Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

“DUHET TË KTHEHEMI NGA VLERAT E VËRTETA, JO NGA MATERIALIZMI”

Çmimet po rriten dhe kjo nuk ka të bëjë me detyrimin por me ligësinë dhe dëshirën për tu pasuruar më shumë. U shpreh kështu Imam Muhamed Sytari Myfti i Shkodrës, i cili foli për nevojën e madhe të pastrimit të vetevetës nga ligësia dhe nga e keqja dhe të hapemi ndaj të mirave që sjell besimi në Zot… I ftuar …

Lexo me shume

AKTIVISTET E SHOQERISE CIVILE APELOJNE PER MBROJTJEN E URES SE ZOGUT NGA SHEMBJA E PLOTE

Ura e Zogut në Milot u soll sërish në vemendje nga aktivistet e shoqërisë civile, por kësaj herë në një mënyre krejt të veçante. Pranë këtij monumenti kulture u organizua nje pasdite poetike, me pjesemarrjen e autoreve të zonës të rinj dhe profesiniste. Ky aktivitet u mbajt në diten kur Europa Nostra Zëri Evropian i Shoqërisë Civile i përkushtuar ndaj …

Lexo me shume

MOTI I NGROHTE, SHENGJINI PRET PUSHUESIT E PARE

Të shtunën dhe të dilen e fundit të muajit mars, bregdeti ishte i populluar nga vizitore të shumtë të ardhur nga qytete të ndryshme të Shqipërisë dhe Kosova. Rritja e temperaturave u shfrytëzua edhe për plazh, ku nuk munguan ata që shijuan rrezet e diellit dhe provuan freskinë e detit. Vizitoret thonë se kriza e krijuar nga lufta në Ukraine …

Lexo me shume

KATASTROFE EKOLOGJIKE NE BREGDETIN E GODULLES

Këto pamje nuk i përkasin ndonjë landfilli mbetjesh, por bregdetit të Godullës në Kurbin. Vija bregdetare me gjatësi 7 km pranë grykederdhjes së Ishmit është e ndotur masivisht. Brezi i rërës është i mbuluar me arsetimente të ndryshme, si qese plastike e deri të kafshet e ngordhura. Mbetjet depozitohen nga lumi në bregdet, ndërsa nga ndotja e madhe që është …

Lexo me shume

“BUQETË EMOCIONESH NË PRAG RAMAZANI”

Në prag të muajit të Ramazanit, Myftinia Shkodër ka organizuar këtë të dielë një tribunë fetare me temë “Buqetë emocionesh në prag Ramazani”. Në fjalën e saj para grave muslimane, teologia Ferzet Ndoja, u ndal tek rëndësia e lëximit të Kuranit, sidomos në muajin e Ramazanit… Muaji i Ramazanit për besimtarët muslimanë fillon me 2 prill dhe mbyllet me 1 …

Lexo me shume

SHENGJIN, RRUGA E RE PA STANDARTE

E planifikuar per te zgjidhur trafikun drejt Ranes se Hedhun ne Shengjin, rruga e re qe po ndertohet nga fondi shqiptar i zhvillimit ka shume probleme. Ky segment ne ndertim e siper eshte nje kalimshe ne pjese te saj si dhe ka te vendosura shtyllat elektrike. Banoret flasin me shqetesim sepse sipas tyre jo vetem qe do te behet trafik …

Lexo me shume

SHKODRA NUK MERR PJESË NË FESTIVALIN E ELBASANIT

Për herë të parë që nga krijimi i festivalit tipologjik të Festivalit të këngës qytetare në Elbasan, Shkodra ka qenë pjesmarrëse, por këtë vit është penalizuar nga organizatorët duke u lënë jashtë këtij festivali. Arsyet janë absurde, shkak është bërë numri i pjesemarrësve, muzikantë dhe këngëtar nga Shkodra. Bardhyl Hysa, Drejtori artistik i Qendrës Kulturore “Pjetër Gaci”, shprehet se ky …

Lexo me shume

LEZHE, MURET ANTIK KTHEHEN NE BANJO PUBLIKE

Zona arkeologjike pranë vendvarrimit të Skëndërbeut në Lezhë është kthyer në banjo publike. Muret antik të lisusit të lashtë përdoren nga qytetar të papërgjegjshem për të kryer nevojat e tyre personale. Kjo situatë vijon që prej vitit 2014-të ku ju heq rrethimi zones arkeologjike dhe ndotja e krijuar është kthyer në një shqetësim mjaft të madh. Përgjegjësi i Trashegimisë Kulturore …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 578-VJETORI I BESELIDHJES SE LEZHES

Lezha ka përkujtuar 578-vjetorin e Besëlidhjes së princave shqiptar, për të luftuar kunder regjimit otoman. Kjo datë historike bëri bashkë, drejtues të njesive vendore nga të gjitha trevat shqipfolëse, historian, përfaqësues institucionesh lokale dhe qytetar të shumtë. Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu u shpreh se 2 marsi është dita simbolike e bashkimit të të gjithë shqiptareve. Drejtuesit e Njesive Vendore …

Lexo me shume

PËRKUJTOHET 97-VJETORI I VRASJES SË LUIGJ GURAKUQIT

Është përkujtuar këtë të mërkurë në Shkodër 97-vjetori i vrasjes së Luigj Gurakuqit. Kryetari i LANÇ Shkodër, Zamir Llazani, tha se Luigj Gurakuqi është një nga figurat më të mëdha të kombit shqiptar dhe figura e Gurakuqit nuk ka një të dytë. Sipas tij, 2 mars përkujton edhe një moment të rëndësishëm të historisë, që ka të bëjë me krijimin …

Lexo me shume