Tuesday , 26 October 2021

SOCIALE

REHABILITOHET MURI I RRUGES SE KALASE NE LEZHE

Levizja e automjeteve në rrugen drejt kalase së qytetit të Lezhës tashmë do të jetë pa probleme. Me të ardhurat e sajë Bashkia ka ndërhyre në zonen ku kishte rreshqitje dherash dhe ku i shemb muri 1 vit më parë.Investimi i cili ka përfunduar është realizuar me standarte, duke i dhënë zgjidghe një problematike mjaft të madhe.Kryebashkiaku i Lezhës Fran …

Lexo me shume

NDOTET MASIVISHT LAGUNA E MERXHANIT NE LEZHE

Laguna e merxhanit në Lezhë është ndotur masivisht. Siperfaqja ujore në këtë lagunë është mbuluar nga algat, duke krijuar një katasrofe ekologjike.Situata po përsëritet prej tre vitesh, ndërsa nga verifikimet e kryera rezulton se ndotja vjen nga derdhja e ujerave të zeza përmes hidrovorit. Banoret që jetojnë përreth lagunes janë të alarmuar, pasi ndotja ka krijuar një aromë mjaft të …

Lexo me shume

“DUKAGJINI YNE 4, KLERIKE TE SHQUAR”

Veprat e klerikëve të shquar të Dukagjinit erdhën nëpërmjet një libri të titulluar “Dukagjini ynë 4, klerikë të shquar.” Libri i autorëve Prelë Milani dhe Lazër Kodra u promovuan këtë të dielë në sallën “Kardinal Mikel Koliqi”.Provimi i këtij libri erdhi përmes bashkëpunimit të Shoqatës Atdhetare “Dukagjini” dhe Komisionit “Drejtësi dhe Paqe”.

Lexo me shume

RECITAL ME KENGE FETARE ARBERESHE

Kisha Françeskane në Shkodër organizoi pasditën e së shtunës një recital me këngë fetare arbëreshe. Recitali u mundësua nga grupet muzikore “Shpirti arbëresh” nga Qana, Kori “Picilia” dhe ai “Paradosis Rennis” nga Ungra, që sollën një repertor të pasur dhe emocionues për të pranishmit.Kremtimet e shumta që nisën nga Shkodra për 200 vjetorin e lindjes së françeskanit dhe famullitarit arberesh …

Lexo me shume

FOTOGRAFITE E DINASTISE MARUBI

Pas një studimi 7-vjecar, drejtori i muzeut “Marubi” në Shkodër ka sjellë në këtë fundit pikërisht fillesat e fotografisë të dinastisë Marubi. Ambienti ku ishte vendosur, koha e saktë kur u ngrit, fotografia e parë që u shkrep e jo vetëm, sepse fotografia është një prej arteve me të cilin ne ishim të njëkohshëm me botën. Së fundmi muzeu “Marubi” …

Lexo me shume

“RRUGETIME TE FRANÇESKANEVE PER RILINDJEN ARBERESHE E SHQIPTARE”

“Rrugëtime kulturore të Françeskanëve për rilindjen arbëreshe dhe shqiptare”. Kështu titullohej ekspozita e hapur këtë të shtunë në bibliotekën “At Gjergj Fishta” në qytetin e Shkodrës. Një ekspozitë që kishte dorëshkrimet santorjane të arkivit të shtetit.200 vjetori i lindjes së shkrimtarit dhe françeskanit arbëresh Andon Santori po përkujtohet në Shkoder me një sërë aktivitetesh. Françesko Anton Santori lindi me 16 …

Lexo me shume

NIS KAPJA DHE TRAJTIMI I QENEVE ENDACAK NE LEZHE

Të kthyer në shqetësim dhe rrezik serioz për qytetaret, problematika e qeneve endacak në Lezhë shumë shpet pritet të marrë fund. Bashkia në bashkëpunim me dy shoqata kanë nisur punen për kapjen, sistemimin dhe trajtimin e qeneve endacake. Ndërhyrja po realizohet sipas të gjitha standarteve të legjislacionit veterinar në fuqi, ndërsa tajtimit po bëhen në një qender të veçante të …

Lexo me shume

“MBRETERESHA E BUKURISE NGA LEENANE”

Komedia “Mbretëresha e bukurisë nga Leenane” nga dramaturgu irlandez Martin Mekdonah në regji të Kiço Londo do jetë më 29 dhe 30 Mars ora 19:00 vjen ne Teatri Migjeni, një bashkëpunim me Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Në një konferencë për media u ftuan Shkodranët të bëhën shohin këtë komedi e cila rikthehet në një variant tjetër në skenen e …

Lexo me shume

KATEKEZAT PER TE RINJTE NE KOHEN KREZHME

Kanë vijuar në sallën “Kardinal Mikel Koliqi” katekezat për të rinjtë në kohën krezhme. Në fjalën e tij para besimtarëve, arqipeshkvi i dioqezës Shkodër- Pult, Imzot Angelo Massafra, u ndal te ikja masive e rinisë dhe prindër të moshuar që jetojnë vetëm.Krezhmet, apo koha përgatitore prej 40 ditësh deri në festën e Pashkëve, u shërben besimtarëve për pendese, lutje dhe …

Lexo me shume

VIHET NE SKENE MELODRAMA “E DUA JETEN”

“E dua jeten” ishte titulli i melodrames të vënë në skenen e qendres kulturore të fëmijeve në Lezhë këtë të martë, duke sjellë për herë të parë shfaqeje të tilla.Tabloja muzikore 2 planeshe, me tre akte tërheqi vemendjen e shumë të pranishmeve të cilët kishin mbushur sallen e QKF-së.Përgjegjësi i këtij institucioni Marçel Lacaj thotë se veprimtari të tilla janë …

Lexo me shume