Monday , 20 September 2021

SOCIALE

NATA FINALE E FESTIVALIT MBARËKOMBËTAR TË KËNGËS PËR FËMIJË

“Princesha e Babit” e kënduar nga Marina Daka është kënga fituese e edicionit të 59-të të Festivalit Mbarëkombëtar të Këngës për Fëmijë. Fituesja Daka shprehet e emocionuar për këtë çmim. Ndërkohë, drejtori i festivalit, Kujtim Alija, thotë se i treguam trevave shqiptare që talentet nuk mungojnë, ndërsa ka edhe një falenderim për stafin që punon me to. Edicioni i 59-të …

Lexo me shume

FESTIVALI MBARËKOMBËTAR I KËNGËS PËR FËMIJË

Ka startuar në Shkodër festivali i 59 mbarëkombëtar i këngës për fëmijë. Krijues të këngës për fëmijë nga të gjitha trevat shqipëfolëse moren pjesë në këtë festival. Festivali organizohet nga Qëndra Kulturore e Fëmijëve Shkodër dhe Radio televizioni Shqiptar dhe më mbështetje të Bashkisë Shkodër… Organizatori i festivalit Ermir Zoga tregon edhe për përzgjedhjen e këngëve në këtë festival… 18 …

Lexo me shume

EKSPOZITE FOTOGRAFIKE NE BUNKER

E shkuara e rajonit të Lezhës u prezantua në një mënyre krejt të veçante. Foto të vjetra të qytetit dhe përsonazheve të ndryshem u ekspozuan brenda një bunkieri të diktatures në zonen e Ranës së Hedhur në Shëngjin, i cili është transformuar në një ambjent kreativ. Iniciatore e këtij eventi të veçante kulturor ishte Realda Avdia, e cila e frymëzuar …

Lexo me shume

PERIUDHA POST-PANDEMI TREFISHON SHIFRAT E DHUNËS NDAJ GRAVE

Periudha post-pandemi ka trefishuar shifrat e dhunës ndaj grave. Shprehet kështu presidentja e shoqatës “Gruaja tek Gruaja” në Shkodër, Trendelina Boriçi, gjatë një takimi të organizuar në Shkodër me temë “Puna me dhunuesit, sfidë kundër dhunës me bazë gjinore”. E pranishme në takim ishte edhe prefektja e Qarkut Shkodër, Majlinda Angoni, që tha se kemi ligje të mira për dhunën …

Lexo me shume

HAPJA E KËNDIT ARKIVOR PËR SHKODRËN

Në biblotekën “Marin Barleti” në qytetin e Shkodrës është inaguruar këtë të enjte hapja e këndit arkivor për Shkodrën. Një kënd arkivor i cili shërben për efekt studimor. Kryetarja e Bashkisë Shkodër, Voltana Ademi dhe drejtori i drejtorisë së inspektim trajnimit në DPA, Endrit Musai, treguan cilat janë avantazhet e këtij bashkëpunimi. Ky kënd arkivor i DPA do të hapet …

Lexo me shume

FRIKA NGA ZJARRET, NGRIHEN 4 PIKA VROJTIMI NE LEZHE

Rritja e temperaturave ka shtuar rrezikun e shfaqjes së zjarreve, kryesisht në pyje. Për këtë qëllim autorietet vendore në Lezhë janë vënë në gadishmeri, duke hartuar një plan masash për parandalimin dhe shuarjen e zjarreve. Përgjegjësi i Njesisë së Administrimit të në Bashkinë Lezhë, Artan Palushi thotë se janë identifikuar zonat më të rriskuara nga zjarret dhe janë ngritur katër …

Lexo me shume

“DITA E MUZIKËS”, KONCERT NË SHESHIN PARA BASHKISË SHKODËR

Kryeveprat botërore dhe të kompozitorëve shqiptar janë ekzekutuar mbrëmjen e së hënës në sheshin para Bashkisë Shkodër nga orkestra frymore e qytetit me rastin e Festës së Muzikës… Me pjesëmarrjen e solistëve si Klodiana Brahimi, Laorjan Ejlli, Megi Toma, Martina Serreçi, Semir Hoxha dhe Grupi “Karajfilat që ka Shkodra”… Janë interpretuar pjesë të huaja por edhe shqiptare, të cilat kanë …

Lexo me shume

ÇLIRIMI NGA PANDEMIA, “FRYMEMARRJE” PER TURIZMIN NE SHENGJIN

Çlirimi nga pandemia duket se po i jep frymemarrje sektorit të turizmit. Në Shngjin, sezoni turistik është hapur zyrtarisht prej dates 1-qershor dhe numri i pushuesve po vjen gjithnjë në rritje. Mbajtja e festivalit ndërkombetar të muzikes elektrike ku moren pjesë mijera turiste vendas e të huaj, shihet si një ogur i mirë për një sezon të suksesshem. Operatoret turistik …

Lexo me shume

“FESTA E MUZIKËS”, TAKIME NË OBORRIN E TEATRIT “MIGJENI”

Në Shkodër kanë nisur aktivitetet me rastin e Festës së Muzikës që përkon edhe me ditën botërore të Muzikës. Në oborrin e Teatrin “Migjeni” është mbajtur një takim me profesionistët e muzikës rreth zhvillimit të muzikës në vendin tonë dhe problematikave që po kalojmë… Të pranishmit në bashkëbisedim diskutuan rreth problematikave që ka muzika por edhe rreth ekspanisonit teknologjik me …

Lexo me shume

PËRMBLEDHJA E PROTOKOLLEVE TË PËRDORIMIT TË BARNAVE

Përmbledhja e protokolleve të përdorimit të barnave erdhi këtë të hënë e prezantuar në një libër. Libri nuk kishte 1 autor, por disa, Markens Shllakun, Maranaj Markun, Julian Krajen dhe Erion Metushin. Informacioni shëndetësor duhet të jetë i aksesueshëm për të gjithë dhe në këtë libër mundësohet diçka e tillë thotë një nga autorët. Prezantimi i këtij libri u organizua …

Lexo me shume