Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

GERRYERJA E TOKES NGA LUMENJTE DRIN E BUNA

Mbi 5 dynym toke eshte gerryer nga rrjedha lumenjve. Agim Metani nga Shkodra po humbet cdo dite token e tij. Toka e tij prej vitesh ka nisur te gerryhet, prane ishullit te Dajlanit, ku bashkohen Buna me Drinin.Por gjate ketyre muajve te fundit, gerryrjet kane qene me masive. Toka eshte truall, dhe gerryrjet e vazhdueshme kane shtuar friken tek pronaret …

Lexo me shume

“TË GJITHË TË NDRYSHËM, TË GJITHË TË BARABARTË”

Një workshop me temë “Të gjithë të ndryshëm, të gjithë të barabartë” është organizuar në qytetin e Shkodrës. Takimi vinte në kuadër të fushatës kundër diskriminimit të gjitha formave në shoqëri dhe në sport në veçanti. Kjo fushatë është iniciativë e Fare Network dhe organizohej nga shoqata “Intelektualët e rinj, Shpresë” në bashkëpunim me Zyrën Rajonale të Komisionerit për Mbrojtjen …

Lexo me shume

SHQIPTARET NE ARKIVAT MALAZEZE

Hajrullah Hajdari studjuesi nga Mali i Zi ka zhvilluar në Shkodër promovimin e tre librave të tij studimor, që kanë një rëndësi të vecantë pasi ekspozojnë për herë të parë dokumente nga arkivat e Malit të Zi që për shumë dekada kanë qenë të mbyllura. Promovimi i librave studimor u bë në Bibliotekën ” Marin Barleti” të Shkodres.“Shqiptarët në Mal …

Lexo me shume

“ARRATISJE NË LIRI”

Profesor Ismail Dizdari ka promovuar këtë të shtunë librin e shkruar nga ish-presidenti boshnjak Alia Izet Begoviç me titull “Arratisje në liri”, një libër i përkthyer nga vetë Dizdari. Në fjalën e tij për mediat, Dizdari foli për figurën e ish-presidentit Begoviç.Aktiviteti u organizua nga shoqata atdhetare Malësia, shoqata atdhetare Ana e Malit dhe muzeumi etnografik Lekaj i Malësisë së …

Lexo me shume

FESTIVALI I TEKNOLOGJISË TEKNOFEST NË SHKODËR

Një mundësi shumë e mirë për shkëmbimin e njohurive në fushën e teknologjisë në mes fëmijëve të Shkodrës me bashkëmoshatarët e tyre nga rreth 120 vende të tjera. Kështu e ka konsideruar kryetarja e Bashkisë Shkodër Voltana Ademi festivalin e teknologjisë TEKNOFEST, i cili promovohet këtë të premte në qytetin e Shkodrës.Me këtë rast, kryebashkiakja Ademi ka pritur në një …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSIONI I XHAMISË SË FSHATIT GANJOLLË

Myftinia Shkodër ka përuruar rikonstruksionin e xhamisë së fshatit Ganjollë. Një projekt që u mundësua me mbështetjen e shoqatës “Komiteti i Bashkuar Kuvajtian për Bamirësi” në vendin tonë.E pranishme ishte edhe kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, e cila foli për ndihmat që ka dhuruar Kuvajti për Bashkinë Shkodrës dhe banorët e saj…Në këtë takim merrnin pjesë banorë të zonës, përfaqësues …

Lexo me shume

“HISTORI SHKODRANE NË FOTOGRAFI”

Publikun e kishte njohur edhe më herët me botimin e tij, por albumin “Histori shkodrane në fotografi” e prezantoi pasditën e së mërkurës në një takim në Shkodër. Studiuesi Pjeter Logoreci solli foto-album të një kujtesë historike të viteve 1908 – 1917. Ai tregoi se fotografitë e materialet në album janë gjetur në disa arkiva në Vjenë.Libri është i ndarë …

Lexo me shume

“LAHUTA E MALCIS” FLET EDHE FRENGJISHT

”Lahuta e Malcis” e At Gjergj Fishtës flet edhe frengjisht. Një i ri nga Kosova ka bërë të mundur përkthimin e kësaj vepre të madh. Abedin Krasniqi ishte i ftuar në emisionin “Mirëmëngjes” në Tv Rozafa, ku tregoi si ndodhi momenti i përkthimit dhe ku e gjeti për herë të parë Lahutën e Malcis.Krasniqi tregon sa ka zgjatur përkthimi…..“Lahuta e …

Lexo me shume

SI NISI KARRIERA E TYRE…

Dirigjenti i njohur shkodran Kujtim Alija dhe bashkëshortja e tij, pedagogia Ermira Alija ishin pjesë e një takimi në medresën e djemve “Haxhi Sheh Shamia” në qytetin e Shkodrës. Në fjalën e tyre para nxënësve, çifti Alija treguan si e kanë nisur karrierën e tyre.Në këtë takim merrnin pjesë nxënës të ciklit të mesëm të medresesë.

Lexo me shume

“TURQISHTJA DHE SHQIPJA, MË SHUMË SE 4000 FJALË TË PËRBASHKËTA”

Turqishtja dhe shqipja përmbajnë më shumë se 4 mijë fjalë, shprehje dhe idioma të përbashkëta. Kështu u shpreh nga Shkodra në një aktivitet të zhvilluar, ambasadori turk Murat Ahmet Yoruk. Sipas tij, sot Shqipëria njihet si një nga vendet më tolerante në botë. Edhe Turqia gjithashtu njihet si djep i kulturave të ndryshme të çdo gjuhe, feje dhe nacionaliteti dhe …

Lexo me shume