Monday , 25 October 2021

SOCIALE

SHTOHEN MASAT DISIPLINORE PËR MATURËN SHTETËRORE

Një masë ndëshkimore të rëndë për ata maturantë që shkojnë në provim me celularë. Ky është urdhri i ri i Ministrisë së Arsimit Rinisë e Sporteve i publikuar këtë të shtunë nga Ministrja Besa Shahini. Sipas këtij vendimi, maturantët që konstatohen me celularë përjashtohen menjëherë nga provimet dhe mund t’i japin një vit më pas.“Për Maturën Shtetërore janë shtuar edhe …

Lexo me shume

PROGRAMI VJETOR 2020 NË MUZEUN “MARUBI”

Muzeu “Marubi” ka prezantuar programin vjetor për vitin 2020. Vetë drejtori Luçjan Bedeni tha se vitit 2020 është viti i disa prioriteteve me shumë rëndësi nga “Marubi”.Në këtë muze do të organizohen një sërë aktivitetesh gjatë këtij viti.

Lexo me shume

TERMETI JU DEMTOI BANESEN, INVALIDET APELOJNE PER NDIHME

Kur kanë kaluar gati 2 muaj nga tërmeti i 26 nëntorit, situata për shumë familje në zonen e Kurbinit vijon të mbetet e rëndë. E tillë është familja Mamli në fshatin Zhejë, banesa e të cileve është shkatërruar nga tërmeti.Pavarësisht rrezikut që ka objekti tre anëtaret e kësaj familje, 2 vëllezer invalid sëbashku me nënën e tyre të moshuar jetojne …

Lexo me shume

“EDHE UNË E DUA LIBRIN”

Bashkia Shkodër ka mirëpritur një ekspozitë me krijime letrare, kjo në kuadër të projektit “Edhe unë e dua librin”. Në fjalën e saj para të pranishëmve, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi tha se ne kemi mbështetur këtë iniciativë që në shkollat tona të mundësojmë dicka ndryshe, një biblotekë të lëvizshme.Ky projekt vjen nga shoqata “Shpresa”. Bashkia Shkodër, si një ndër …

Lexo me shume

MYFTIU I SHKODRËS, TAKIM ME KRYEBASHKIAKEN VOLTANA ADEMI

Myftiu i Shkodrës imam Muhamed Sytari ka zhvilluar vizitën tradicionale të fillim vitit në Bashkinë e Shkodrës. Vizita e sotme ka patur një të veçantë dhe lidhet me 30 vjetorin e rikthimit të lirisë së besimit tek shqiptarët pas gati 50 viteve diktaturë. Një vit aktivitete të përbashkëta me Bashkinë e Shkodrës, në përkujtim të një jubileu shumë të rëndësishëm, …

Lexo me shume

TERMETI, NDIHMA PER FAMILJET E PASTREHA

Në mbështetje të familjeve që mbeten pa strehe nga tërmeti i 26 nëntorit, pranë Bashkisë Lezhë vijojnë të vinë ndihma me ushqime, veshmbathje, krevat e paisje të tjera të domosdoshme akomuduese. Eshtë hera e dytë që Bashkia Dropull në Gjirokaster ndihmon 283 banore të Lezhës me ndihma të tilla shkojnë edhe për disa familje të komunitetit rom e egjiptian që …

Lexo me shume

SHQIPËRIA ME NUMRIN MË TË LARTË TË BURGOSURVE

Shqipëria mban rekordin në Ballkanin Perëndimor dhe renditet ndër vendet me numrin më të lartë për sa i përket individëve të dënuar për veprat penale. Në raport me popullsinë, në Shqipëri kishte 197 të burgosur për çdo 100 mijë banorë që jetojnë këtu, duke u renditur e katërta në Europë, pas Lituanisë, Çekisë dhe Estonisë.Eurostat për t’i bërë të dhënat …

Lexo me shume

ZVICRA DO TE INVESTOJE PER MINIMIZIMIN E PERMBYTJEVE NE LEZHE

Qeveria Zvicerjanë do të investoje 4 milion euro për minimizimin e përmbytjeve në qytetin e Lezhës. Projekti konsiton në ndërtimin e kanalizimeve të ujeravë të bardha e të zeza si dhe një staticioni të ri pompimi vetem për ujerat e bardha. Për këtë qëllim Ambasadori Zvicerjan në Shqipëri Adrian Maître zvilloi një vizititë në ndërmarrjen e Ujësjelles Kanalizime Lezhë, ku …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 552-VJETORI I VDEKJES SE SKENDERBEUT

Eshtë përkujtuar në Lezhë 552-vjetori i vdekjës së Gjergj Kastriotit Skëndërbeut. Në nderim të kësaj figurë të rëndësishme të kombit shqiptar, drejtues lokal, përfasues të institucioneve, komuniteteve fetare, qytetar dhe nxenes shkollash vendosen kurora me lule dhe bënë homazhe pranë vendvarrimit të Skëndërbeut.Në fjalen e tij përshëndetëse Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu tha se figura e Gjergj Kastriotit e bën …

Lexo me shume

ULET NUMRI I SHPENDEVE MIGRATOR NE LAGUNAT E LEZHES

Numri i shpendeve migrator dimëror ka pësuar rënie në lagunat e Patokut, Talës dhe Kune-Vainit. Konstatimi ka ardhur pas censusit të shpendeve të zhvilluar në këto rezervate natyrore. Specialisti i Agjensisë së Zonave të Mbrojtura Kristjan Beqiri, thotë se klima më e ngrohte e këtij dimri ka ndikuar në rënien e numrit të shpendeve.Censusi i shpendeve migrator dimërues u mbështet …

Lexo me shume