Monday , 20 September 2021

SOCIALE

PËRCILLET PËR NË BANESËN E FUNDIT ISH- FUTBOLLISTI AZIZ GRUDA

Shkodra dhe shkodranët i kanë dhënë paraditen e së dielës lamtumirën e fundit ish- futbollistit të Vllaznisë Aziz Gruda. Ai u nda nga jeta në moshën 60 vjeçare pak ditë më parë në Gjermani ku ka jetuar prej gati 30 vitesh, por trupi i tij është sjellë në qytetin e tij të lindjes ku dhe do të prehet. Për t’i …

Lexo me shume

“7 POEZI, 7 PJATA DHE NJE CHEF”

Poezitë e autoreve të njohur si Preç Zogaj, Rudolf Marku, Flutura Açka etj janë vendosur në pjate. Iniciativa e veçante vjen nga Lezha, teksa ndjesia që përcillet në çdo varg, ka nxitur kuzhinierin e njohur Alfred Marku që ti përkthejë në shije ushqimi. 7 poezi të 7 autoreve u përkthyen në pjata. Mbrëmja poetike tërhoqi vëmendjen e shumë të pranishmeve …

Lexo me shume

SHKODRA, GJAKOVA DHE ULQINI, BASHKË NË NJË KONCERT MUZIKOR

Shkodra, Gjakova dhe Ulqini do të bëhen bashkë në një koncert muzikor me 21 korrik në skenën e amfiteatrit në Tiranë. Një koncert që vjen falë bashkëpunimit të Bashkisë Tiranë dhe Agjensisë së Spektakleve Buna 1. Artistët shkodranë janë në prova intensive, teksa udhëheqësi artistik Andi Unaza shprehet se kjo natë do të jetë plot surpriza… Ky koncert vjen pas …

Lexo me shume

“GIACINTO SIMINI: NJË PATRIOT LEÇEZ NË SHQIPËRINË OSMANE”

Në muzeun “Marubi” në Shkodër është prezantuar libri “Giacinto Simini: Një patriot leçez në Shqipërinë Osmane”. Një libër i përkthyer në shqip nga Alma Hafizi. Si gjerdani i pestë i kolanës “Rradhonjtë e Shejzave”, erdhi i kuruar nga studiuesi Ardian Ndreca dhe i botuar nga Berk, nën kujdesin e Anna Shkrelit. E pranishme ishte edhe ministrja e kulturës… Doktor Gennaro …

Lexo me shume

OBSH: TURMAT PA MASKA NË EURO2020 KANË QENË SHKATËRRUESE

Epidemiologia e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Maria Van Kerkhove, tha se ka qenë “shkatërruese” kur ka parë turma njerëzish pa maska, duke kënduar dhe brohoritur në finalen e kampionatit evropian të futbollit, Euro 2020. Ndeshja midis Italisë dhe Anglisë u zhvillua të dielën mbrëma në një stadium të Londrës, në kohën kur varianti Delta i koronavirusit po shkakton rritje të …

Lexo me shume

KUPA E QITJES ME PJATEL “RAMADAN MEMA”

40 gjuetare nga i gjithë vendi u vunë në garë me njëri tjetrin tjetrin, përmes qitjes me pjatel. Aktiviteti u organizua në Lezhë nga Federata Shqiptare e Qitjes Sportive nw bashkwpunim me Shoqaten e Gjuetareve, në nderim të një prej gjuetareve të shquar të zonës i cili nuk jeton më Ramadan Mema. Nipi i të ndjerit Ramadan Mema thotë se …

Lexo me shume

ENDE ASNJE NDERHYRJE NE KALANE E LEZHES

Afro 1 vit pas dëmtimit të ures dhe rrëshqitjes së gureve, situata në kalanë e Lezhës mbetet e njëjtë. Pavarësisht premtimit për ndëhyrje të shpejtë, kjo nuk ka ndodhur dhe situata është përkeqësuar edhe më tej. Ura për të shkuar drejt këtij monumenti historik është kalbur e gjitha dhe kalimi është mjaft i frikshem. Edhe gurët e mëdhenj në murin …

Lexo me shume

MBI 5 MIJË BIZNESE PEZULLOJNË AKTIVITETIN NË VITIN 2021

6 muajt e parë të vitit 2021 kanë vijuar të shënojnë rritje të fortë të numrit të bizneseve që kanë pezulluar aktivitetin duke kaluar në statusin pasiv. Sipas të dhënave zyrtare të Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, deri më 7 korrik, rezultojnë 5,461 biznese të cilat janë transferuar në Regjistrin Pasiv. Ritmet janë të përafërta, në mos diçka më të …

Lexo me shume

LETËRSIA SHQIPE DHE TRANZICIONI

Në kuadër të takimeve për letërsinë shqipe dhe tranzicionin, është zhvilluar këtë të enjte diskursi kulturor i radhës. Këtë herë i ftuar ishte shkrimtari dhe pedagogu Ridvan Dibra, i cili foli për një fenomen që po ndodh me letërsinë shqipe. E ftuar ishte edhe rektorja e Universitetit të Shkodrës, Suzana Golemi, që tha se këto takime kanë një vlerë të …

Lexo me shume

KURBIN, FSHATI ZHEJE “MBULOHET” NGA MBETJET

Këto pamje vin nga fshati Zhejë i Kurbinit. Mbetje urbane e deri tek kafshet e ngodhura hidhen në kanalin që kalon përmes fshatit. Kjo situatë vijon prej shumë kohesh, duke krijuar një ndotje mjaft të madhe në të gjithë zonen perreth, sidomos në këtë periudhe me temperatura të larta. Mungesa e konteniereve detyron banoret që ti hedhin mbetjet në kanal …

Lexo me shume