Wednesday , 27 October 2021

SOCIALE

ULET NUMRI I SHPENDEVE MIGRATOR NE LAGUNAT E LEZHES

Numri i shpendeve migrator dimëror ka pësuar rënie në lagunat e Patokut, Talës dhe Kune-Vainit. Konstatimi ka ardhur pas censusit të shpendeve të zhvilluar në këto rezervate natyrore. Specialisti i Agjensisë së Zonave të Mbrojtura Kristjan Beqiri, thotë se klima më e ngrohte e këtij dimri ka ndikuar në rënien e numrit të shpendeve.Censusi i shpendeve migrator dimërues u mbështet …

Lexo me shume

ÇFARË DO TË NDODHË ME SPITALIN E LAÇIT?

Që prej tërmetit të 26 Nëntorit urgjenca e spitalit e Laçit është zhvendosur në mjediset e një kishe, ndërsa për te marre shërbime të specializuara pacientet duhet ti drejtohen Lezhës apo Tiranës. Pavionet e spitalit duken si gërmadha pasi është bërë gati për tu shembur i janë hequr dyert dhe dritaret. Banorët e Laçit të cilët kanë nevojë për shërbim …

Lexo me shume

BIBLIOTEKA ”MARIN BARLETI” VLERE E KULTURES KOMBETARE

Në biblioteken “Marin Barleti” të Shkodrës ndodhetn rreth 250 mijë libra ose rreth 80 mijë tituj, një nga bibliotekat më të pasura në vend. Një rëndësi të vecantë në këtë bibliotekë zë edhe një fond I veçantë ai I anticuarit. Janë libra të cilët janë botuar para para shekullit të 16, porn ë mënyra të ndryshme kanë ardh deri në …

Lexo me shume

EKSPOZITË NGA ARTISTI ITALIAN ARMIN LINKE

Muzeu i Fotografisë Bashkëkohore i Milanos dhe Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi” organizuan një konferencë në prag të ekspozitës së Armin Linke-s, një ndër artistët italianë më interesantë e të afirmuar në skenën ndërkombëtare.Projekti i ekspozimit përbëhet nga dy pjesë komplementare, njëra vizuale e tjetra tekstuale, që vijnë si rezultat i një punë kërkimore, thellimi e sistemi të arkivit fotografik …

Lexo me shume

“MOS U LARGO” DHE “DHUROJ ËNDRRËN TIME”

Myrto Hysaj ka promovuar këtë të shtunë dy vëllimet e tij poetike. Librat me titujt “Mos u largo” dhe “Dhuroj ëndrrën time” u prezantuan në biblotekën “Marin Barleti” të qytetit të Shkodrës. Autori thotë se këto dy vëllime janë ndjesi të një rrugëtimi të një mësuesi.Në këtë takim merrnin pjesë miq dhe të afërm të autorit.

Lexo me shume

PERKUJTOHET TRAGJEDIA MALAZEZE NE SHENGJIN

400 persona emigrante malazez në kontinentin Amerikan, humben jeten me 6 janar të vitit 1916, pasi anija që po udhetonin ndeshi në një minë nën ujore dhe u fundos në afërsi të portit të Shëngjinit. Në përkujtim të kësaj tragjedia në Shëngjin u organizua një aktivitet përkujtimor ku të pranishem ishin autoritete malazeze e shqiptare si dhe pasërdhes të viktimave.Ata …

Lexo me shume

DITA E UJIT TE BEKUAR NE SHKODER

Në Kishën Katedrale të Shkodrës është mbajtur Mesha e Shenjte kushtuar Ujit të Bekuar, ose vizitës së Krishtit Fëmijë nga Tre dijetarët. Një nga ditët më të rëndësishme për besimtarët e Krishtër në kohën e Krishtlindjes. Mesha e Shejte u mbajt nga Famullitari i Shkodrës Dom Vlash Palaj i cili u shpreh se ne duhet të dijm të kërkojm Zotin, …

Lexo me shume

RREZIKU NGA GRIPI NË KËTO DITË TË FTOHTA

Instituti i Shëndetit Publik vjen me një apel për qytetarët, në këto ditë të ftohta, ku si pasojë e temperaturave të ulta ka pasur shumë raste virozësh që janë paraqitur në spital. Sipas ekspertëve në Europë dhe Rajon po qarkullon virusi i A/H1, ndërsa këshillojnë qytetarët shqiptarë që të tregojnë kujdes me rutinën e përditshme për t’ju shmangur rrezikut nga …

Lexo me shume

PROBLEMET ME TRANSPORTIN RRUGOR, 2045 GJOBA NE 2019

23.2 milionë lekë është vlera e gjobave të vendosura nga Task-Forca e Transportit Rrugor përgjatë vitit 2019, pas shkeljeve të konstatuara gjatë kontrolleve në 12 qarqet e vendit. Referuar raportit vjetor, në total u vendosën 2 045 masa administrative, ndërkohë që shkeljet në drejtim të transportit të pasagjerëve dhe mallrave janë nga më të ndryshmet. Numri më i lartë i …

Lexo me shume

VITI I RI, RIKTHEHET NORMALITETI NE LEZHE

Këto pamje i përkasin qytetit të Lezhës në diten e 4 të vitit të ri. Pas tre ditesh qetesie ka nisur të rikthehet rutina e përditshme.Biznesit kanë ngritur qepenat për të pritur klientet e parë të vitit 2019-të, ndërsa lëvizjet e qytetarave janë të shumta.Një pjese e tyre vrapojnë për të kapur orarin e punes e të tjere për të …

Lexo me shume