Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

NATA E ISRASE DHE MIRAXHIT

Imam Muhamed Sytari Myftiu i Shkodreës cdo natë përmes rrjetit të tij social dhe ekranit të Televizionit Rozafa i drejtohet besimtarëve me leximet e Israsë dhe Miraxhit. Në leximet e tij Imam Muhamed Sytari i drejtohet besimtarëve sidomos në këto ditë të vështira, kur pavarësisht se vështirësive shpresa në Zot është kryesorja dhe ai do na shpërblejë…Feja ka ardh që …

Lexo me shume

NDIHMA EKONOMIKE, REAGON BASHKIA SHKODËR

Bashkia Shkodër njofton se që dje është shpallur nga Drejtoria Rajonale e Shërbimit Social Shtetëror Shkodër vendimi për Ndihmën Ekonomike për muajin mars 2020. Në këtë vendim është përfshirë pagesa vetëm për një muaj (për muaji mars) dhe jo pagesë në masën sa për dy muaj, siç ishte premtuar thekson bashkia.Në vendimin e Ndihmës Ekomomike për muajin Mars nga Drejtoria …

Lexo me shume

TV ROZAFA MESHE NE ORA 17:00 DHE LIGJERATE NGA MYFTIU NE ORA 20:00

Televizioni Rozafa cdo ditë transmeton në ora 17:00 Meshën e Shenjte nga Katedralja e Shën Shtjefnit Shkodër. Dom Vlash Palaj në meshën e shenjtë u shpreh se duhet që të gjithë të kemi besim dhe të kthehemi kah Zoti.Gjithashtu cdo natë në ora 20:00 në ekranin e televizionit Rozafa myftiu  Shkodrës Imam Muhamed Sytari, i cili fton besimtarët që të …

Lexo me shume

BASHKIA LEZHE PARALAJMERON BIZNESET

Bashkia Lezhë përmes një urdhri të firmosur nga kryebashkiaku Pjerin Ndreu u kërkon të gjitha bizneseve që janë hapur në këto kohë emergjence, që nëse nuk ruhet distanca prej 1 metër nga çdo person të mos shërbehet. Gjithashtu, në urdhër kërkohet që çdo person që shërben, apo që kërkon shërbim të jetë i pajisur me maskë mbrojtëse. Nisur nga problemet …

Lexo me shume

RESHJE DËBORE NË QYTETIN E SHKODRËS

Mëngjesi i kësaj të marte e ka gjetur qytetin e Shkodrës nën reshjet e dëborës. Edhe pse jemi në pranverë, ulja e temperaturave ka ndikuar në prezencën e reshjeve të dëborës edhe në qytet, pasi në zonat malorë dëbora ka qenë e pranishme që një ditë më herët. Reshjet nuk kanë zgjatur shumë për ti lënë vendin më pas edhe …

Lexo me shume

“TË LIDHIM ZEMRAT ME ZOTIN”

Një qënie mikroskopike ka arritur të izolojë gjithë botën. Prandaj, duhet të lidhim zemrat me Zotin. Kështu shprehet imami i xhamisë së Parrucës në qytetin e Shkodrës, Durim Kasemi.Nga xhamia e Parrucës, imam Kasemi mbajti një ligjërata me temë: “Mbështetja në Krijuesin e gjithësisë”.

Lexo me shume

TATIMET ME NJOFTIM PËR BIZNESET

Nga dita e nesërme, 24 mars, 34 aktivitete ekonomike që janë edhe subjekte të tatimit nuk do të ushtrojnë aktivitetin e tyre ekonomik. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar se nga data 24 mars në zbatim të urdhrit të Ministres së Shëndetësisë nuk do të lejohet të punojnë lokalet e natës, ambiente të mbyllura të dedikuara për argëtimin e …

Lexo me shume

IZOLIMI VESHTIRESON JETESEN E FAMILJEVE NE NEVOJE

Masat shtërnguese të qeverisë për mbrojtjen nga coronavirusi po japin ndikim negativ për shumë familje që jetojnë në kushte të vështira ekonomike në Bashkinë e Lezhës. Bllokimi i lëvizjes prej disa ditës ka vështiresur jetesen e qytetareve, ndërsa kërkesat për ndihmë janë të shumta sidomos të atyre që janë prekur dhe nga tërmeti i 26-nëntorit 2019.Qytetaret prezantojnë veshtiresitë që po …

Lexo me shume

MASSAFRA: JU LUTEM, QËNDRONI NË SHTËPI!

Ju lus të qëndroni më shumë në shtëpi, është një sakrficë që kërkohet, që ti rikthehemi normalitetit. Ka qënë kjo thirrja e Arqipeshkvit të Shkodrës Imzot Angelo Massafra gjatë meshës se shenjte nga Katedralja e Shkodrës, e cila u zhvillua pa besimtarë…Ashtu si edhe meshat e tjera në të gjitha Kishat në vend edhe kjo e kësaj të diele të …

Lexo me shume

FESTA E SHEN JOZEFIT

Arqipeshkvi i Dioqezit Shkodër-Pult Imzot Angelo Massafra ka celebruar meshën shejtë kushtuar ditës së Shën Jozefit. Në fjalën e tij ipeshkvi i Shkodrës u shpreh rreth situatës nëpër të cilën po kalon vendi si shkak i koronavirusit, ku u shpreh se ne duhet të lutemi që të lirohemi nga kjo pandemi….Festa e Shën Jozefit njihet ndrysh si dita e baballarëve, …

Lexo me shume