Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

SHQIPERIA THYEN REKORD NE EUROPE PER PAPUNESINE

Të papunë, të pa arsimuar ose të patrajnuar, alternativat e vetme për të rinjtë shqiptarë mbeten kafeneve, deri sa të gjejnë një mundësi për të emigruar. Në të gjithë Europën, Shqipëria ka normën më të lartë të të rinjve të cilët nuk janë të punësuar dhe nuk po ndjekin shkollën apo ndonjë trajnim.Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO) ka ilustruar me …

Lexo me shume

RRITJA E PENSIONEVE ME 3%, FLASIN QYTETARET NE KOPLIK

Rritja me vetem 3% e pensioneve nga qeveria Rama para disa ditesh ka sjelle pakënaqesi tek qytetaret e Koplikut. Per televizionin Rozafa pensionistet e ketij qyteti teper te zhgenjyer thone qe kjo rritje nuk eshte aspak normale pasi nuk eshte e mjaftueshme per asgje. Duke bere nje krahasim te shpenzimeve dhe veshtiresive ekonomike qe ata perballen cdo dite ato thone …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT TE SIGURIMET SHOQERORE NE KOPLIK

Problematikat ne agjensine e sigurime shoqerore ne Malesi te Madhe ende vijojne te jene prezente ku kryesorja vijon te mbetet humbja e viteve te punes e individeve qe kane plotesuar moshen per te dal ne pension. Problematika pranohet dhe nga vete pergjegjesi i sigurimeve shoqerore ne Malesi te Madhe, Arjet Neziraj i cili thote qe ne kete bashki problemi ekziston, …

Lexo me shume

E DIELA E LARIT

Katoliket festojne te dielen e larit ose sic njihet ne shume vende te botes e diela e palmave, qe simbolizon hyrjen triumfuese te Jezus Krishtit ne Jerusalem. Me procesionin qe nisi nga Kuvendi Françeskan ne Shkoder te udhehequr nga Arqipeshkvi i Shkodres Imzot Angelo Massafra u be edhe bekimi i larit.“Zoti nuk eshte hakmarres, hakmarrja e tij eshte dashuria” me …

Lexo me shume

SEMUNDJET KARDIOVASKULARE, FLUKS EDHE NE PRANVERE

Pavarësisht se temperaturat janë rritur fluksi i përsonave me sëmundje kardiovaskulare vijon të jetë i lartë pranë repartit kardiologjik në Shkodër. Një fakt i tillë pranohet edhe nga mjeku Edi Smajlaj. Ai thotë se kjo ka të bëjë me ndryshimin e temperaturave dhe qytetarët duhen të tregohen të kujdesshëm në shfaqjen e komplikacioneve.Në stinën e dimrit është numri më i …

Lexo me shume

1-VJETORI I VDEKJES SE MESUESES VJOLA BAJRAKTARI

12 prilli shënon 1-vjetorin e ndarjes nga jeta të ish-mësueses së shkollës së mesme artistike “Prenkë Jakova”, Vjola Bajraktari. Për këtë, kjo shkollë organizoi këtë të premte një koncert homazh. Duke folur për këtë aktivitet, drejtori i shkollës “Prenkë Jakova”, Anton Kaftalli, thotë se formacioni i harqeve të ciklit 9-vjeçar merr emrin “Vjola Bajraktari”.Mësuesja e njohur shkodrane, muzikantja dhe njëherësh …

Lexo me shume

285 MIJE TE RINJ DUAN TE EMIGROJNE

Janë rreth 300 mijë të rinjtë shqiptarë të cilët duan të largohen nga vendi, thotë fondacioni “Friedrich Ebert” në raportin më të fundit për të rinjtë në rajonin e europës jug-lindore. Sipas këtij raporti, 43% e të rinjve shqiptarë duan të largohen nga vendi. Pak më shumë se gjysma e tyre, do të donte të largohej nga Shqipëria për më …

Lexo me shume

SHTOHEN PESHKAREXHAT NE PORTIN E SHENGJINIT

Numri i peshkarexhava që ankorohen në portin e Shëngjinit është rritur ndjeshem, duke e krahasuar me një vit më parë. Aktualisht ankorohen 60 peshkarexha të mëdha e të vogla, por kjo nuk është shoqëruar me investime në port. Shqetësimi është ngritur nga peshkataret të cilët thonë se kanë veshtiresi në ankorimin e peshkarexhave, pasi mungon infrastruktura e nevojshme.Siç thonë dhe …

Lexo me shume

NUK ZHVILLOHEN DY DEGJESAT PUBLIKE NE BASHKINE SHKODER

Këtë të hënë ishte parashikuar të zhvillohej një dwgjesw publike në sallën e Këshillit Bashkiak Shkodër. Në fokus ishte bashkëbisedimi me qytetarët për miratimin e planit lokal për veprimin e zhurmave në mjedis. Por, kjo mbledhje dështoi për shkak të mungesës së qytetarëve.Ndërkohë, pas kësaj mbledhje ishte parashkuar të zhvillohej një tjetër për miratimin e tavaneve përgatitore të shpenzimeve të …

Lexo me shume

8 PRILL, DITA NDERKOMBETARE E ROMEVE

8 prill shënohet si Dita Ndërkombëtare e Romëve. Bashkia Shkodër ka hapur javën e aktiviteteve ndërgjegjësuese për këtë komunitet. Gjatë një takimi të zhvilluar, kryebashkiakja Voltana Ademi tha se romët janë një pjesë e rëndësishme në komunitetin tonë dhe po fuqizohen në këtë komunitet.Ndërkohë, një vajzë e komunitetit rom tregon disa punime.Fushata ndërgjegjësuese e Bashkisë Shkodër është titulluar “Mos dhuro …

Lexo me shume