Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

DISKRIMINIMI I PUNONJESVE TE BURGJEVE

Punonjësit e burgjeve vijojnë të diskriminohen dhe asnjë nga kërkesat e parashtruara nuk ka marrë zgjidhje. Denoncimi është bërë nga Sindikata e Shërbimeve Policore të Shqipërisë, e cila rënditi një sëre problematikash që shqetësojnë institucionet e vuajtjes së dënimeve. Nëse problematikat nuk do të marrin zgjdhje brenda muajit korrik, sindikata policore paralajmeron protesta para Ministrisë së Drejtësisë. Në institucionet e …

Lexo me shume

PROÇESI I DEZINFEKTIMIT TË GËSHTENJËS NË ZONËN E REÇIT

Për të tretin vit radhazi është kryer proçesi i dezinfektimit të gështenjës në zonën e Reçit në Malësi të Madhe. E pranishme në një takim me fermerët e zonës ishte edhe ministrja e bujqësisë, Frida Krifca. Ajo e pranoi se dëmet kanë qenë të shumta nga paraziti që ka përfshirë këtë zonë, por theksoi se kjo luftë biologjike ka dhënë …

Lexo me shume

LUMI DRIN KTHEHET NE “LANDFILL” MBETJESH

Kjo ishte pamja e Lumit Drin ne Lezhë, pas reshjeve të shiut. Shtrati i lumit te ngjante me nje landfill mbeturinash. Qelq, plastike e materiale te tjera lundronin ne në lum, e me te tej perfundojne ne det, duke krijuar nje ndotje te madhe dhe panorame aspak te kendshme ne kete periudhe sezoni turistik, ku numri i pushuesve eshte gjithnje …

Lexo me shume

MUNGON UJE VADITES NE FUSHE-KUQE TE KURBINIT

Token e kanë kultivuar, por të mbjellat nuk garantojnë prodhim, për shkak të mungeses së vaditjes. Kjo është problematika me të cilen përballen prej vitesh fermeret e fshatrave të Fushë-Kuqes në Kurbin, një nga zonat me rendiment mjaft të lartë në sektorin e bujqësise. Falë mirembajtjes së vetë banoreve, sistemi i vaditjes është funksional por në kanale nuk rrjedh asnjë …

Lexo me shume

FESTIVALI MBARËKOMBËTAR I KËNGËS PËR FËMIJË

Starton mbrëmjen e kësaj të premte Festivali Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë, teksa ky vit do të jetë i veçantë duke qenë se është jubileu i 60-të i tij. Organizatorët e festivalit zbulojnë disa prej risive, që pritet të ketë gjatë 3 netëve të zhvillimit në sheshin kryesor në pedonalen e qytetit… Producentja ekzekutive e festivalit, Manjola Lloja, tregon se …

Lexo me shume

RESHJET E SHIUT SJELLIN PROBLEME NE SHENGJIN

Rajoni i Lezhës u perfshi nga stuhi me reshje te dendura shiu paraditen e kësaj të markure, të cilat sollen probleme. Në Shëngjin ujerat e zeza dolen në siperfaqe, duke mbuluar një pjesë të akseve rrugore, në zonen e Kunes dhe qendren e qytetit. Situata e krijuar vështiresoi lëvizjen e qytetareve dhe krijoi një aromë të rëndë në këtë zonë …

Lexo me shume

FRIKA PËR LINË E MAJMUNIT, MBLIDHET KOMITETI KOMBËTAR I IMUNIZIMIT

Eshtë mbledhur këtë të hënë Komiteti Kombëtar Teknik-Këshillues i Imunizmit në Institutin e Shëndetit Publik, për masat paraprake për virusin e lisë së majmunit. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, foli për planin e masave të shëndetit publik për këtë situatë, ndërsa tha se Shqipëria është një vend që ka një risk të ulët… Më tej, Manastirliu shtoi …

Lexo me shume

ULET MESATARJA PËR DEGËT E MËSUESISË, NGA 7.5 NË 6.5

Pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, ministrja e Arsimit Evis Kushi, tha se është ulur tashmë mesatarja për tu futur në degët e mësuesisë. Kështu, në fakultet mund të futen edhe ato me mesataren 6.5 për shkak se nuk ka studentë që regjistrohen për këto programe. Ka qenë edhe një shqetësim nga universitetet numri i regjistrimeve theksoi ministrja Kushi. Ndër …

Lexo me shume

LEZHA DO TE HAPE SEZONIN TURISTIK ME 26 MAJ

Lezha është bërë gati për sezonin turistik të këtij viti, i cili do të hapet zyrtarisht pasditen e 26 majit. Eventi do të organizohet në sheshin “Willson” në Shëngjin, ndërsa do të jenë të pranishem një sërë autoritetesh nga Shqiperia dhe rajoni. Konfimimi ka ardhur nga kryebashkiaku Pjerin Ndreu, sipas të cilit në këtë aktivitet do të prezantohet gjithçka ofron …

Lexo me shume

EMIGRANTI I VJEN NE NDIHME 50-VJEÇARIT QE JETON NE MJERIM

Rasti i 50-vjeçarit Nikoll Leka i cili jeton në mjerim në fshatin Katund i Vjeter të Mirditës ka nisur të sensibilizojë njerezit e thjesht, por jo institucionet shteterore të cilet e kanë detyrim ligjor që ti vinë në ndihmë. Pas publikimit të gjendjes në të cilen ndodhet burri i vetmuar, një emigrant nga Lezha që jeton në Itali dha kontributin …

Lexo me shume