Thursday , 23 February 2023

SOCIALE

GJAKMARRJA FENOMEN SHQETESUES NE LEZHE

Gjakmarrja vijon të mbetet fenomon shqetësues në të gjitha vendin. Sipas të dhënave zyrtare vetem në qarkun e Lezhës janë 35 familje të ngujuara, pjesa më e madhe e të cilave janë të ardhura nga zonat verilindore. Misionari i Pajtimit të Gjaqeve Pjeter Gjoka thotë se Lezhën e shohin si vend të qetë për të jetuar, ndërsa situata për këta …

Lexo me shume

LEZHE, RIKTHEHET PUNIMI I TOKES ME KAFSHE

Pas shumë vitesh, ky bujk 82-vjeçar në Fishtë të Lezhës e ka ndaluar mjetin bujqësor, duke u kthyer pas në kohë. Ndue Fuga i njohur ndryshe me nofken “Nufi” e ka zëvendesuar zetorin me kafshet për të punuar token. Çmimi i lartë i karburantit e ka detyruar të moshuarin që të sfidojë vështirësitë e të veprojë në këtë mënyre. Ai …

Lexo me shume

VARRIMI I MOTËR MARIJA KALETA

Moter Marija Kaleta, ndër të fundit murgesha katolike të rendit Sitgmatine, është ndarë nga jeta në moshën 93-vjeçare. Mesha e salikimeve është mbajtur në Kishën e Motrave Stigmatine në Gjuhdaol të Shkodrës. Imozt Angelo Massafra Arqipeshkvi i Dioqezit Shkodër-Pult u shpreh se Motër Marija Kaleta është personifikimi i gjallë i mistikës së Krishtit nën sudimin komunist… Moter Marija Kaleta u …

Lexo me shume

KUSHI: VITI 2021 KA SHËNUAR SUKSESE TË PËRBASHKËTA

Në urimin e saj për vitin e ri 2022, ministrja e arsimit, Evis Kushi, falenderoi mësuesit dhe tregoi arritjet e qeverisë në shkolla. Kushi tha se pavarësisht vështirësive, viti 2021 ka shënuar edhe suksese të përbashkëta. Ajo theksoi se do të punojmë sëbashku që shkollat të jenë mjedise të ngrohta për nxënësit. Përveç anës profesionale, Kushi iu kërkoi mësuesve që …

Lexo me shume

ATMOSFERA E FESTAVE NE LEZHE

Prej fillimit të muajit dhjetor Lezha është përfshire nga atmosfera e festave të fundvitit. I gjithë qyteti është veshur me dekorin festiv, të realizuar më së miri nga bashkia. Dritat shumëngjyreshe dhe zbukurimet të shoqerojnë thuajse në të gjithë Lezhën, duke nisur nga ura hyrese si dhe nëpër rruget dhe sheshet e qytetit. Siç duket leket e planifikuara për dekorin …

Lexo me shume

FESTE DHE DHURATA PER FEMIJET JETIM NE LEZHE

Argetim dhe dhurata. Në këtë mënyre u uroj festat e fundvitit Bashkia Lezhë fëmijeve jetim. Aktiviteti u organizua në hollin e bashkisë, duke ju dhuruar disa çaste ndryshe këtyre fëmijeve të cilet vuajnë mungesen të njërit apo tjetrit prind. Kryebashkiaku Pjerin Ndreu garantoi mbështetje të vazhdueshme për këtë shtresë të shoqërisë. Aktiviteti argëtues me fëmijet jetim zgjati për rreth 1 …

Lexo me shume

90-VJETORI I KRIJIMIT TË BIBLIOTEKËS “MARIN BARLETI”

Biblioteka “Marin Barleti” në qytetin e Shkodrës ka festuar këtë të mërkurë 90-vjetorin e krijimit të saj. Në këtë përvjetor u ekspozuan për publikun, fonde të hershme të kësaj biblioteke, ndër më të rëndësishme në shkallë kombëtare dhe një pasuri e çmuar për qytetin. Nga ana tjetër, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, tha se me përjashtim të bibliotekes kombëtare, “Marin …

Lexo me shume

GJELAT E DETIT “PUSHTOJNE” SUPERSTRADEN LEZHE-SHKODER

Gjelat e detit kanë “pushtuar” superstraden Lezhë-Shkodër. Në mungesë të një tregu, shpendët prej ditësh janë nxjerrë në shitje, në dy anet e rrugës. Zadrima e Lezhës është një nga zonat që ka krijuar traditë në mbarështimin e gjelit të detit. Pavarësisht dyfishimit të produketeve për rritjen e gjelit të detit, çmimi nuk ka ndryshuar, por femeret thonë se kjo …

Lexo me shume

ZGJEDHJA E PËRFAQËSUESVE TË PUSHTETIT VENDOR

Instituti Shqiptar i Zhvillimit te Sistemit te Zgjedhjeve ne bashkepunim me organizaten “Hapa te Lehte” Shkoder ka organizuar takimin mbi propozimet per ndryshimet qe mund te behen per zgjedhjet e organeve drejtuese. Drejtuesi i ketij projekti, njeheresh edhe ish kryetar i KQZ, Kristaq Kume, shprehet se te zgjedhurit vendor duhet te jene te zgjdhur direkt nga qytetaret dhe me lista …

Lexo me shume

FLUKS FEMIJESH NE PEDIATRINE E LEZHES

Nisja e stinës së dimrit po shoqërohet me shtim të rasteve të fëmijeve të prekur nga virozat dhe COVID-19 në Lezhë. 30 deri në 40 është numri i rasteve që paraqiten për ndihmë mjekësore më urgjencen pediatrike, ndërsa dhe pacientet e shtruar në spital është rritur. Mjeku Pediater Mark Marku thotë se deri tani situata po përballohet me sukses, pasi …

Lexo me shume