE QYTETIT VAZHDOJNE AKOMA PUNIMET

Rifillimi i punimeve ne hyrje te qytetit te Shkodres ka krijuar shqetesim tek drejtuesit e automjeve. Eshte dashur nderhyrja e policise per te normalizuar trafkun pasi shume drejtues automjetesh kane parkuar ne aksin qeka qene I bllokuar. Po punohet me ritme shume te ngadalta dhe ajo qe perben shqetesim eshte se akoma nuk ka nje afat te qarte se kur …

Lexo me shume

JAVA EVROPIANE E LEVIZJES

Ne kuader te Javes Evropiane te Levizjes eshte organizuar ne Shkoder nje aktivitet sportive mes shkollave te qytetit. Ne ne pedonalen perpara bashkise Shkoder u improvizuan aktivite sportive, sipas programit te Drejtorise Arsimore rajonale Shkoder, me pjesmarrjen e nxenese nga shkollat e qytetit.Ky aktivitet ka si qellim te nxise femijet dhe adoleshtet qe te merren me shume me sport. Ne …

Lexo me shume

PUKE, ZHVILLOHET JAVA EUROPIANE E LEVIZJES

Java europiane e Levizjes, nj aktivitet I prvitshm q organziohet n t gjith europen, kt vit pr Shqiprin u zhvillua n rrethin e Puks , ku krahas ecjeve n natyre, u zhvilluan dhe veprimtari provuese te turizmit, malore, atij histoik dhe kulturore.Vallet karakteristike t zons , por dhe vizitat n muzeun etnografik , Shkollen muze Migjeni si dhe ecjet na …

Lexo me shume

SHKOLLA ARBEN BROCI NE GJENDJE TE AMORTIZUAR

Edhe pse i eshte bere shume promocion arsimit profesional, kushtet e ketyre godinave jane ne gjendje te rnduar, pothuajse totalisht t amortizuara. Ne shkollen Arben Broci jane rregjistrua mbi 240 nxenes por ka problem me ambjentet ku zhvillohen oret e mesimit, kete e pohon dhe drejtori i kesaj shkolle Lazer Kodra n nj intervist pr televizionin Rozafa. Sinkro….. Lazer …

Lexo me shume

QENDRA VOJO KUSHI RRETHOHET NGA AMBULANTET

Qendra Shendetesore e lagjeve Vojo Kushi dhe Fahri Ramadani ne Rus eshte e rrethuar nga tregetaret ambulante nga te gjitha anet e saj. Ambjenti qe rrethon kete qender shendetesore eshte ne kushte te mjerueshme higjeno-sanitare dhe marrja e semundjeve infektive eshte nje rrezik evident per te gjithe ato paciente qe paraqiten prane kesaj qendre per te marr ndihmen e pare …

Lexo me shume