Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

Shuhet në moshën 86-vjeçare ikona e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha

Shuhet në moshën 86-vjeçare këngëtarja e famshme, Nexhmije Pagarusha. Pagarusha do mbetet në mendjen e shqiptarëve si ikonë e muzikës shqipe. Veprimtaria e saj muzikore 40-vjeçare ishte aq e gjerë, sa që është vështirë të thuhet se cilit zhanër i takonte. Ishte e njohur për interpretimet e saj të shkëlqyera në muzikën popullore dhe opera. Nexhmije Pagarusha ishte edhe aktore e …

Lexo me shume

93-VJETORI I LINDJES SË ARTISTIT TË POPULLIT, TANO BANUSHI

Miq dhe të afërm përkujtuan pasditën e së martes 93-vjetorin e lindjes së artistit të popullit, Tano Banushi, një nga themeluesit e Estradës Profesioniste. Ato japin vlerësime maksimale për figurën e Tano Banushit.Ndërkohë, djali i tij Moisi Banushi foli për arkivën e dhuruar për teatrin “Migjeni”.Për këtë përvjetor të Tano Banushit, vlerësimet e aktorëve të teatrit “Migjeni” erdhën më të …

Lexo me shume

“FESTA E DON BOSKOS 2020”

Oratori Don Bosko në Shkodër ka zhvilluar këtë të dielë “Festën e Don Boskos 2020”. Festa u organizua në pedonalen e qytetit të Shkodrës me fëmijët të këtij oratori. Drejtori Dom Giuseppe Russo tha se Don Bosko ka qenë një i shenjtë që gjithmonë ka qenë nëpër në rrugë për te shikuar realitetin e shoqërisë.Sipas tij, në Shqipëri mungon shpresa …

Lexo me shume

AKUZAT E KËSHILLTARIT ARBIS VJERDHA, REAGON RITA GJEKA

Pas akuzave nga këshilltari i këshillit Bashkiak Shkodër Arbis Vjerdha për keq-menaxhim të teatrit “Migjeni” ka reaguar edhe titullarja e këtij institucioni nëpërmjet një konference për mediat. Rita Gjeka ka treguar si administrohet shitja e biletave dhe organizimin e shfaqjeve në këtë teatër.Gjeka dha edhe një përgjigje për afrimin e të rinjve në teatër.Për këto akuza të Vjerdhës, Gjeka mund …

Lexo me shume

SHTOHEN MASAT DISIPLINORE PËR MATURËN SHTETËRORE

Një masë ndëshkimore të rëndë për ata maturantë që shkojnë në provim me celularë. Ky është urdhri i ri i Ministrisë së Arsimit Rinisë e Sporteve i publikuar këtë të shtunë nga Ministrja Besa Shahini. Sipas këtij vendimi, maturantët që konstatohen me celularë përjashtohen menjëherë nga provimet dhe mund t’i japin një vit më pas.“Për Maturën Shtetërore janë shtuar edhe …

Lexo me shume

PROGRAMI VJETOR 2020 NË MUZEUN “MARUBI”

Muzeu “Marubi” ka prezantuar programin vjetor për vitin 2020. Vetë drejtori Luçjan Bedeni tha se vitit 2020 është viti i disa prioriteteve me shumë rëndësi nga “Marubi”.Në këtë muze do të organizohen një sërë aktivitetesh gjatë këtij viti.

Lexo me shume

TERMETI JU DEMTOI BANESEN, INVALIDET APELOJNE PER NDIHME

Kur kanë kaluar gati 2 muaj nga tërmeti i 26 nëntorit, situata për shumë familje në zonen e Kurbinit vijon të mbetet e rëndë. E tillë është familja Mamli në fshatin Zhejë, banesa e të cileve është shkatërruar nga tërmeti.Pavarësisht rrezikut që ka objekti tre anëtaret e kësaj familje, 2 vëllezer invalid sëbashku me nënën e tyre të moshuar jetojne …

Lexo me shume

“EDHE UNË E DUA LIBRIN”

Bashkia Shkodër ka mirëpritur një ekspozitë me krijime letrare, kjo në kuadër të projektit “Edhe unë e dua librin”. Në fjalën e saj para të pranishëmve, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi tha se ne kemi mbështetur këtë iniciativë që në shkollat tona të mundësojmë dicka ndryshe, një biblotekë të lëvizshme.Ky projekt vjen nga shoqata “Shpresa”. Bashkia Shkodër, si një ndër …

Lexo me shume

MYFTIU I SHKODRËS, TAKIM ME KRYEBASHKIAKEN VOLTANA ADEMI

Myftiu i Shkodrës imam Muhamed Sytari ka zhvilluar vizitën tradicionale të fillim vitit në Bashkinë e Shkodrës. Vizita e sotme ka patur një të veçantë dhe lidhet me 30 vjetorin e rikthimit të lirisë së besimit tek shqiptarët pas gati 50 viteve diktaturë. Një vit aktivitete të përbashkëta me Bashkinë e Shkodrës, në përkujtim të një jubileu shumë të rëndësishëm, …

Lexo me shume

TERMETI, NDIHMA PER FAMILJET E PASTREHA

Në mbështetje të familjeve që mbeten pa strehe nga tërmeti i 26 nëntorit, pranë Bashkisë Lezhë vijojnë të vinë ndihma me ushqime, veshmbathje, krevat e paisje të tjera të domosdoshme akomuduese. Eshtë hera e dytë që Bashkia Dropull në Gjirokaster ndihmon 283 banore të Lezhës me ndihma të tilla shkojnë edhe për disa familje të komunitetit rom e egjiptian që …

Lexo me shume