Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

NUMRAT DHE BESTYTNIJA E DENUESVE

Cdo gjë mendohet se mund të jetë e rastësishmë dhe të mos ketë asnjë lidhje me të qëllimshmen, por shpesh besojmë se “rastësia është mbreti i çudirave”. Në muzeun e burgut ose sic njihet ndryshe ish dega e brëndëshme në Shkodër, ku tashmë egzistojnë dëmshmitë e atij persekucioni komunist ku jo pak intelektual dhe kundërshtar të regjimit u burgosen dhe …

Lexo me shume

“FESTIVALI LULEBORE” NATA FINALE, SHPALLET FITUESI

“Si atehere te them te dua” e kenduar nga Laorjan Ejlli me tekst te Xhahid Bushatit dhe me kompozim te mjeshtrir Zef Çoba eshte fituese e festivalit te kenges qytetare Shkodrane “Lule bore”. Per dy nete me radh Teatri ” Migjeni” mirepriti artistet qe u ngjiten ne skene me krijimet e tyre te cilat u vleresuan nga Juria profesioniste. Per …

Lexo me shume

MUAJI I LETËRSISË

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Shkodër vijon organizimin e aktiviteteve në kuadër të muajit të letërsisë. Drejtorja Majlinda Laçaj bën të ditur se këto aktivitete po realizohen në kuadër të projektit “Edukohemi përmes kulturës”.Projekti “Edukohemi përmes kulturës” zbatohet prej 4 vitesh në drejtorinë rajonale të kulturës kombëtare në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës.

Lexo me shume

FESTIVALI I KËNGËS QYTETARE 2019 “LULEBORË”

I kthyer në traditë tashmë, mbrëmjen e së shtunës u organizua në teatrin “Migjeni” të Shkodrës Festivali i Këngës Qytetare 2019 “Luleborë”. Një festival që bëri bashkë këngëtarë të mirënjohur të Shkodrës, por edhe ato të rinj.Ky festival shërbeu për një rikthim në skenë pas shumë vitesh edhe për motrat Ndoci.Festivali i Këngës Qytetare 2019 “Luleborë” do të organizohet edhe …

Lexo me shume

“SAGA E DHIMBJEVE” NGA FATBARDHA SARAÇI MULLETI

Një jetë e kaluar në internime dhe në vuajtje, jo vetëm ajo por edhe familja e saj. Fatbardha Saraçi-Mulleti promovoi librin e saj më të fundit “Saga e dhimbjes” në të cilin përshkruan jetën e saj fëmijërine dhe maturmin nën një regjim totalitar.I pranishëm në promovimin e këtij libri ishte edhe Agron Tufa drejtues i Institutit Të studimevë te krimeve …

Lexo me shume

148-VJETORI I LINDJES SË AT GJERGJ FISHTËS

At Gjergj Fishta ishte kryefjala e sotme ne Lezhe. 148 vjetori i lindjes se tij u percoll me aktivitete te shumta te organizuara nga bashkia e ku moren pjese edhe ministria e kultures Elva Margariti, ministri i brendshem Sander Lleshaj, perfaqesues te pushtetit vendor, historiane, shkrimtar e qytetare te shumte. Serish ne vemendje u kthye banesa e tij ne rrenim, …

Lexo me shume

100.000 MIJË TURISTË NË 10 MUAJ

100.000 turistë kanë vizituar monumentet kulturore në Shkodër në 10 muajt e këtij viti. Një shifër e tillë bëhet e ditur nga drejtorja e Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare Shkodër, Majlinda Laçaj. Natyrisht, kalaja Rozafa vijon të mbetet monumenti më i vizituar, ndërsa turistët më të shumtë mbeten rus dhe polak.Nga ana tjetër, shtëpitë muze të Pashko Vasës, Mati Jubanit …

Lexo me shume

KLSH: POLITIKAT SOCIALE JO EFEKTIVE

Raporte të ndryshme të institucioneve ndërkombëtare por edhe vendase, shpesh ngrenë shqetësimin e nivelit të varfërisë në Shqipëri, si dhe pamundësinë që kanë familjet shqiptare për të përballuar kostot e jetesës. Kontrolli i Lartë i Shtetit në auditimet e kryera gjatë vitit 2018, ka konstatuar se pavarësisht objektivave të qeverisë për të identifikuar familjet e varfra dhe ekstremist të varfra, …

Lexo me shume

EKSPOZITË PERSONALE NGA PIKTORJA XHENETA KADILLARI

Piktorja Xheneta Kadillari ka promovuar këtë të shtunë ekspozitën e saj personale. Ekspozita e hapur në ambjentet e Galerisë së Arteve Shkodër përmban rreth 80 piktura. Autorja thotë se kjo ekspozitë përsonale vjen si një buqetë për Shkodrën.Në ekspozitën që do qëndrojë e hapur për rreth 3 javë merrnin pjesë miq dhe të afërm të piktores Kadillari.

Lexo me shume

300 PAKO USHQIMORE PËR JETIMET E SHKODRËS DHE MALËSISË SË MADHE

Myftinia Shkodër ka shpërndarë këtë të shtunë 300 pako ushqimore për jetimët e Shkodrës dhe Malësisë së Madhe. Shpërndarja e pakove ushqimore u zhvillua pranë xhamisë së 2 vajzave. Në fjalën e tij, imam Muhamed Sytari tha se këto ndihma janë të përhershme në Shkodër dhe Malësi të Madhe.Këto pako ushqimore ndihmojnë sadopak gjëndjen e këtyre familjeve.

Lexo me shume