Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

CORONAVIRUSI, LEZHA VIJON TE JETE E BOSHATISUR

Në diten e tretë të karantinës qyteti i Lezhës vijon të jetë i boshatisur. Ndërgjegjësimi i qytetareve për tu mbrojtur nga covid 19 ka ardhur gjithnjë në rritje. Në rruget e qytetit shihen shumë pak lëvizje, ndërsa policia dhe ushtria vijojnë të jenë në terren, duke monituruar situaten. Ata janë të vendosur në disa kryqëzime, duke ndaluar dhe ndëshkuar të …

Lexo me shume

COVID-19, BANORET QE JETOJNE NE ÇADRA TE FRIKESUAR

Teksa coronavirusi po përhapet me shpejtësi në vendin tonë, banoret e prekur nga tërmeti që jetojnë në çadra apo kontenier janë më të rrezikuar për tu infektuar nga viruset. Situate shqetësuese paraqitet në fshatrat e Kurbinit, pasi në mungese të banesave shumë familje prej më shumë se 3 muajsh kanë si strehe të tyra çadrat.E tillë është familja Gega në …

Lexo me shume

HYRJA E RRUGES E SHENGJINIT MES UJERAVE TE ZEZA

Ky kanal në të cilin shkarkohen ujera të zeza, ndodhet në hyrje të rruges së Shëngjinit.Krahas ndotjes që ka krijuar në zonën përreth, kjo panoram nuk është aspak e denjë për prezantimin e Shëngjinit turistik, i cili është mjaft i frekuentuar nga vendas e të huaj gjatë stinës së veres. Banoret thonë se pranie e ujerave të zeza në siperfaqe …

Lexo me shume

8 MARSI, MANIFESTIM KUNDER DHUNES NDAJ GRAVE

Dhuna ndaj grave dhe krimet ndaj tyre jane nje shqetesim qe kerkojne vemendjen e shoqerise dhe institucioneve publike. Ne Lezhe kjo nevoje eshte prezantuar ne Diten Nderkombetare te Gruas nepermjet nje manifestimi te ndermarre nga nxenesit e shkolles Beselidhja dhe aktiviste per mbrojtjen e grave e vajzave.Per organizatoret e ketij manifestimi duhet punuar shume me familjen para se situata te …

Lexo me shume

LEZHE, SHETITORJA E DRINIT NE ERRESIRE

Kjo është pamja që të ofron shetitorja e Lumit Drin në Lezhë, gjatë oreve të mbrëmjes.Pjesa më e madhe e shetitores ndodhet në erresire, pasi ndriçuesit janë jashtë funksioni. Kjo situatë e cila ka ardhur nga vjedhja e kabullit që furinizon me energji ndriçuesit, vijon prej gati tre vitesh dhe askush nuk ka marrë masa për ti dhënë zgjidhje problematikes.Përballë …

Lexo me shume

“DIALOG ME MIKUN TIM ATEIST”

Myftinia Shkodër ka promovuar librin me titull: “Dialog me mikun tim ateist”. Një libër i autorit Dr. Mustafa Mahmud, por i sjellë në gjuhën shqipe nga teologu Lavdrim Hamja. Në fjalën e tij para të pranishëmve, imam Muhamed Sytari tha se ky është një libër që vlen për secilin prej nesh në këto kohë, kur thuajse nga çdo drejtim dëgjojmë …

Lexo me shume

PËRBALLJE ME TË BRENDSHMEN

“Përballje me të brendshmen” titullohej ekspozita e hapur në muzeun historik “Oso Kuka” të qytetit të Shkodrës. Një ekspozitë etnografike me karakter social, ku paraqiteshin veshtjet intime të grave në kuadër të ditës ndërkombëtare të gruas.Kjo ekspozitë është një klithmë kundër çdo tabuje dhe kundër çdo lloj dhune ndaj grave.

Lexo me shume

QENDER PRITESE PER SIRIANET NE GJADER

Fshati Gjadër në Lezhë është një ndër zonat e përcaktuara nga Autoritetet Shqiptare për të vendosur emigrantet Siriane, nëse vendi do të përballet me një situatë fluksi. Në këtë fshat të vogel i cili ndodhet 20 km larg qytetit të Lezhës, ende nuk kanë nisur përgatitjet për ngritjen e qendres pritëse për Sirianet, ndërsa banoret e kësaj zone janë të …

Lexo me shume

HOSPITALITY AND TOURISM ACADEMY NE SHKODER

Hospitality and Tourism Academy ishte prezent ne Shkoder ne Rastorant” Legjenda”, ku ishin mbledhur perfaqesues te bizneseve nga e gjithe Shqiperia. Gjate kesaj mbremje u diskutua mbi rendesine e trajnimeve dhe keshillimin qe duhet te marrin porfesionistet e rinj dhe sipermarresit ne fushen e sherbimit te Turizmit.Akademia e Turizmit ka vendosur nje bashkepunim te sukseshem me bizneset e turizmit ndërsa …

Lexo me shume

PREZANTOHET NE LEZHE LIBRI “EXTRA TIME”

Shkrimtari Durim Taçi ka prezantuar në Lezhë librin e tij më të fundit të titulluar “Extra Time”. Prezantimi i këtij botimi bëri bashkë miq e dashamires të prozës, të cilët gjatë bashkëbisedimit me autorin, evidentuan stilin narrativ që karakterizon këtë botim mjaft të pëlqyer nga lexuesit.Autori i këtij libri Durim Taçi u shpreh para se të niste të shkruante këtë …

Lexo me shume